Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ανοίγουν 6 επαγγέλματα, κλείνουν γραμμές του ΟΣΕ


stayros

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 147
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Φιλε μου θα μας παρει η μπαλα κανονικα....και οι ΔΥ ετσι ελεγαν και τα ειδες... Το ζητουμενο ειναι να κατασταλαξει λιγο η κατασταση να δουμε πως θα διαμορφωθει η αγορα....οταν βλεπεις ατομα που εχουν λεφτα και ΔΕΝ κανουν κινηση (αποδεδειγμενα εχουν λεφτα) τοτε κατι δεν παει καλα...πιθανον και η καταργηση των ελαχιστον αμοιβων να δημιουργησει προυποθεσεις για επενδυσεις στον κατασκευαστικο τομεα...ακομα και αν ολοι μας κρατησουμε τις "προσφορες" σε επιπεδο κοντα στις τωρινες, η ιδεα και μονο οτι τωρα "η ΟΑ" θα μου κοστισει παρακατω, μπορει να κινησει τα νηματα..

 

Το γραφω αυτο γτ εχω ηδη 3-4 περιπτωσεις που λενε "αστο για αργοτερα, εχω λεφτα αλλα δεν ξερω τι θα γινει σε ενα χρονο.."

 

Η πιπιλα της TV τα χαλαει ολα...οχι οτι δεν ειναι δυσκολα τα πραγματα, αλλα αυτοι που εχουν λεφτα δεν φτωχυναν ξαφνικα...

Link to comment
Share on other sites

Έτσι ακριβώς είναι. Το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι η τρομοκρατία των δημοσιογράφων. Και εγώ έχω 2 περιπτώσεις και με έχουν στο περίμενε. Το πρόβλημα που έχω με την κατάργηση των ελάχιστων αμοιβών είναι οτι κάποιοι θα απαξιώσουν τόσο πολύ το επάγγελμα και τα χρόνια των σπουδων που θα γίνει μεγάλος χαμός.

Link to comment
Share on other sites

Αδικο δεν εχεις....αλλα και με εκτωση 50% δεν καταλαβαινεις οτι παλι απαξιωναν το επαγγελμα....εχω αρχισει να βλεπω την καταργηση με αλλο ματι....

 

Εσοδα-εξοδα με εκτωση δεν βγαινει με τιποτα....θα μπεις μεσα για μεσα ακομα και με 10% εκπτωση...ειδικα αν πας σε υψηλο συντελεστη... Ακομα και αυτο το 10% θα το βαλλεις απο την τσεπη σου...

Link to comment
Share on other sites

Έχει και καλά και κακά. Πάντως για τις εκπτώσεις που λες πάλι απαξίωση ήταν αλλά υπήρχε και το θέμα της φορολογίας που το επέτρεπε. Τώρα με έσοδα-εξοδα πιστευα οτι θα γινόταν καλύτερα τα πράγματα. Αυτοί που θα έκαναν εκπτώσεις θα ήταν πολύ λιγότεροι.

Δεν ξέρω ακόμα. Ίσως να είναι και καλύτερα. Απλά είμαστε σε μια χώρα που κανείς δεν εκτιμά την ποιότητα της εργασίας αλλα μόνο τι είναι πιο φτηνό. Κανείς πιστευω δεν θα σου δώσει πχ 5000, για μια δουλεια σου που΄μπορεί να είναι τέλεια απο όλες τις απόψεις, αλλα θα πάει στον άλλον με 1000 και ας του κάνει ένα απλό κουτί.

Link to comment
Share on other sites

Σε μια χώρα που η αγορά της είναι ανατολίτικο παζάρι, οι ελάχιστες αμοιβές είναι η τελευταία γραμμή άμυνας για την ποιότητα αλλά και για τη διατήρηση του επαγγέλματος. Δείτε σχετικά σε τι περιβάλλον δουλεύουμε όπως αποτυπώνεται από διεθνείς έρευνες: http://www.4shared.com/document/j1vY_-PR/1005epistimones1.html

Πείτε τη γνώμη σας!

Μη μασάτε. Το πειραματόζωο πρέπει να δείξει ότι αντιδρά. Θα μας πάνε μέχρι εκεί που τους παίρνει.

Link to comment
Share on other sites

Δυο λεξεις ειναι το κλειδι στον κλαδο μας...

1. Συλλογικότητα

2. Επαγγελματισμος

 

Αυτα δεν υπαρχουν...

 

Μιλαγα με οδοντιατρο πριν μερικες μερες και μου ελεγε για τις ελαχιστες αμοιβες που εχει ο συλλογος τους θεσπισει (ατυπα φυσικα)... Δεν βρισκεις αποκλισεις απο αυτες τις τιμες...Τελος...Αυτο στον κλαδι μας δεν γινεται... Μπορει να μην ειναι εφικτο να γινει...Γτ ολο και καποιος κατασκευαστης θα βρει καποιον να του υπογραψει την ΟΑ για 1000 και να την κανει δωρο...Ολο και καποιος συναδελφος που ειναι και κατασκευαστεης θα κανει δωρο την αδεια και θα βγαλλει απο αλλου τα σπασμενα...ολο καποιος που κανει τις μελετες με το κιλο-για την πολεοδομια-θα ριξει στο 30% την τιμη του πακετου των μελετων....

 

 

ΥΓ. Εγω γενικα τη γνωμη μου λεω, απο την μικρη εμπειρια που εχω...Δεν το παιζω εξυπνος, αν εχετε διαφορετικη αποψη εδω ειμαστε να το συζητησουμε...

Link to comment
Share on other sites

Η διαφορά του μηχανικού με τον Οδοντίατρο είναι ότι ο ένας διαπραγματεύεται κυρίως με επιχειρηματίες και ο άλλος με πολίτες - καταναλωτές. Ο μηχανικός είναι ευάλωτος γιατί αντιμετωπίζει τους φορείς του κέρδους που στηρίζονται από ένα σύστημα το οποίο υπηρετεί την κοινωνία του κέρδους. Ο οδοντίατρος είναι από την απέναντι μεριά (έχει το κέρδος με το μέρος του) και έχει να αντιμετωπίσει μόνο τον καταναλωτή, ο οποίος στην Ελλάδα είναι απροστάτευτος.

Ο μόνος εναλλακτικός τρόπος να κατοχυρώσουμε στην πράξη τις ελάχιστες αμοιβές είναι να δράσουμε μέσα από τα κινήματα καταναλωτών. Αυτό δεν σημαίνει ότι ήδη τις χάσαμε θεσμικά. Από την κινητοποίησή μας εξαρτάται.

Η παρέμβαση στους καταναλωτές θέλει δουλειά. Δείτε τι κάναμε παλιά στο σύλλογο μηχανολόγων, όταν ο ΠΣΔΜΗ είχε άλλες προτεραιότητες http://teeconsproducts.googlegroups.com/web/psdmh.pdf?gda=81YnwTsAAABG92YOz2UzNLur8csAG65yq7ayNr82FOg7Z6yl9J69kjkFVaRK9-jdfk0DhS6khiBEwdTmkSOlzPLmnRcFmsgN

Link to comment
Share on other sites

Terry αυτό ακριβώς που λες είναι. Άτυπες συμφωνίες δεν πρόκειται να ισχύσουν στον κλάδο μας. Οπότε αυτό που μας σώζει είναι η διατήρηση των ελάχιστων μαζί με το νέο φορολογικό. Και όποιος θα κάνει εκπτωση κακό στον εαυτο του κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.