Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εκπιπτώμενες δαπάνες ελεύθερου επαγγελματία Μηχανικού


Recommended Posts

Το λογικό είναι να γίνονται δεκτά γιατί ακριβώς τα έξοδα του ΕΙΧ περικόπτονται με το σκεπτικό ότι με το αυτοκίνητο εξυπηρετούνται εκτός από επαγγελματικές ανάγκες και προσωπικές-οικογενειακές ανάγκες δηλ. ότι καλύπτεται με τις αποδείξεις που θέλουν .

Ωστόσο δαπάνες οι οποίες λήφθηκαν υπόψιν σε φορολογικές ελαφρύνσεις (εδώ εκπέστηκαν από τα ακαθάριστα έσοδα) δεν μπορεί να συμπεριληφθούν και σε αυτές που θα προσκομίσεις για να έχεις το αφορολόγητο στο Ε1.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μα αυτό είναι τελείως παράλογο!

Από την άλλη βέβαια θα μου πείς, τι δεν είναι παράλογο με της νομοθεσία περί φορολογίας... :sad:

Link to comment
Share on other sites

Μα το θέμα είναι πως δεν έχει ληφθεί όλη δαπάνη σε φορολογικές ελαφρύνσεις αλλά μέρος αυτής...

Αλλά τι ψάχνουμε τώρα? Αφου αυτοί έχουν το μαχαίρι αυτοί έχουν και το καρπούζι...

Link to comment
Share on other sites

μερικες ερωτησεις ακομη για τα εξοδα περι αυτοκινητου:

1.την ασφαλεια αυτοκινητου μπορουμε να την περασουμε σαν επαγγελματικο εξοδο?

αν ναι: a) πρεπει να εχουμε τιμολογιο ή μας κανει η αποδειξη που μας δινει η ασφαλιστικη? B) με τι ποσοστο την περναμε σαν εξοδο? c)πως την περναμε στο βιβλιο εσ-εξ.?

αν οχι : τοτε μπορουμε σαφως να την περασουμε στα ατομικα εξοδα και στην κτηση αφορολογητου κτλ κτλ?

2.αν τις βενζινες τις εχεις ολες σε τιμολογια, και ετυχε να εχεις και λιγες σε αποδειξεις, μπορεις αυτες που εχεις σε αποδειξεις να μην τις χρησιμοποιησεις σαν επαγγελματικα εξοδα και να τις βαλεις στα ατομικα ή υπαρχει καποιο προβλημα σχετικα με αυτο?

 

και την συνδρομη στο τεε (τα πενηντατοσα ευρω) μπορεις να την βαλεις σαν επαγγελματικο εξοδο σιγουρα? (ειδα στο φορουμ περι αυτου τι λετε αλλα ο λογιστης μου, που δεν τον εμπιστευομαι τελικα, μου ειχε πει οτι δεν μπορω να την βαζω).

Link to comment
Share on other sites

Και πρέπει να είναι σφραγισμένη - υπογεγραμμένη και με τον αριθμό κυκλοφορίας του αυτοκινήτου να αναγράφεται (όπως αναφέρει παραπάνω ο φίλος AkisD)?

 

Ναι φίλε μου, ισχύει...

 

Η Υπουργική Απόφαση ΠΟΛ 1091/14-6-2010

αναφέρει... σελ12.

 

2. Για τις μεμονωμένες (παράδοση από αντλία) χονδρικές πωλήσεις πετρελαίου

κίνησης ή βενζίνης έως και τριακόσια (300) ευρώ ανά συναλλαγή γίνεται δεκτό να

εκδίδεται σε κάθε περίπτωση Α.Λ.Π. για να διευκολυνθεί και η σύνδεση των αντλιών με

φορολογικό μηχανισμό έκδοσης αποδείξεων. Η Α.Λ.Π. αυτή δεν αντικαθίσταται με

τιμολόγιο, στο πίσω μέρος δε αυτής τίθεται η σφραγίδα του εκδότη της και αναγράφεται

ο αριθμός κυκλοφορίας του εφοδιαζόμενου με καύσιμα οχήματος, οι δε λήπτες –

επιτηδευματίες για τα φορολογικά τους δικαιώματα και υποχρεώσεις κάνουν χρήση των

παραπάνω Α.Λ.Π. οι οποίες επέχουν θέση τιμολογίου.

