Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ανοίγουν 6 επαγγέλματα, κλείνουν γραμμές του ΟΣΕ


stayros

Recommended Posts

Δεν είμαι εγώ που θα κρίνω και θα χαρακτηρίσω τον άλλο, αλλά δε μπορούσα να μην εκφράσω κάτι που μου δημιούργησε άσχημα συναισθήματα και θλίψη. Η λέξη άχρηστοι για εμένα λέει πολλά. Με το ίδιο σκεπτικό ο επιθετικός προσδιορισμός θα πρέπει να συνοδεύει και τους μηχανικούς κατά τη γνώμη των φαρμακοποιών.

Θα πρέπει ο κάθε τομέας να σέβεται τον άλλο. Τέλος πάντων δεν αισθάνομαι καμία υποχρέωση υπεράσπισης των φαρμακοποιών.Απλά προστατεύοντας αυτούς προστατεύω το κλάδο μας και την προσωπικότητα των μηχανικών. Θα πρέπει πρώτα εμείς να πιστέψουμε στο ήθος μας και στην προσωπικότητα μας για να ακολουθήσει κι ο κόσμος.

 

Φίλε μου συμφωνώ απόλυτα!Αλλά όπως είπα και πριν,είναι δύσκολο να βγάλεις από το κεφάλι του αλλουνού τη λογική: να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 147
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συμφωνώ στο να ανοίξει το επάγγελμα , για τους παρακάτω λόγους..

Γιατί να μην υπάρχει το ελέυθερο της διαπραγμάτευσης όπως γίνεται σε όλους τους τομέις της ελέυθερης οικονομίας , όπως και στον κλάδο της κατασκευής σε όλα τα επαγγέλματα.?

Μήπως τώρα δεν γίνεται παζάρι και προσφορές και αθέμιτος ανταγωνισμός ? Η ελάχιστη αμοιβη μας σώζει ?

Όπως έιπαν και πολλοί συναδέλφοι , πολλές φορές χρεώνουμε και παραπάνω απο την ελάχιστη αμοιβή. Ο καθένας είναι ελέυθερος να αξιολογίσει την αξία της εργασίας του , όπως και ο πελάτης αξιολογεί το κάθε πράγμα που αγοράζει. Όλοι ξέρουμε οτι γινονται και μελέτες της πλάκας εν αντιθέσει με τρομερά δουλεμένες και ψαγμένες μελέτες. Μεγάλη μερίδα των μηχανικών κάνουν μελέτες στατικές με 1 ευρώ το μ2 (όπως οι ίδιοι το αξιολογούν ). Αυτούς τόσα χρόνια τους εμπόδισε κανείς ? Το ίδιο γίνεται και με τα αρχιτεκτονικά .

Στούς καλούς συναδέλφους ο κόσμος πάει έτσι κι αλλιώς ανεξαρτήτως ποσού γιατι τους εμπιστεύεται και τους εκτιμάει .

Αλλά υπάρχει και κόσμος που ζητάει το φτήνο. Αν δεν έχεις λεφτά δεν πάς στο καλό εστιατόριο να φάς...πάς και τρώς 2 πίτες με γύρο και χορταίνεις. Όυτε κανείς μπορεί να σε αναγκάσει που θα φάς και πόσο θα πληρώσεις.

Το ίδιο γίνεται και με τις άδειες. Ο κάθε μηχανικός πρέπει να στηρίζει το προιόν που δίνει και να αποδυκνείει οτι αξίζει την αμοιβή που ζητάει.

Όχι να κρυβόμαστε πίσω απο μια ελάχιστη αμοιβή και ο πελάτης να πέρνει τη μάπα και την τυποποίηση...Γιατί παντού αυτό επικρατεί.

Το κράτος σίγουρα θα χάσει έσοδα , αλλά η υγιής πλειοψηφία των μηχανικών δεν έχει να φοβηθεί τίποτα και πρέπει να συνέχισει να παράγει το επιστημονικό έργο της με τους ίδιους ρυθμούς ποιότητας .

Link to comment
Share on other sites

5ετούς φοίτησης Πανεπιστημιακές σχολές είναι οι φαρμακευτικές για όσους δεν το γνωρίζουν. Επιστήμονες είναι οι άνθρωποι. Γιατί ειπώθηκαν αρκετές ανοησίες περί "αποθηκάριων"... Ας πάψουμε επιτέλους να μειώνουμε συνεχώς το κύρος όλων των επιστημονικών κλάδων ειδικά όταν και εμείς οι ίδιοι είμαστε ανάμεσα στα θύματα. Το καταφέρνουν καλά αυτό από μόνες τους οι κυβερνήσεις μας...

