Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευαστικό ερώτημα: Κατασκευή οικοδομής


Recommended Posts

Γειάς σας

θέλω να σας ρωτήσω τα παρακάτω λόγω εμπειρίας πιστεύω ότι θα μου δώσετε σωστές συμβουλές.

πριν λίγες μέρες πήρα την άδεια (138 τ.μ.) και ετοιμάζομαι να ξεκινήσω την κατασκευή της οικίας μου.

ενώ είχα σκοπό να ξεκινήσω μόνος μου, ένας πολύ φίλος μου κατασκευαστής (είναι διπλωματούχος πολ.μηχανικός και του έχω εμπιστοσύνη) μου πρότεινε να αναλάβει να μου το παραδώσει με το κλειδί.

Το ερώτημα μου είναι το εξής: βάζοντας τα ίδια ακριβώς υλικά που θα μου βάλει ο κατασκευαστής, αν τα αναλάβω μόνος μου, τα λεφτά που θα εξοικονομήσω θα είναι αρκετά ώστε να αξίζει την ταλαιπωρία και το άγχος που θα πάρω από το πλήθος των μαστόρων που θα περάσουν??

Πρέπει βέβαια να λάβουμε υπόψη ότι λόγω κρίσης της οικοδομής θα γίνονται καλύτερα παζάρια με τους μαστόρους και όσο περνάει ο καιρός ακόμα καλύτερα, κάποια υλικά πιθανώς να ακριβήσουν ή να φτηνήσουν ή να βρω κάποιες προσφορές σε κάποια υλικά (π.χ. πλακάκια ή κουζίνα)

σκέφτομαι και το άλλο, θα είμαι τόσο κολώφαρδος ώστε όλα τα συνεργία που θα χρησιμοποιήσω θα είναι καλά και δεν θα μου κάνουν κακοτεχνίες με ότι αυτό συνεπάγεται (γκρίνια κ.λ.π.)

είμαι σε μεγάλο δήλιμα ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Κατα την άποψη μου κύριε καλό είναι να το δώσετε στον φίλο σας ο οποίος έχει και την τεχνογνωσία και την εμπειρία για να σας κάνει μια καλή ποιοτικός κατασκευή.Και μην ανυσηχείτε για το οικονομικό κομάτι γιατί στις περισότερες περιπτώσεις ότι συμφωνία και να κάνετε με τα μαστόρια δεν θα πετύχετε τις τιμές ενός κατασκευαστή.Και το βασικό κομμάτι της συνεργασίας σας είναι οτι θα σας γλυτώσει απο ατελείωτες ώρες ανχους-νεύρων και θα έχετε ψυχική υγεία πράγμα ανεκτίμητο κατεμέ.

Link to comment
Share on other sites

Γειάς σας

 

Γεια σου

 

θέλω να σας ρωτήσω τα παρακάτω λόγω εμπειρίας πιστεύω ότι θα μου δώσετε σωστές συμβουλές.

 

Μάλιστα

 

πριν λίγες μέρες πήρα την άδεια (138 τ.μ.) και ετοιμάζομαι να ξεκινήσω την κατασκευή της οικίας μου.

 

Καλή αρχή!

 

Το ερώτημα μου είναι το εξής: βάζοντας τα ίδια ακριβώς υλικά που θα μου βάλει ο κατασκευαστής, αν τα αναλάβω μόνος μου, τα λεφτά που θα εξοικονομήσω θα είναι αρκετά

Όχι,θα σε πιάσουν κορόιδο εκεί που δεν το περιμένεις,κ το καλύτερο είναι ότι δεν θα το καταλάβεις κιόλας!

 

ώστε να αξίζει την ταλαιπωρία και το άγχος που θα πάρω από το πλήθος των μαστόρων που θα περάσουν??

Αυτό σίγουρα ΝΑΙ.

 

 

Πρέπει βέβαια να λάβουμε υπόψη ότι λόγω κρίσης της οικοδομής θα γίνονται καλύτερα παζάρια με τους μαστόρους και όσο περνάει ο καιρός ακόμα καλύτερα, κάποια υλικά πιθανώς να ακριβήσουν ή να φτηνήσουν ή να βρω κάποιες προσφορές σε κάποια υλικά (π.χ. πλακάκια ή κουζίνα)

Ο υπεργολάβος που σου δίνει τιμές εντός της αγοράς ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΕΡΔΟΣ θα βγάλει είτε σου δίνει (σχετικά) ψηλή είτε χαμηλή τιμή.Ο μηχανικός σου,αν είναι καλός,θα σου κάνει τα κουμάντα κ θα ελέγχει την τήρηση της ποιότητας.

 

 

σκέφτομαι και το άλλο, θα είμαι τόσο κολώφαρδος ώστε όλα τα συνεργία που θα χρησιμοποιήσω θα είναι καλά και δεν θα μου κάνουν κακοτεχνίες με ότι αυτό συνεπάγεται (γκρίνια κ.λ.π.)

 

Όχι.Ό,τι πληρώσεις παίρνεις σε αυτή τη ζωή.Η ανεργία την παρούσα χρονική στιγμή ΔΕΝ ΤΟ ΑΛΛΑΖΕΙ ΑΥΤΟ.Το κέρδος σου από αυτή την κατάσταση μπορεί να είναι της τάξης του 2%,σίγουρα όχι παραπάνω.

