Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εκπιπτώμενες δαπάνες ελεύθερου επαγγελματία Μηχανικού


Recommended Posts

Γεια χαρά σε όλους σας. Είναι από τις πρώτες φορές που με απασχολούν φορολογικά θέματα.Διαβάζοντας τις δύο τελευταίες σελίδες ο SOTHRIS στο #682 απαντάει θετικά. Έχω μπερδευτεί ή αναφέρεται σε μηχανικό που δε διαθέτει εταιρεία κι όχι τεχνικό γραφείο;;

 

 

------------------------------------------------------------------------

 

Iσχύει για μηχανικό-φυσικό πρόσωπο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1)Έχω περάσει και αναλύσει μόνος μου χωρίς να γνωρίζω ότι δεν γίνεται, κάτι μικροαποδείξεις λιανικής για φωτοτυπίες κάνοντας έκπτωση του ΦΠΑ.Σύνολο κανά 50 ευρώ.

δεν είναι λάθος !

το έχουμε ξαναπεί

Link to comment
Share on other sites

@Myri,

 

Νομίζω ότι είναι λάθος αυτό που έκανε ο συνάδελφος jimaros288. Στο έντυπο του ΤΕΕ-ΤΚΜ "ΦΟΡΟΛΟΓΙΑ ΕΛΕΥΘΕΡΩΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΩΝ ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΩΝ-ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ" του Κολύδα λέει στη σελίδα 7:

Αποδείξεις Λιανικής μέχρι 50 € περνάνε στα επαγγελματικά έξοδα. Σε αυτή την περίπτωση βέβαια δεν έχουμε δικαίωμα έκπτωσης ΦΠΑ.

Link to comment
Share on other sites

@Myri,

 

Νομίζω ότι είναι λάθος αυτό που έκανε ο συνάδελφος jimaros288. Στο έντυπο του ΤΕΕ-ΤΚΜ "ΦΟΡΟΛΟΓΙΑ ΕΛΕΥΘΕΡΩΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΩΝ ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΩΝ-ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ" του Κολύδα λέει στη σελίδα 7:

Αποδείξεις Λιανικής μέχρι 50  περνάνε στα επαγγελματικά έξοδα. Σε αυτή την περίπτωση βέβαια δεν έχουμε δικαίωμα έκπτωσης ΦΠΑ.

το γνωρίζω Topap όμως ο SOTIRIS σε άλλο θεμα έχει κάνει μια πολύ καλή τεκμηρίωση που το καταριπτει

 

 

http://www.michanikos.gr/showpost.php?p=251376&postcount=9

 

 

έχω μάλιστα σκοπό να το επισημάνω στον εισηγητή ωστε να το διορθώσει στην εόμενη έκδοση

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το post του SOTHRIS μου διέφυγε... όντως είναι πολύ καλά τεκμηριωμένο με παραπομπές.

 

Έχεις δίκαιο οπότε, ο συνάδελφος δεν έχει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

το γνωρίζω Topap όμως ο SOTIRIS σε άλλο θεμα έχει κάνει μια πολύ καλή τεκμηρίωση που το καταριπτει

 

 

http://www.michanikos.gr/showpost.php?p=251376&postcount=9

 

 

έχω μάλιστα σκοπό να το επισημάνω στον εισηγητή ωστε να το διορθώσει στην εόμενη έκδοση

 

 

...με μια διόρθωση : αντί της φράσεως "η δαπάνη να είναι υποκείμενη στον ΦΠΑ" να διαβάζετε να υπάρχει δικαίωμα έκπτωσης του ΦΠΑ με τον οποίο επιβαρύνθηκε η συγκεκριμένη δαπάνη .

Link to comment
Share on other sites

SOTHRIS είσαι απίστευτος!Πραγματικά πόσες εγκυκλίους και πόσα ΦΕΚ πρέπει να έχεις διαβάσει για να απαντάς σε τέτοιες περιπτώσεις περίεργες!Μου φυγε ένα βάρος από δω μέχρι την εφορία!!!Βέβαια επισκέφτηκα και γω 2 εφορίες για τον ίδιο λόγο και μου απαντήσανε οι ελεγκτές και στις 2 : Πήγαινε πιες κανά καφέ, ωραία μέρα έχει έξω, για 15 Ευρώ ΦΠΑ θα ασχολιόμαστε τώρα?Προφανώς ούτε δεν ξέρουν τελικά αν εκπίπτει ή όχι.Αλλά ο SOTHRIS πάλι έδωσε τα φώτα του!

Ευχαριστούμε πολύ, όπως ευχαριστώ επίσης και τους συναδέλφους που μπήκαν στον κόπο να απαντήσουν και να παραπέμψουν.

 

KEEP PAYING!!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που σε εσάς φαίνεται απίστευτο (οι περίεργες ερωτήσεις ) γαι εμένα αποτελεί τμήμα της δουλειάς μου, εξ ου και ο αέρας με τον οποίο απαντώ (παρεπιμπόντως σήμερα μεσημέρι είχε καλό καιρό και απολαύσαμε το τσίπουρο και τους καφέδες με τους εξ Αθηνών φίλους ).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.