Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εκπιπτώμενες δαπάνες ελεύθερου επαγγελματία Μηχανικού


Recommended Posts

Εγώ νομίζω πως για να μπει κάποιο έξοδο σε βιβλία Β' κατηγορίας πρέπει να είναι με τιμολόγιο.

Εξαίρεση υπάρχει για αποδείξεις κάτω των 50€ που μπαίνουν χωρίς δικαίωμα έκπτωσης και η αγορά βενζίνης αλλά μπαίνει με δικαίωμα έκπτωσης, άσχετα με το ύψος του ποσού.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν είχε έδρα το σπίτι του καλά έκαναν και τα έκοψαν.

Αν έχεις έδρα σε γραφείο κανονικό δήλωνε τα.

 

Μιλαμε για εδρα γραφειο, οχι σπιτι....

Δεν ειναι κανενα τεραστιο ποσο αλλα δεν θελω να τους χαριζω ουτε ΦΠΑ, ουτε να μη δειχνω εξοδα...

 

 

Εγώ νομίζω πως για να μπει κάποιο έξοδο σε βιβλία Β' κατηγορίας πρέπει να είναι με τιμολόγιο.

Εξαίρεση υπάρχει για αποδείξεις κάτω των 50€ που μπαίνουν χωρίς δικαίωμα έκπτωσης και η αγορά βενζίνης αλλά μπαίνει με δικαίωμα έκπτωσης, άσχετα με το ύψος του ποσού.

 

Ακριβως γιαυτο το λογο δεν περασε ο λογιστης του letom την αποδειξη των 15Ε..

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Μιλαμε για εδρα γραφειο, οχι σπιτι....

Δεν ειναι κανενα τεραστιο ποσο αλλα δεν θελω να τους χαριζω ουτε ΦΠΑ, ουτε να μη δειχνω εξοδα...

 

Για το θέμα έξοδα θα συμφωνήσω.

Για το ΦΠΑ δε ξέρω... Δε νομίζω να εκπίπτει.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε αν το παραστατικό είναι τιμολόγιο τότε ανεξαρτήτως ποσού μπαίνει κανονικά στα έξοδα και εκπίπτει και ο ΦΠΑ ενώ αν είναι απόδειξη, πάλι ανεξαρτήτως ποσού, μπαίνει ως έξοδο χωρίς έκπτωση ΦΠΑ? Το όριο των 50 ευρώ τότε τι ρόλο παίζει?

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος -και εφόσον μιλάμε για έδρα σε γραφείο και όχι σπίτι- αυτά μπαίνουν κανονικά στα έξοδα αλλά για να μπουν με δικαίωμα έκπτωσης ΦΠΑ πρέπει το ποσό να είναι άνω των 50 ευρώ! Το διάβασα κάπου σε έναν οδηγό φορολογικών που κατέβασα και το παρατήρησα όταν έδωσα σε λογιστή να μου περάσει τα πρώτα έξοδα (από εκεί και μετά τα κάνω μόνος μου). Παρατήρησα λοιπόν ότι σε 2 αποδείξεις από σούπερ μάρκετ τη μία που ήταν άνω των 50 την έβαλε με έκπτωση ΦΠΑ και μια άλλη που ήταν κάπου 15 ευρώ την έβαλε χωρίς έκπτωση.

Ας το επιβεβαιώσει αυτό και κανείς άλλος να δούμε αν όντως ισχύει!

αυτό δεν ισχύει, ο φορολογικός οδγός ειναι λάθος σε αυτό το σημείο

το ΦΠΑ των απδείξεων εκπίπτει κανονικότατα

 

εγω προσωπικά έστειλα mail στον συγγραφέα να το διορθώσει, αν και δεν μου απάντησε

το θέμα το ε΄χουμε συζητησει και παλαιότερα στο Forum

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.