Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εκπιπτώμενες δαπάνες ελεύθερου επαγγελματία Μηχανικού


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,8k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συμφωνώ με τον Σωτήρη.

Ρίξτε και μια ματιά εδώ κάτι γράφει σχετικά με τα ι.χ.:

http://www.forin.gr/questions/question/502/ekpiptomenes-dapanes

Edited by georgegaleos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Άρα τα βάζω στα γενικά έξοδα στο (536) του Ε3 στο 70% της δαπάνης (περιλαμβανομένου ΦΠΑ αυτής) και στην αναμόρφωση βάζω το σύνολο της αξίας (επίσης περιλαμβανομένου ΦΠΑ αυτής) ; Πρέπει στις αποδείξεις να αναγράφεται ο αριθμός κυκλοφορίας του αυτοκινήτου ; Σας ευχαριστώ Σωτήρη και Γιώργο. Γιώργο κρατάω το άρθρο για τον έλεγχο ;) 
 

Θα έχω πρόβλημα με ασυμφωνίες με εκκαθαριστική Φ.Π.Α. στο (667); Μου είχαν διαφύγει κάποιες δαπάνες που τις βάζω όμως τώρα. 

Edited by Antiermitianos
Link to comment
Share on other sites

Άρα τα βάζω στα γενικά έξοδα στο (536) του Ε3 στο 70% της δαπάνης (περιλαμβανομένου ΦΠΑ αυτής) και στην αναμόρφωση βάζω το σύνολο της αξίας (επίσης περιλαμβανομένου ΦΠΑ αυτής) ; . Σας ευχαριστώ Σωτήρη και Γιώργο. Γιώργο κρατάω το άρθρο για τον έλεγχο ;) 

 

Θα έχω πρόβλημα με ασυμφωνίες με εκκαθαριστική Φ.Π.Α. στο (667); Μου είχαν διαφύγει κάποιες δαπάνες που τις βάζω όμως τώρα. 

 

 

Ο φορολογικός νόμος που ισχύει για τις δηλώσεις εισοδήματος της χρήσεως που έληξε την 31-12-2013 θέτει ως προυπόθεση για την έκπτωση των δαπανών ΙΧ αυτοκινήτων , ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝΤΑΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΝΑΓΚΕΣ ΤΗΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗΣ (υπάρχουν και άλλες προυποθέσεις αλλά δεν είναι του παρόντος ). Αν και πόσο χρησιμοποιούνται είναι θέμα πραγματικό και πρέπει να αποδειχθεί στον φορολογικό (αν ποτέ γίνει) έλεγχο. Κατά δήλωση γράφουμε στα βιβλία τις σχετικές δαπάνες και τις εκπίπτουμε στο μέτρο που προβλέπει για τα ΙΧ το άρθρο 31 του Ν 2238/1994.

 

Η εκκαθαριστική του ΦΠΑ μπορεί να τροποποιηθεί και να συμπεριλάβει στον κωδ 666 και τις δαπάνες αυτές . Η τροποποίησή της δεν έχει φορολογικές κυρώσεις ( κάποιο πρόστιμο δηλαδή ) πλην της περιπτώσεως κατά την οποία στο Ε3 θα κάνεις αυτοέλεγχο . οπότε η τροποιητική εκκαθαριστική (που είναι εκπρόθεσμη) θα σου τον βγάλει άουτ , άρα στην περίπτωση αυτή θα μείνουμε με τις ασυμφωνίες .

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Κατανοητό ! ! Πρέπει στις αποδείξεις να αναγράφεται ο αριθμός κυκλοφορίας του αυτοκινήτου ; 

Edited by Antiermitianos
Link to comment
Share on other sites

Κατανοητό ! ! Πρέπει στις αποδείξεις να αναγράφεται ο αριθμός κυκλοφορίας του αυτοκινήτου ; 

 

ΝΑΙ, αλλά αν δεν αναγράφεται αυτό μπορεί να διορθωθεί . Επομένως καταχωρούμε στο βιβλίο τις σχετικές δαπάνες και προχωρούμε κανονικά στη συμπλήρωση της  φορολογικής δηλώσεως . (κάποια στιγμή φροντίζουμε να αναγράψουμε και τον αριθμό κυκλοφορίας του ΙΧ )

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και Καλή Εβδομάδα !

 

Πώς διορθώνεται τώρα και τι πρέπει να κάνουμε κανονικά, να ζητάμε κατά την έκδοση να αναγράφεται ο αριθμός κυκλοφορίας (και τα κυβικά) και να σφραγίζεται η απόδειξη ; Και εάν ναι εάν πάω τώρα και μου τις σφραγίσουν και αναγράψουν τον αριθμό θα το καταλάβει κανείς ότι έγινε τώρα ή κατά τη σφράγιση θα πρέπει να αναγράφεται και ημερομηνία από τον εκδότη της αποδείξεως ;

Edited by Antiermitianos
Link to comment
Share on other sites

Αν έχουν σφραγίδες, κάνε τα υπόλοιπα εσύ.

Αν όχι, πήγαινε απλά να σου τις σφραγίσουν.

Ημερομηνία είναι αυτή της απόδειξης.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Άρα πάω, μου τις σφραγίζουν και συμπληρώνω εγώ τον αριθμό κυκλοφορίας. Ή καλύτερα τον έχω προσυμπληρώσει (τον αριθμό κυκλοφορίας) σε κάθε απόδειξη και τους τις πάω έτσι να μου τις σφραγίζουν από πάνω από τον αριθμό κυκλοφορίας.

Edited by Antiermitianos
Link to comment
Share on other sites

Άρα πάω, μου τις σφραγίζουν και συμπληρώνω εγώ τον αριθμό κυκλοφορίας. Ή καλύτερα τον έχω προσυμπληρώσει (τον αριθμό κυκλοφορίας) σε κάθε απόδειξη και τους τις πάω έτσι να μου τις σφραγίζουν από πάνω από τον αριθμό κυκλοφορίας.

 

 

Aριβώς αυτό .

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.