 

Σου λέω καλορίζικο! από τώρα,πρόσεχε μην την πάθεις,σήκωσε κ το budget σου κατά 50% από τώρα για να αποφύγεις τα εμφράγματα.Αν έχεις βάλει στην άκρη π.χ. 100.000 κ πιστεύεις ότι θα τελειώσεις,κάντα 150.000 να είσαι μέσα.Βάλε κ άλλα 20-30.000 στην άκρη για να κλείσεις το έργο από τη χαρτούρα.Κ αν δεν σου έρθει τόσο η ποσοστιαία διαφορά,εμένα να μη με λένε zavi...........

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Ας μην είμαστε αυστηροί (ακόμα) με το νέο μέλος.....

 

Δεν είναι τυχοδιωκτισμός να μαθαίνει κ να παίρνει γνώμες,εξ' άλλου η πιάτσα ΒΡΩΜΑΕΙ από τις προηγούμενες γενεές.

 

Ας πάρει γνώμες λοιπόν κ ας καταλήξει στην απόφασή του.Κ αν είναι λάθος αυτή,ας φάει το κεφάλι του εν γνώσει του.

Link to comment
Share on other sites

ένας πολύ φίλος μου κατασκευαστής (είναι διπλωματούχος πολ.μηχανικός και του έχω εμπιστοσύνη) μου πρότεινε να αναλάβει να μου το παραδώσει με το κλειδί.

 

Προβληματίζεσαι για κάποιον, ο οποίος σε τιμά (και τον τιμάς) με την φιλία του, επιστήμονας και κατασκευαστής, που κακώς σου έκανε κατ΄εμέ την πρόταση, διότι έπρεπε να τον είχες προλάβει ΕΣΥ!!!

Link to comment
Share on other sites

Συνοψίζοντας konsolas η εμπειρία έχει δείξει ότι στην συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων όποιος χτίζει μόνος του και δεν το κατέχει το θέμα , βγαίνει ζημιωμένος οικονομικά , χρονικά και ψυχικά.

 

Πήγαινε στον φίλο σου τον Μηχανικό , αφού του 'χεις κι εμπιστοσύνη , φτιάξτε καφεδάκι , πείτε τα αναλυτικά και λύσε όλες σου τις απορίες . Καντε καλή συμφωνία και όλα θα πάνε καλά.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά ευχαριστώ για την ανταπόκριση

ακούστε δεν θέλω να το παίζω έξυπνος γιαυτό άλωστε ζήτησα τα φώτα σας.

Όπως έχω πει, στο φίλο μου έχω απόλυτη εμπιστοσύνη και για την ποιότητα εργασίας δεν έχω αμφιβολία, μου έχει πει εξάλλου ότι όλα τα υλικά θα είναι της επιλογής μου και το τελευταίο καρφί που θα μπει θα ξέρω τι μάρκα είναι.

το ζήτημα είναι καθαρά οικονομικό εκεί οι γνώμες είναι συγκεχυμένες, αν κερδίσω εγώ αυτά τα λεφτά που θα πάρει αυτός ως εργολαβικό κέρδος θα είναι για μένα μεγάλη ανάσα, υπάλληλος είμαι και ότι λεφτά έχω μαζέψει είναι με πολύ στέρηση

Link to comment
Share on other sites

αν κερδίσω εγώ αυτά τα λεφτά που θα πάρει αυτός ως εργολαβικό κέρδος θα είναι για μένα μεγάλη ανάσα, υπάλληλος είμαι και ότι λεφτά έχω μαζέψει είναι με πολύ στέρηση

 

Σε καταλαβαίνω,ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΠΑΡΑΜΙΚΡΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ αν κτίσεις μόνος σου να κερδίσεις.

 

Κατ' αρχήν δεν ξέρεις να επιμετράς.Μόνο κ μόνο από αυτό σε έχουν φάει λάχανο.

 

Δεν ξέρεις να ζυγίζεις,δεν ξέρεις συνθέσεις υλικών,δεν ξέρεις πώς σε κλέβει ο καθένας κ τέλος,δεν έχεις ιδέα από έλεγχο ποιότητας σε κάθε εργασία.

 

Οπότε,μην το πολυσκέφτεσαι για μόνος σου,υπάρχουν 2 τρόποι για να κερδίσεις:

 

1.Αναθέτεις τη δουλειά σε γενικό εργολάβο,αφού πρώτα πληρώσεις μηχανικό κ δικηγόρο για να σου φτιάξουν το εργολαβικό συμφωνητικό με αναλυτικό καθορισμό του κόστους κ της ποιότητας μέχρι κ το τελευταίο καρφί.Ένα τέτοιο σύνηθες συμφωνητικό είναι περίπου 500 σελίδες.Η κατασκευή σου στο τέλος θα πήζει από την κακοτεχνία 100%.

2.Αναθέτεις τη δουλειά στο φίλο σου.Η κατασκευή θα είναι ανάλογη του ποιόντος του φίλου σου ως ανθρώπου κ ως μηχανικού ταυτόχρονα.

Link to comment
Share on other sites

Κονσόλα φτιάξτο μόνο σου φίλε, γιατί να πληρώσεις μηχανικο?

Α και αν σου παρουσιαστεί κανά πονάκι π.χ. στο στομάχι (ανθρωποι είμαστε σε όλους συμβαίνει) πάρε ένα νυστέρι και μακελέψου...γιατί να πληρώνουμε και γιατρούς???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.