Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επέμβαση σε τοιχοποιία


 

Recommended Posts

Χαιρετω ολους τους συναδελφους,

εχω την εξης ερωτηση, μου ετυχε μια ανακαινιση σε ενα σπιτι (ισογειο, πρωτος). το ισογειο ειναι απο φερουσα τοιχοποιια ενω ο πρωτος σε φυτευτα υποστηλώματα.Ο ιδιοκτητης μου ζηταει να ανοιξω παραθυρο διαστασεων 1,50Χ1,50 ή και λιγο παραπανωσε ενα τοιχο (φέρων).Απο πανω δεν εχει υποστυλωμα, εχει μονο πλακα απο σκυροδεμα, σκεφτηκα οτι θα μπορουσε να γινει αν εμπαινε σαν ενισχυση ενα πολυ ισχυρο μεταλλικο πλαισιο περιμετρικα στην οπη που θα ανοιξω για το παραθυρο.

Τα στοιχεια του τοιχου ειναι: ΠΑχος 0,5μ , υψος 3,5μ , μηκος 7~8μ.

Το ανοιγμα θα ειναι σε υψος 1,20μ απο το πατωμα

Τί λετε? πολυ επικινδυνο? έχετε προτασεις?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

μμμμ.....αν και δεν το εχω δει...απο αυτα που λες θα έλεγα οτι θα μπορουμε να το κανει αν κανεις ενισχυση με κολωνες δεξια και αριστερα τις οπης απο πανω μεχρι κατω.

Link to comment
Share on other sites

πρέπει να αποκαταστήσεις την αντοχή του ανοίγματος με μεταλλικό δοκάρι. παντως είναι επικίνδυνο. αν το κάνεις να υποστυλώσεις τουλάχιστον 3 μ. δεξια και αριστερά από το άνοιγμα την πλάκα σου. πολύ προσοχή

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Αν καταλαβα καλά στα 7-8 μ μήκος του τοίχου του ισογείου, θέλεις να ανοίξεις ένα παράθυρο, πλάτους 1,5 μ

Κατά αρχάς θα δείς τη θέση του,που θα την εκλέξεις έτσι, ώστε να μένει ένας ισχυρός λαμπάς μήκους κατ ελάχιστο 1.2-1.5 μ

Μπορείς να το κατασκευάσεις

υποστύλωσε την πλάκα κοντά και προς την πλευρά του ανοίγματος

Άνοιξε μια τρύπα στην τοιχοποιία σε ύψος από το δάπεδο 3.0 (ανω στάθμη της)

και στο μέσον του ανοίγματος, μέσω της οποίας θα περάσεις την προσωρινή υποστύλωση και της τοιχοποιίας με διπλό λατάκι

Κάνε διανοιξη της οπής σε μεγαλύτερο άνοιγνα κατα 30-40

Κατασκεύασε το πρέκι κάτω απο την προσωρινή ενδιάμεση υποστύλωση με οπλισμό

και τους λαμπάδες περιμετρικά με οπλισμό και μπετό

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.