Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εκπιπτώμενες δαπάνες ελεύθερου επαγγελματία Μηχανικού


Recommended Posts

κανείς άλλος για το #1169?

μήπως μπορεί να ανεβάσει κάποιος ενα σκανάρισμα σελίδας ή να μου στείλει με μνμα πού να φαίνεται πού μπαίνουν οι κρατήσεις τεε και οι κρατήσεις εμπ-τσμέδε και ποιά στοιχεία δηλώνουμε για το καθένα από το απόκομμα τραπέζης ή από την εντολή πληρωμής?

για το 2?

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

κανείς άλλος για το #1169?

μήπως μπορεί να ανεβάσει κάποιος ενα σκανάρισμα σελίδας ή να μου στείλει με μνμα πού να φαίνεται πού μπαίνουν οι κρατήσεις τεε και οι κρατήσεις εμπ-τσμέδε και ποιά στοιχεία δηλώνουμε για το καθένα από το απόκομμα τραπέζης ή από την εντολή πληρωμής?

για το 2?

 

1) Θα τις καταχωρήσεις στη στήλη του βιβλίου ΕΣ-ΕΞ ή του απλογραφικού βιβλίου πλέον κατά την "νέα ορολογία", στην οποία καταχωρείς τις δαπάνες χωρίς δικαίωμα έκπτωσης του ΦΠΑ, εκτός και αν έχεις κάποια άλλη στήλη εσύ.

2) Θα τις καταχωρήσεις με το παραστατικό που σου δίνουν όταν τις πληρώνεις.

Link to comment
Share on other sites

1) Θα τις καταχωρήσεις στη στήλη του βιβλίου ΕΣ-ΕΞ ή του απλογραφικού βιβλίου πλέον κατά την "νέα ορολογία", στην οποία καταχωρείς τις δαπάνες χωρίς δικαίωμα έκπτωσης του ΦΠΑ, εκτός και αν έχεις κάποια άλλη στήλη εσύ.

2) Θα τις καταχωρήσεις με το παραστατικό που σου δίνουν όταν τις πληρώνεις.

1) και θα καταχωρήσω σαν ημερομηνία, α.παραστατικου και αιτιολογία α) την ημερομηνία καταβολής στην τράπεζα? β) το α/α παραστατικού από την αποδειξη της τράπεζας ή το Νο τής απόδειξης? Γ)

αιτιολογια εισφορές τεε και το όνομα του ιδιοκτητη? και εισφορές τσμέδε-εμπ? Δ) πειράζει που τα προηγούμενα τρ'ιμηνα δεν τα πέρασα?

2) όταν πλήρωνα μου έδιναν αποδείξεις απλές και μετά από 6 μήνες μου έστειλαν ΑΠΥ με τωρινη ημερομηνία. Τι να περάσω ή να μην περάσω τίποτα?

Link to comment
Share on other sites

Tα έξοδα του σεμιναρίου θα τα καταχωρήσεις με την ΑΠΥ. Οι απλές αποδείξες (εξωφλητικές) δεν αποτελούν έξοδο , δείχνουν μόνο την πληρωμή.

 

 

Οποιο παραστατικό και να καταχωρήσεις , στην περίπτωση των κρατήσεων, ΄είναι το ίδιο. Αιτιολογία, όνομα τράεζας - ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ .....΄΄η ότι άλλο προσφορότερο σου έρθει κατά νού.

Link to comment
Share on other sites

Αντίστοιχη ερώτηση. Αγόρασα ένα αξεσουάρ Η/Υ μέσω Internet και από λάθος μου έστειλαν ΑΛΠ αντί για τιμολόγιο. Το ποσό είναι κάτω των 50 ευρώ. Μπορώ να το περάσω στα έξοδα? Και αν ναι το ΦΠΑ θα μπει στην περιοδική δήλωση κανονικά σαν να είχα τιμολόγιο?

 

Κανείς??

Link to comment
Share on other sites

Κανείς για το #1168?

 

Απόδειξη για εξάρτημα ηλεκτρονικού υπολογιστή κάτω των 50 ευρώ αντί για τιμολόγιο μπορεί να μπει στο βιβλίο εξόδων ή πρέπει να ζητήσω από το κατάστημα να ακυρωθεί η απόδειξη και να πάρω τιμολόγιο?

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μπει αλλά μαζί με τον ΦΠΑ στην στήλη των δαπανών που δεν εκπίπτουν τον ΦΠΑ.

Link to comment
Share on other sites

Yπό το καθεστώς του ΚΒΣ (πδ 186/1992) ΜΕ ΒΆΣΗ ΤΟ ΆΡΘΡΟ 12 παρ. 16 περίπτωση γ , η ΑΛΠ στην περίπτωση αυτή αποτελούσε το νόμιμο φορολογικό στοιχείο και επομένως μπορούσε να καταχωρηθεί στο τηρούμενο βιβλίο ΕΣ-ΕΞ και μα΄λλιστα μπορούσε να καταχωρηθεί με την καθαρή της αξία στις δαπάνες και ο αντίστοιχος ΦΠΑ στη στήλη του ΦΠΑ δαπανών.

 

Ωστόσο από 01/01/2013 ισχύει πλέον ο νέος ΚΦΑΣ , οπότε μένει να δούμε αν αυτό συνεχίζει να ισχύει .

Link to comment
Share on other sites

Σωτήρη πειράζει που τα προηγούμενα τρίμηνα δεν δήλωσα τίς κρατήσεις τεε και τσμεδε-εμπ και θα το κάνω το τελευταίο του 2012? ετσι κι αλλιώς είς βάρος μου δεν ήταν?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.