Link to comment
Share on other sites

Ας γίνουμε μάγκες εμείς χωρίς να μειώνουμε τους άλλους. Πρέπει να πάψει "το όσα δε φτάνει η αλεπού.." από τη συμπεριφορά μας. Ξέρω φαρμακοποιούς που κάνουν αγορές σε γή αυτή την περιόδο, αντί να αξιοποιήσουμε εμείς αυτήν τη συγκυρία και να προτείνουμε μελέτες και λειτουργικές κατασκευές με τα οικόπεδα μαζί.

Link to comment
Share on other sites

andeaspele θα διαφωνήσω μαζί σου. Εγώ προσωπικά δεν ξέρω ούτε ένα πελάτη που θα έδινε παραπάνω αν ξέρει οτι θα το βρει με πολύ λιγότερα. Ίσως στις μεγάλες πόλεις να υπάρχουν. Κανείς πλέον δεν κοιτάει την ποιότητα αλλα μόνο το κόστος. Το αν απο μια φθηνή αρχική επιλογή, του βγει στο τέλος μεγαλύτερος ο λογαριασμός δεν το σκέφτεται κανείς. Οι ελάχιστες αμοιβές είναι η τελευταία προστασία μας απέναντι στα σκληρά παζάρια των αμοιβών. Και δεν μπορώ άλλο να ακούω οτι και πριν γινόταν εκπτώσεις. Δεν είναι το ίδιο πράγμα. Όποιος επιθυμεί να κάνει εκπτώσεις με το νέο φορολογικό ας δουλέψει για την εφορία. Είναι πρόβλημα δικό του αν μπορεί να τα βγάλει πέρα με τις εκπτώσεις και όχι του κλάδου μας.

 

Και προφανως μαγκιά των φαρκακοποιών που ΄τα κατάφεραν. Να δούμε οι δικοί μας συνδικαλιστές πότε θα ξυπνήσουν. Μόνο την ψήφο μας θέλουν.

Link to comment
Share on other sites

φίλε λιάκο , έχεις δίκιο. αλλά δεν έχουμε προστασία απο πούθενα. Και με τις ελάχιστες αμοιβές και με το νέο φορολογικό κάποιοι την βρίσκουν την άκρη.

Με το νέο φορολογικό έχεις ακουσεί μήπως τι κάνουν οι μηχανικοί που έχουν πολλές δουλειές? Ψάχνουν αέρα δελτία παροχής απο νέους συναδέλφους που δεν έχουν δουλειά ,έναντι κάποιου ελαχίστου ποσοστού. Είναι η πραγματικότητα που ζούμε. Και κάνεις δεν μπορεί να κάνει τίποτα απο ότι φαίνεται......

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνουν αέρα δελτία παροχής απο νέους συναδέλφους που δεν έχουν δουλειά ,έναντι κάποιου ελαχίστου ποσοστού. Είναι η πραγματικότητα που ζούμε. Και κάνεις δεν μπορεί να κάνει τίποτα απο ότι φαίνεται......

Αυτά είναι πρόσκαιρα, μόλις καταλάβουν, ό,τι τους κοροϊδεύουν θα πάνε νύχτα να τους πάρουν τα όποια οφέλη από το σπίτι. Από ό,τι ακούω από γνωστούς μου αφεντικά και αυτοί έχουν σιγά σιγά σταματήσει να πιέζουν τους νέους μηχανικούς γιατί φοβούνται πλέον.

Link to comment
Share on other sites

Οι φαρμακοποιοί ανήκουν στην ομάδα επαγγελμάτων Υγείας τα οποία η ΕΕ προσέχει ιδιαιτέρως εν όψει της ενιαίας αγοράς (και ορθώς). Προφανώς λοιπόν και ισχύουν άλλα κριτήρια (ναι, δύο μέτρα και σταθμά). .....

διαφώνω (ως προς την υπογράμμιση)

 

η ΕΕ αναφέρεται σε ομάδα επαγγελμάτων που ασχολούνται με την Υγεία και τη Δημόσια Ασφάλεια

 

νομίζω πως εντασσόμαστε πλήρως στο θέμα Δημόσια Ασφάλεια !!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.