Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εκπιπτώμενες δαπάνες ελεύθερου επαγγελματία Μηχανικού


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,8k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για τη χρήση του 2011 (οικονομικό έτος 2012) δλδ αυτά που θα δηλώσουμε τον Μάρτιο, το αφορολόγητο είναι 5000€.

Υπάρχει θέμα αλλού, κάτσε να το βρω να το ποστάρω εδώ.

 

edit

Από το θέμα αυτό διάβασε τις σελίδες 3-5.

Edited by ssouanis
Link to comment
Share on other sites

Ισχύει 5000 αλλά ενδέχεται να αλλάξει αν και δε νομίζω θα είναι τραβηγμένο. Έτσι το λεν για να είμαστε και ευχαριστημένοι. Το 30.000 € ?? ισχύει και αυτό? Προς το παρόν? Αν το σταματήσουν και αυτό να πάνε να γ.... .

Edited by Ιάμβλιχος
Link to comment
Share on other sites

Ποιό 30.000; Πλάκα κάνεις! Πάει αυτό. Αυτά ήταν "πακετάκι" σε κάποια μέτρα που αντικαταστάθηκαν πριν προλάβουν να ισχύσουν από άλλα. 9000 ευρώ έγινε... Για αυτό φωνάζαμε Ιάμβλιχε για το μεσοπρόθεσμο. Όσοι είχαν εισόδημα το 2011 και δεν έμαθαν εγκαίρως τις αλλαγές, τους περιμένει πραγματικός εφιάλτης. Εκτιμώ ότι ένα μεγάλο ποσοστό θα αντιμετωπίσει πλήρη αδυναμία πληρωμής του φόρου που θα προκύψει μετά την επερχόμενη φορολογική δήλωση,

Edited by tpanag
Link to comment
Share on other sites

Ποιό 30.000;.... Όσοι είχαν εισόδημα το 2011 και δεν έμαθαν εγκαίρως τις αλλαγές, τους περιμένει πραγματικός εφιάλτης. Εκτιμώ ότι ένα μεγάλο ποσοστό θα αντιμετωπίσει πλήρη αδυναμία πληρωμής του φόρου που θα προκύψει μετά την επερχόμενη φορολογική δήλωση,

μηπως επειδή πολλοί του 30.000 έκοβαν εικονικά τιμολόγια;

 

εγώ πάντως αυτούς που το έκαναν δεν τους λυπάμαι καθόλου, διότι αθεμιτα έκλεβαν τις δουλειές από άλλους

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η κατάργηση των 30000€ βρίσκεται εδώ στην τελευταία γραμμή.

myri σκέψου κάποιους μπλοκάκηδες που έκοβαν στα αφεντικά σχεδόν εξαναγκαζόμενοι, τώρα έχουν πάρει τα παπούτσια στο χέρι και θα κληθούν να πληρώσουν φόρο για λεφτά που δεν πήραν ποτέ...

Κακώς το έκαναν, αλλά η ανάγκη... Είναι πολύπλοκο θέμα.

 

Τους πρώτους που πρέπει να βρίζουμε είναι τα λαμόγια που βγάζουν νόμους τον Νοέμβριο για τον Ιανουάριο που πέρασε.

Link to comment
Share on other sites

Εξοδα γραφειου (καφες, ζαχαρη, απορριπαντικα, χαρτι υγειας/κουζινας) βαζετε στα εξοδα σας??

Ο λογιστης μου ειπε σε παλιοτερο ελεγχο σε ελ. επαγγελματια, τα εβγαλλαν εκτος τα εξοδα αυτα..

Link to comment
Share on other sites

Αν είχε έδρα το σπίτι του καλά έκαναν και τα έκοψαν.

Αν έχεις έδρα σε γραφείο κανονικό δήλωνε τα.

Link to comment
Share on other sites

Εξοδα γραφειου (καφες, ζαχαρη, απορριπαντικα, χαρτι υγειας/κουζινας) βαζετε στα εξοδα σας??

Ο λογιστης μου ειπε σε παλιοτερο ελεγχο σε ελ. επαγγελματια, τα εβγαλλαν εκτος τα εξοδα αυτα..

Αν δεν κάνω λάθος -και εφόσον μιλάμε για έδρα σε γραφείο και όχι σπίτι- αυτά μπαίνουν κανονικά στα έξοδα αλλά για να μπουν με δικαίωμα έκπτωσης ΦΠΑ πρέπει το ποσό να είναι άνω των 50 ευρώ! Το διάβασα κάπου σε έναν οδηγό φορολογικών που κατέβασα και το παρατήρησα όταν έδωσα σε λογιστή να μου περάσει τα πρώτα έξοδα (από εκεί και μετά τα κάνω μόνος μου). Παρατήρησα λοιπόν ότι σε 2 αποδείξεις από σούπερ μάρκετ τη μία που ήταν άνω των 50 την έβαλε με έκπτωση ΦΠΑ και μια άλλη που ήταν κάπου 15 ευρώ την έβαλε χωρίς έκπτωση.

Ας το επιβεβαιώσει αυτό και κανείς άλλος να δούμε αν όντως ισχύει!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.