Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εκπιπτώμενες δαπάνες ελεύθερου επαγγελματία Μηχανικού


Recommended Posts

τιμολόγιο για κάθε γέμισμα στο βενζινάδικο??? :shock:  εδώ τώρα μια απλή σφραγίδα και τους το λες 2-3 φορές για να τη βάλουν. καταστροφή θα είναι αυτό.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

τιμολόγιο για κάθε γέμισμα στο βενζινάδικο??? :shock:  εδώ τώρα μια απλή σφραγίδα και τους το λες 2-3 φορές για να τη βάλουν. καταστροφή θα είναι αυτό.

 

Θελει σφραγισμα η αποδειξη λιανικης?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους τους συναδέλφους. Θα ήθελα να ρωτήσω όσους έχουν κάρτα για το MAKRO, επειδή πριν λίγο καιρό πήγα για πρώτη φορά και δεν ήξερα καθόλου πώς λειτουργεί,  κάνει κάποιος τις αγορές του με τις τιμές χωρίς ΦΠΑ, τουλάχιστον για τα είδη που μπορούν να δικαιολογηθούν σαν δαπάνες ενός γραφείου, και μετά, εφόσον δεν έχει πληρώσει το ΦΠΑ, δεν περνάει τη δαπάνη στο βιβλίο Εσ/Εξ και απλά επωφελείται από τις μειωμένες τιμές; Ή αγοράζεις με ΦΠΑ και μετά αυτό εκπίπτει στις περιοδικές δηλώσεις; Επίσης, πού τοποθετείτε/αι το όριο των «δαπανών για το γραφείο»; Π.χ. καθαριστικά προϊόντα, χαρτικά, καφέδες, ζάχαρες, όλα αυτά φαντάζομαι δικαιολογούνται σαν δαπάνες γραφείου, ασχέτως εάν μπορούν να χρησιμοποιηθούν και σε ένα σπίτι... Σε πρώτη φάση έβγαλε κάρτα ο σύζυγος, που επίσης είναι ελ. επαγγελματίας και επίσης με γραφείο, σκέφτομαι όμως να βγάλω κι εγώ και αναρωτιέμαι κατά πόσο έχει νόημα να έχουμε και οι 2. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Τα τιμολόγια πάντα χρεώνουν χωρίς ΦΠΑ.

Οι τιμές, όταν αφορούν επαγγελματίες, είναι χωρίς ΦΠΑ όχι επειδή δεν χρεώνουν το ΦΠΑ αλλά επειδή ο επαγγελματίας θα το συμψηφίσει με το ΦΠΑ των εσόδων οπότε τον ενδιαφέρει μόνο η τιμή χωρίς ΦΠΑ.

 

Αυτό ισχύει και για το MAKRO.

Link to comment
Share on other sites

Θελει σφραγισμα η αποδειξη λιανικης?

 

Ναί ...και αναγραφή του αριθμου κυκλοφορίας του αυτοκινήτου (με το χέρι)

 

Εγω που δεν το ηξερα αυτο τι μπορω να κανω? Να παρω ολες τις αποδειξεις και να παω στα βενζιναδικα να μου τις σφραγισουν? Και πως θα τις περασω για τις περιοδους που επρεπε να ειχανε περαστει?

 

Αλλες διευκρινησεις για τις δαπανες του 2014 δεν υπαρχουν περα απο το γενικο αρθρο 22 του 4172?

Link to comment
Share on other sites

για το πρώτο ερώτημα: μέχρι 31-12-2013 τα έξοδα ΙΧ καταχωρούνταν στο κωδικό 666 της συγκεντρωτικής ΦΠΑ και μετά μέσω φορολογικής αναμόρφωσης εξέπιπταν από το φορολογητέο εισόδημα. Αν δεν τις έχεις περάσει θα έλεγα άστο... γιατί θα χρειαστείς τροποποιητικές δηλώσεις και σφραγίδες στις αποδείξεις...

Link to comment
Share on other sites

για το πρώτο ερώτημα: μέχρι 31-12-2013 τα έξοδα ΙΧ καταχωρούνταν στο κωδικό 666 της συγκεντρωτικής ΦΠΑ και μετά μέσω φορολογικής αναμόρφωσης εξέπιπταν από το φορολογητέο εισόδημα. Αν δεν τις έχεις περάσει θα έλεγα άστο... γιατί θα χρειαστείς τροποποιητικές δηλώσεις και σφραγίδες στις αποδείξεις...

 

ΔΕΝ ΥΠΆΡΧΕΙ ΠΛΕΟΝ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΗ ΦΠΑ . ΤΕΡΜΑ .

Link to comment
Share on other sites

Εγω που δεν το ηξερα αυτο τι μπορω να κανω? Να παρω ολες τις αποδειξεις και να παω στα βενζιναδικα να μου τις σφραγισουν? Και πως θα τις περασω για τις περιοδους που επρεπε να ειχανε περαστει?

 

Αλλες διευκρινησεις για τις δαπανες του 2014 δεν υπαρχουν περα απο το γενικο αρθρο 22 του 4172?

 

Εγώ θα έλεγα ότι αυτό το γενικό άρθρο αρκεί , ΣΕ ΣΥΝΔΙΑΣΜΌ με το 23 . 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.