Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φωτιά στο κτήριο τράπεζας - 3 νεκροί - ευθύνες ιδιοκτησίας & δράστη


sundance

Recommended Posts

Και για να μην ξεχνιόμαστε, (επειδή μάλλον θα περάσει στα ψιλά...)

 

"Η μοναδική έξοδος κινδύνου στο υποκατάστημα της Μarfin στην οδό Σταδίου ήταν κλειδωμένη, ενώ είχε χαθεί το τηλεχειριστήριο που θα μπορούσε να την ανοίξει. Οι εργαζόμενοι, στην προσπάθειά τους να διασωθούν μετά τον εμπρησμό από τις μολότοφ, εγκλωβίστηκαν σε μια... σιδερένια κλούβα. Η τραγωδία ίσως θα ήταν μεγαλύτερη αν δεν είχε μείνει συμπτωματικά ανοιχτή μια πόρτα διαφυγής για να εξαερίζεται ο χώρος επειδή μύριζε μια τουαλέτα!"

 

εδώ: http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&ct=1&artid=356369&dt=24/09/2010#ixzz10cAtOHwu

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 180
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν θα περάσει στα ψιλά , θα περάσει εκεί που περνάει ότι έχει σχέση με την ασφάλεια στην Ελλάδα , είτε πρόκειται γιά πυρασφάλεια , είτε γιά έργα , είτε γιά οτιδήποτε άλλο , μιά που κανείς δεν σκέφτεται την κακή στιγμή .

Η αμέλεια όμως του διευθυντή και του υπεύθυνου ασφαλείας του καταστήματος με το χαμένο τηλεχειριστήριο είναι πλημμέλημα , ενώ η φωτιά που έβαλαν τα ανθρωπόμορφα κτήνη είναι βαρύ κακούργημα .

Δεν ξεχνάμε και την γυναικεία φωνή που ακούσαμε στην τηλεόραση που φώναζε κάψτε τους - κάψτε τους .

Είναι σαν να έχει κάποιος ξεχάσει απενεργοποιημένο τον αερόσακο στο αμάξι του , να τον χτυπάει κάποιος άλλος και να του λένε ότι δεν φταίω εγώ που σε χτύπησα , αλλά εσύ που δεν είχες ενεργοποιημένο τον αερόσακο .

Δικηγορικές σοφιστείες είναι όλα αυτά .

Link to comment
Share on other sites

Τώρα με την κρίση θα δωθεί λύση. Οι προβλέψεις λένε, ότι δε θα έχουν χρήματα ούτε για να αγοράσουν σπίρτα τέτοιου είδους άτομα. Εδώ δε θα έχουν και άτομα που δουλεύουν κανονικά.

Το κράτος για εμένα έπρεπε να επιδοτήσει το μισθό των υπαλλήλων εκείνης της ημέρας και να διατάξει εκκένωση του κτιρίου, αφού δε θα μπορούσε να διασφαλίσει την ακεραιότητα τους. Είναι σφάλμα να τα αφήνουμε όλα στη διάθεση του εργοδότη.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Μετά από τρία χρόνια αποδόθηκε δικαιοσύνη τουλάχιστον ως προς το ένα μέρος (υπεύθυνοι της τράπεζας για τα ελλειπή μέτρα πυρασφάλειας και σχεδίου εκκένωσης), αφού δεν έχουν ακόμη συλλάβει και παραπέμψει σε δίκη τους φυσικούς αυτουργούς του εμπρησμού.

 

http://tvxs.gr/news/ellada/katadiki-trion-stelexon-tis-marfin-gia-thanato-ton-ypallilon

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει . Ελλειπή μέτρα πυρασφάλειας υπήρχαν , αλλά ο εμπρησμός της Αθήνας δεν υπήρχε στον σχεδιασμό κινδύνου .

 

Απλά οι άνθρωποι ήταν το ίδιο ανεπαρκείς με το υπόλοιπο σύστημα και η δικαιοσύνη τιμώρησε κάποιους γιά να υπάρξουν οι αποζημιώσεις των θυμάτων .

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι ωραίο κόλπο, θα το κάνω κι εγώ:

Θα καίω και θα σκοτώνω, η αστυνομία θα κάνει την πάπια, τα δικαστήρια θα καταδικάζουν κάποιον άλλον για αμέλεια, και τα κανάλια θα λένε ΟΚ.

 

:confused:  :confused:  :confused:

 

Τι; δεν θα πιάσει με εμένα; Δηλαδή τι προϋποθέσεις πρέπει να πληρώ για να το κάνω κι εγώ;

Link to comment
Share on other sites

Είναι προφανές από τη δικαστική απόφαση αλλά και από το πόρισμα του επιθεωρητή εργασίας, πως οι παραλείψεις των υπευθύνων της τράπεζας συνέβαλαν και αυτές στο θάνατο των υπαλλήλων.

Ο εμπρησμός σίγουρα είναι εγκληματική ενέργεια και παρακρατικοί ξεπαρακρατικοί η αστυνομία μάλλον έχει φτάσει σε αδιέξοδο, δε νομίζω ότι είναι απροθυμία.

Πάντως για το αν μπορούσαν να προβλέψουν πιθανό χτύπημα ή όχι. Εκείνη την ημέρα γνωστοί μου, που εργάζονται σε άλλες τράπεζες του κέντρου, τους είχαν διώξει μισή ώρα πριν την έναρξη της πορείας. Φύλαγε τα ρούχα σου να έχεις τα μισά που λένε.

Edited by ted78
Link to comment
Share on other sites

Ναι, έτσι λένε, ότι υπήρχαν ελλείψεις. Κι αφού το λένε τους πιστεύω.

 

Και, επειδή είναι άχαρο να μιλάει κανείς για ανθρώπους που πεθάναν, φτιάχνω μία ιστορία φανταστική:

Ένα λεωφορείο ΚΤΕΛ προχωράει στον δρόμο. Κάποιο φορτηγό από απέναντι -που ανήκει σε ανταγωνίστρια εταιρία- κάνει μία απότομη τιμονιά, πέφτει στο λεωφορείο και το ρίχνει στον γκρεμό αφήνοντάς τους όλους στον τόπο. Ο φορτηγατζής την κάνει με ελαφρά πηδηματάκια.

Ο πραγματογνώμων διαπιστώνει ότι η στραβοτιμονιά ήταν εσκεμμένη, ότι αφού χάθηκε ο οδηγός του φορτηγού δεν μπορεί να αποφανθεί σε ποια εταιρία ανήκει και ότι το λεωφορείο δεν είχε ζώνες. Ο δικαστής βάζει στην φυλακή τον ιδιοκτήτη του λεωφορείο για φόνο εξ αμελείας, και η ζωή συνεχίζεται. Δεν τρέχει τίποτα.

 

Κάτι δεν πάει καλά, δεν νομίζετε;

Edited by AlexisPap
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.