Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εκπιπτώμενες δαπάνες ελεύθερου επαγγελματία Μηχανικού


Recommended Posts

Αν καταλαβαίνω σωστά, εκπίπτεις το ΦΠΑ από τα τιμολόγια της βενζίνης.

Επειδή αυτό απαγορεύεται δια ροπάλου σου προτείνω να κάνεις άμεσα τις απαραίτητες διορθωτικές κινήσεις. Πήγαινε σε ένα λογιστή να σε βοηθήσει. Αυτή είναι η συμβουλή μου.

Ναι. Στο Δ' τριμηνο π.χ. είχα 80 ευρώ περίπου εκπιπτώμενο φπα από τιμολόγια βενζίνης (αποδείξεις λιανικής πώλησης με σφραγίδα πρατηρίου πλέον). Οι λογαριασμοί τηλεφώνων δηλαδή κανονικά μπαίνουν και εκπίπτει το φπα για όλο το ποσό του λογαριασμού? και δεη βάζω.

Πήγαινε σε ένα λογιστή να σε βοηθήσει. Αυτή είναι η συμβουλή μου.
. . . και φρόντισε απλά να διαβάσεις από εδώ και πέρα περί φορολογικών αν θες να συνεχίσεις να παρακολουθείς μόνος σου τα λογιστικά σου

 

 

Μα σε λογιστή πάω. Βέβαια μου λέει ότι με τις βενζίνες δεν ξέρουμε τι ακριβώς ισχύει, ''δεν το 'χουν ξεκαθαρίσει'' αλλά η υπάλληλός του που με εξυπηρετεί μου λέει να τα βάζω κανονικά και βενζίνες και τηλέφωνα κάνοντας έκπτωση του φπα. Την πρώτη φορά μάλιστα για να μη κάνω κάποιο λάθος μιας και δεν ήξερα τους το έδωσα να μου το συμπληρώσουν μου τα πέρασαν όλα βενζίνες, κινητά σταθερά τηλεφωνα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εντάξει, όχι μόνο στο παρών thread αλλά και σε άλλα παρόμοια έχουμε πει πλειστάκις: το ΦΠΑ της βενζίνης δεν εκπίπτει ποτέ! Μόνο αν έχεις επαγγελματικό αυτοκίνητο.

 

Τώρα, τρεχάτε ποδαράκια μου. Που είναι ο SOTHRIS να τα ακούσει αυτά για τις συμβουλές που σου δίνει ο λογιστής σου, να του ανέβει το αίμα στο κεφάλι...

Link to comment
Share on other sites

Το περνάς όλο κατά 70%. Το ΦΠΑ όμως δεν το εκπίπτεις από το ΦΠΑ των εσόδων σου.

Συνάδελφε, ξεκίνα να διαβάζεις φορολογία για μηχανικούς ή βρες λογιστή. Σοβαρά τώρα, μην κάνεις του κεφαλιού σου σε τέτοια θέματα.

Link to comment
Share on other sites

Άρα δεν έχει καμία ευθύνη για ότι σου λέει να κάνεις!!!

Βασικά η ευθύνη είναι συνάρτηση της αμοιβής του, αλλά δεν είναι καθόλου σωστό να δίνει συμβουλές λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Ναι.

 

Μα σε λογιστή πάω. Βέβαια μου λέει ότι με τις βενζίνες δεν ξέρουμε τι ακριβώς ισχύει, ''δεν το 'χουν ξεκαθαρίσει'' αλλά η υπάλληλός του που με εξυπηρετεί μου λέει να τα βάζω κανονικά και βενζίνες και τηλέφωνα κάνοντας έκπτωση του φπα. Την πρώτη φορά μάλιστα για να μη κάνω κάποιο λάθος μιας και δεν ήξερα τους το έδωσα να μου το συμπληρώσουν μου τα πέρασαν όλα βενζίνες, κινητά σταθερά τηλεφωνα.

 

 

 

Πολύ πίσω ή ........ πολύ μπροστά τους βρίσκω......:smile::smile::smile:

Link to comment
Share on other sites

#694

Το περνάς όλο κατά 70%. ....

Όσο κι αν έψαξα αυτό το 70% δεν το βρήκα πουθενά.

Αν είναι εύκολο κάποιο λινκ με αντίστοιχη νομοθεσία ή δεν προκύπτει άμεσα από νομοθεσία ή κάποια εγκύκλιο?

Επίσης, εμείς στο βιβλίο εσ-εξ περνάμε όλο το ποσό στο 100%? και στο Ε3 θα γίνει η αναμόρφωση όπου τελικά το 30% δεν εκπίπτει του εισοδήματος αλλά μόνο το 70% της συγκεκριμένης δαπάνης?. όπως και με το τηλ. αν δε κάνω λάθος που εκπίπτει το 50% το οποίο γίνεται στο Ε3 ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.