Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εκπιπτώμενες δαπάνες ελεύθερου επαγγελματία Μηχανικού


Recommended Posts

Η αγορά αντλίας θερμότητας και το φπα της μπορεί να περαστεί στα έξοδα μου ως πάγιο, ώστε να γλυτώσω τπτ από το φπα; Η λογίστρια μου είπε όχι ενώ άλλος λογιστής μου έιπε ότι θα μπορούσε να λογιστεί ώς πάγιο έξοδο....

 

Κατοικοεδρεύω και μέρος του σπιτιού αποτελεί και τον χώρο του γραφείου μου.

  

 

Την ίδια απάντηση σας εδωσαν στην ουσία . Υπάρχουν  δαπάνες που από τη φύση τους είναι από δύσκολο έως αδύνατο να διαχωρισθούν από τις καταναλωτικές ιδιωτικές οικογενειακές δαπάνες και να αποτελέσουν επαγγελματική δαπάνη. Το γεγονός ότι χρησιμοποιείτε την κατοικία σας ως επαγγελματική έδρα επιτείνει τη δυσκολία αυτή. Σε κάθε περίπτωση είναι πραγματικό ζήτημα η αναγνώριση τέτοιων δαπανών ως επαγγελματικών , αναγόμενο κάθε φορά στην ελεγκτική αρμοδιότητα του εκάστοτε φορολογικού ελεγκτή.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μπορεί να λογιστεί ως επαγγελματική δαπάνη μέχρι κάποιο ποσοστό ας πούμε όπως κάνουμε με λογαριασμούς δεη, τηλέφωνο της οικίας- γραφείου;

Link to comment
Share on other sites

Αναζητείται κατά πόσο οι εν λόγω δαπάνες, ή το σύνολο αυτών πραγματοποιείται προς το συμφέρον της επιχείρησης και μπορουν να τεκμηριωθούν ως προς αυτό..

Ο λόγος είναι ότι εξαιτίας της φύσης των δαπανών, μπορεί αυτές να κριθούν εν όλο ή εν μέρει ως προσωπικές καταναλωτικές δαπάνες και να μην αναγνωριστούν για έκπτωση κατά τη διαδικασία ενδεχόμενου φορολογικού ελέγχου.

Αρα από τη πλευρά σου θα πρέπει να εκτιμηθεί και να τεκμηριωθεί με κάθε πρόσφορο μέσο, σε τι ποσοστό οι δαπάνες αυτές αφορούν επιχειρηματική δραστηριότητα και σε τι προσωπική δαπάνη.

Edited by georgegaleos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να λογιστεί ως επαγγελματική δαπάνη μέχρι κάποιο ποσοστό ας πούμε όπως κάνουμε με λογαριασμούς δεη, τηλέφωνο της οικίας- γραφείου;

 

Νομίζω οτι έχει καλυφθεί και με το παραπάνω το συγκεκριμένο θέμα. Πως δηλαδή έχετε υπολογίσει αυτό το ποσοστό για τους λογαριασμούς ΔΕΗ-ΤΗΛΕΦΩΝΟΥ της οικίας - γραφείου ?

Ειδικά για τη ΔΕΗ η αυθαιρεσία προσδιορισμού του ποσοστού είναι τεράστια , στις περισσότερες περιπτώσεις . Ο λογαριασμός της ΔΕΗ περιέχει και την κατανάλωση ηλεκτρικού για μια σειρά οικιακές συσκευές-εγκαταστάσεις (πλυντήρια ρουχων -πιάτων , θερμοσίφωνες , ψυγείο, φουρνος κουζίνας ). συνδεδεμένες απόλυτα με την ικανοποίηση προσωπικών-οικογενειακών καταναλωτικών δαπανών, και μάλιστα η κατανάλωση αυτή αποτελεί και το μεγαλύτερο ποσοστό του λογαριασμού.

Επομένως η απάντηση που είναι σωστή είναι η εξής : η δαπάνη τέτοιου είδους φορολογικά αναγνωρίζεται ως επαγγελματική δαπάνη , στο βαθμό που πραγματικά  συμμετέχει στο κόστος των υπηρεσιών που παρέχεις και κόστος αποτελούν και οι δαπάνες-έξοδα για την επαγγελματική σου εγκατάσταση.

