Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εκπιπτώμενες δαπάνες ελεύθερου επαγγελματία Μηχανικού


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,8k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σε όλους/όλες.

 

Παρακολούθησα το θέμα και έχω μια απορία σχετικά με την αγορά αυτοκινήτου μέχρι 1600cc. Όπως διάβασα για ΙΧ επιβατικό ισχύει το

 

70% για αυτοκίνητο κάτω των 1600cc

35% για αυτοκίνητο άνω των 1600cc που μπορεί να περάσει στα πάγια και να αποσβεστεί σταδιακά μέχρι 15% τα επόμενα έτη.

 

Η απορία μου είναι η εξής. Για ένα τέτοιο αυτοκίνητο τι παραστατικό εκδίδουμε ?

 

Για την ακρίβεια το αυτοκίνητο έχει αγοραστεί και έχει κοπεί απόδειξη λιανικής.

Ο αντιπρόσωπος της εταιρίας αυτοκινήτων μου είπε ότι τιμολόγια κόβουν για επαγγελματικά οχήματα, πχ ταξί, φορτηγά κτλ. και επομένως είμαι καλυμμένος με την απόδειξη λιανικής. Ένας γνωστός μου λογιστής λέει ότι δεν μπορεί να υπαχθεί στη ρύθμιση ως πάγιο με απόδειξη λιανικής.

 

Το ΙΧ είναι επιβατικό και χρησιμοποιείται και για μη επαγγελματική χρήση--> ως εκ τούτου πάμε και στο συντελεστή 70%. Σωστά?

 

Τελικά έπρεπε να είχα κόψει τιμολόγιο ή είμαι ΟΚ με την απόδειξη λιανικής ?

 

Απ' όσο είδα στο post υπάρχουν συνάδελφοι που έχουν περάσει στα πάγια μεταχειρισμένα οχήματα για τα οποία δεν έχουν κανένα παραστατικό, ούτε καν απόδειξη.

 

Μήπως μια βόλτα στην εφορία θα βοηθούσε ?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον το διαβάσει και όποιον απαντήσει.

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ να μη στέλνετε το ίδιο μήνυμα σε διαφορετικές συζητήσεις του forum...

 

Ειδικά για τα έξοδα Ι.Χ. αυτοκινήτου ελ. επαγγελματία, υπάρχει το http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=13194

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

έχω υπαχθεί στο πρόγραμμα των νέων μηχανικώντου ΟΑΕΔ το 2010 και ως εκ τούτου στα βιβλία εμφανίζονται πολλά έξοδα (εισροές). Όσον αφορά το καθαρό εισόδημα που δηλώνεται, αφαιρούνται τα χρήματα της επιδότησης απο τις δαπάνες; Πχ ακαθάριστα έσοδα 13000, δαπάνες/πάγια 8000, ΤΣΜΕΔΕ 2000, επιδότηση 5000.Το καθαρό φορολογητέο εισόδημα ειναι σ αυτην την περίπτωση 3000 ευρώ, ή εφόσον μέρος των δαπανών επιδοτείται είναι 13000-3000-2000=8000;

Link to comment
Share on other sites

Aπό 01/01/2003 και με βάση το άρθρο 26 του νόμου 3156/2003, το επίδομα του ΟΑΕΔ για τους ΝΕΕ απαλλάσσεται από τη φορολογία εισοδήματος.

 

Eπίσης τα πάγια δεν αφαιρούνται από τα ακαθάιριστα έσοδα. Αυτό που θα αφαιρεθεί είναι η απόσβεσή τους.

Επιπλέον το ΤΣΜΕΔΕ δεν περνάει από το βιβλίο ΕΣ-ΕΞ, αλλά πηγαίνει απευθείας στο Ε1 (στην 3η σελίδα).

Link to comment
Share on other sites

1: ανώτερος 20% κατώτερος 15%

 

2 και 3: 100% (αλλιώς ανώτερος 30% κατώτερος 24%)

 

 

Edit: Τα παραπάνω ισχύουν για ποσά πάνω από 1200 ευρώ. Για κάτω από 1200 η απόσβεση γίνεται άπαξ (100%).

Link to comment
Share on other sites

@ Sothris

Εφόσον τα πάγια είναι λογισμικό - η/υ και έπιπλα κάτω των 1200 που αποσβένονται με συντελεστή 100% υποθέτω οτι αφαιρούνται εξ ολοκλήρου από τα ακαθάριστα έσοδα, κάνω λάθος; η επιδότηση του οαεδ δλδ δεν μπαινει στο Ε3 παρα μόνο στο Ε1; δε λάμβάνεται κάπως υπόψη; για το τσμεδε ναι στο Ε1 μπαίνει αλλά και αυτό δεν αφαιρείται από το καθαρό εισόδημα τελικώς;

Λιγότερο σχετική ερώτηση: δόση αγοράς αυτοκινητου ως τι λογίζεται; έχει κάποιο τεκμήριο κτήσης;

Link to comment
Share on other sites

Edit: Τα παραπάνω ισχύουν για ποσά πάνω από 1200 ευρώ. Για κάτω από 1200 η απόσβεση γίνεται άπαξ (100%).

 

Για την αποφυγή παρεξηγήσεων, για πάγια κάτω από 1200€ η απόσβεση δύναται να γίνει σε μία χρονιά (τη χρονιά που αποκτήθηκαν), αλλά μπορεί να γίνει και με συντελεστές.

Link to comment
Share on other sites

.. για πάγια κάτω από 1200€ η απόσβεση δύναται να γίνει σε μία χρονιά (τη χρονιά που αποκτήθηκαν), ....

 

Εννοείς να αποσβεστούν την ίδια διαχειριστική περίοδο κ όχι απαραίτητα την ίδια χρονιά.Π.χ. αγοράζω PC 1000Ε τον Απρίλιο και την απόσβεση μπορώ την κάνω μέσα στο Β΄τρίμηνο.Κάνω κάποιο λάθος?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.