3. Για τις μεμονωμένες χονδρικές πωλήσεις πετρελαίου κίνησης ή βενζίνης άνω

των τριακοσίων (300) ευρώ ανά συναλλαγή, εκδίδεται σε κάθε περίπτωση Τιμολόγιο -

Δελτίο Αποστολής (Τ-ΔΑ), ή Δελτίο Αποστολής και Τιμολόγιο Πώλησης. Σε περίπτωση

έκδοσης Τιμολογίου – Δελτίου Αποστολής ή Τιμολογίου σε «αντικατάσταση» απόδειξης

λιανικής πώλησης η σχετική απόδειξη επισυνάπτεται στο πρωτότυπο Τ-ΔΑ ή Τιμολόγιο

και παραδίδεται στον πελάτη – αγοραστή, από τον οποίο φυλάσσεται στη προθεσμία της

παραγράφου 2 του άρθρου 21 του Κ.Β.Σ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

και την συνδρομη στο τεε (τα πενηντατοσα ευρω) μπορεις να την βαλεις σαν επαγγελματικο εξοδο σιγουρα? (ειδα στο φορουμ περι αυτου τι λετε αλλα ο λογιστης μου, που δεν τον εμπιστευομαι τελικα, μου ειχε πει οτι δεν μπορω να την βαζω).

 

Aloha,

 

Άλλαξε λογιστή, πάραυτα...

Αν επιμένεις να τον κρατήσεις, ρώτησε τον εάν αυτός περνάει στα έξοδα του την συνδρομή του στο Οικονομικό Επιμελητήριο (είναι περίπου όσο και η συνδρομή στο ΤΕΕ)...

 

 

Κατά τα άλλα:

1. Η ασφάλεια περνάει κατά το 70% (με αναμόρφωση στο τέλος του χρόνου). Η απόδειξη και μόνο αρκεί.

 

2. Εγώ προσωπικά έχω μόνο μια απόδειξη λιανικής πώλησης (ΑΛΠ) από βενζινάδικο (δεν τους πρόλαβα και μου έκοψαν ΑΛΠ) και την έχω βάλει μαζί με τις αποδείξεις από προσωπικά έξοδα (μπαρ, καφε, εστιατόρια, κλπ).

Link to comment
Share on other sites

Aloha,

 

Άλλαξε λογιστή, πάραυτα...

Αν επιμένεις να τον κρατήσεις, ρώτησε τον εάν αυτός περνάει στα έξοδα του την συνδρομή του στο Οικονομικό Επιμελητήριο (είναι περίπου όσο και η συνδρομή στο ΤΕΕ)...

 

 

Κατά τα άλλα:

1. Η ασφάλεια περνάει κατά το 70% (με αναμόρφωση στο τέλος του χρόνου). Η απόδειξη και μόνο αρκεί.

 

2. Εγώ προσωπικά έχω μόνο μια απόδειξη λιανικής πώλησης (ΑΛΠ) από βενζινάδικο (δεν τους πρόλαβα και μου έκοψαν ΑΛΠ) και την έχω βάλει μαζί με τις αποδείξεις από προσωπικά έξοδα (μπαρ, καφε, εστιατόρια, κλπ).

 

 

ευχαριστω για αλλη μια φορα Topap! με καλυψες πληρως!

τον λογιστη τωρα τελευταια δεν του δινω τιποτα να μου κανει και μεχρι να βρω καποιον αλλο αξιοπιστο δεν τον εμπιστευομαι για πολλα πολλα και εφοσον τωρα εχω αρκετο χρονο προσπαθω να ενημερωθω ωστε να εχω μια ιδεα ωστε να ξερω τι λεει και τι κανει αν τον χρειαστω και δεν εχω βρει καλυτερο.

εν ολιγοις στα εξοδα του αυτοκινητου περνανε ολα (διοδια, ασφαλειες, βενζινες, σερβις, καρτα καυσαεριων, γενικα πραγματα συντηρησης και εξοπλισμου κτλ κτλ) με συντελεστες κτλ κτλ.

και εγω επειδη κανα τριαρι ειναι οι αποδειξεις απο βενζινη και επειδη θελω-προτιμω να κραταω μονο τιμολογια στα επαγγελματικα εξοδα τις εχω βαλει με τις υπολοιπες των ατομικων.

Link to comment
Share on other sites

@Aloha,

 

Το ότι δεν θέλει να σου περάσει τη συνδρομή από το ΤΕΕ είναι καραμπινάτο φάουλ...

 

Κατέβασε τον οδηγό φορολογίας για μηχανικούς από το ΤΕΕ Κεντρικής Μακεδονίας, της Μπόσκου (2008 και του Κολύβα (2010) και ξεκίνα να διαβάζεις. Εκεί θα πάρεις μια βασική ιδέα, αλλά μην ξεχνάς ότι δεν είμαστε λογιστές αλλά μηχανικοί... που σημαίνει ότι αυτό που μπορούμε να κάνουμε είναι να αποκτήσουμε μια καλή γνώση λογιστικών έτσι ώστε όταν μιλάμε με τον λογιστή μας να έχουμε τον ίδιο κώδικα επικοινωνίας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.