Η απάντηση αυτή βέβαια , μπορεί να είναι σωστή , είναι όμως αόριστη και δε γίνεται διαφορετικά και η αοριστία έγκειται ακριβώς στον κίνδυνο που θέλει να αναλάβει ο καθένας σε ένα ενδεχόμενο φορολογικό έλεγχο.

Αν θέλεις την προσωπική μου γνώμη , αν ήμουν φορολογικός ελεγκτής , πολύ λίγες δαπάνες αυτού του είδους (και κάτω από συγκεκριμένες ειδικές συνθήκες )   θα αναγνώριζα φορολογικά σε ελέγχους . Αλλά αυτή είναι η δική μου προσωπική άποψη και φυσικά δε δεσμεύει κανένα .

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

αν ισχύσει το 9000-12000 αφορολόγητο.....το καλύτερο έξοδοα θα είναι ΑΠΥ από συνάδελφο

 

Εννοείς αν έχει υπόλοιπο μεχρι το αφορολόγητο να σου κόβει ΤΠΥ για να μειώσεις το δικό σου εισόδημα και κατ' επέκταση την φορολογία σου.

 

Θα πρέπει να του κάνεις όμως παρακράτηση για ποσό πάνω από 300 ευρώ 20%. Που σημαίνει ουσιαστικά ότι τα λεφτά που είναι να εξοικονομήσεις

 

θα τα πάρεις 12 μήνες (στην καλύτερη) μετά, και με την προυπόθεση ότι ο παραπάνω μηχανικός θα είναι ακόμη φίλος σου για να σου τα αποδώσει!

Link to comment
Share on other sites

αν ισχύσει το 9000-12000 αφορολόγητο.....το καλύτερο έξοδοα θα είναι ΑΠΥ από συνάδελφο

 

 

Το αφορολόγητο όριο από μόνο του δε σημαίνει και πολλά , αν δε συνδιασθεί και με τη διάρθρωση όλης της φορολογικής κλίμακας , με την έκπτωση δαπανών από το εισόδημα ή το φόρο, με τη φορολόγηση με βάση τα τεκμήρια κλπ κλπ κλπ. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μιά πολύ κατατοπιστική ανάλυση για τις προϋποθέσεις έκπτωσης επιχειρηματικών δαπανών.

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/20421

Edited by georgegaleos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μιά πολύ κατατοπιστική ανάλυση για τις προϋποθέσεις έκπτωσης επιχειρηματικών δαπανών.

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/20421

Πολύ καλή ανάλυση. Περιεχει νομολογία (αποφάσεις ΣτΕ), η οποία θα μπορεσει να χρησιμοποιηθεί από το φορολογούμενο - ελεύθερο επαγγελματία για να υποστηρίξει ότι οι δαπάνες της επιχείρησης χρησιμοποιούνται προς το συμφέρον της επιχείρησης (αρ.22, ν4172/2013). Ωστόσο, δεδομένου ότι οι αποφάσεις του ΣτΕ, αλλά και οποιουδήποτε άλλου δικαστηρίου δεν παράγουν δίκαιο και ούτε είναι υποχρεωτική η εφαρμογή τους από άλλα Δικαστήρια εκτιμώ ότι ο ελευθερός επαγγελματίας γενικότερα, αλλά και ο Μηχανικός ειδικότερα, ευρίσκεται εκτεθειμένος για μία ακόμη φορά στην υποκειμενική κρίση της φορολογικής αρχής, με ότι αυτό συνεπάγεται.

Εγω ειμαι υποστηρικτής της εφαρμογής ξεκάθαρων - απλών κανόνων. Όπου εμπλέκεται η κρίση υπαλλήλων - Υπηρεσίών, τότε ενδεχομένως τα αποτελέσματα των φορολογικών ελέγχων να μην εξυπηρετούν την απόδοση φορολογικής δικαιοσύνης (για να το θέσω όσο πιο κόσμια γίνεται)

Edited by CHRIS_M
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δεν ξέρω αν έχει απαντηθεί, αλλά στις βενζίνες τι κάνουμε;

Ξέρω ότι βάζουμε ως έξοδο το 70% για αυτοκίνητο κάτω των 1600cc.

Γνωρίζει κανείς αν εκπίπτει και ο ΦΠΑ του 70%;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.