Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ιδιοκτησιακό - πολεοδομικό ερώτημα: Αντικατάσταση στέγης


Recommended Posts

καλα, καταλαβα,

1600 ευρω για μικρης κλιμακας+ 200 τοπογραφικο=1800 στην υγεια του κοροϊδου

 

μερικοι εχουν ξεφυγει τελειως......

 

ακου ελαχιστη αμοιβη σε μικρης κλιμακας......την κοτα με τα χρυσα αβγα εχουν βρει οι μαγκες...

Link to comment
Share on other sites

dgt επειδή προφανώς δεν ξέρω τί μου γίνεται (σύμφωνα με αυτά που λες) για πες μου σε παρακαλώ πώς κοστολογεί το ΤΕΕ τις αμοιβές μηχανικού για αυτές τις άδειες; Επαναλαμβάνω επίσης ότι δεν ξέρουμε ποιες εργασίες ακριβώς έκανε ο συνάδελφος. Ποιά είναι η αμοιβή που θα έπρεπε να ζητήσει για αρχιτεκτονικά σχέδια πχ;

 

---edit---

Για να μην αναφέρω το τοπογραφικό. Για ψάξε να βρεις πόσο κοστίζει ένα τοπογραφικό αδείας βάσει ΤΕΕ. Άλλωστε υποπτεύομαι ότι για να ζητηθεί νέο τοπογραφικό μάλλον δεν πρόκειται και για τόσο μικρής κλίμακας άδεια.

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα θελεις να επεκταθουμε;

Το τοπογραφικο το θυμα (γιατι σαν πελατη δεν τον ειδε) το πληρωσε εξτρα.

Αρχιτεκτονικα στη μικρης κλιμακας; That's a new , που λενε και στη αλλοδαπη....

Αυτη η εγκριση εργασιων (γιατι αδεια δεν ειναι που να χτυπαει τον πισινο του κατω) ειναι στην ουσια διεκπαιρεωση και σαν τετοια οφειλει να τη χρεωσει αφου πρωτα ενημερωσει οτι μπορει το θυμα να τη βγαλει τζαμπα μονο του.

Το μονο που μπορει να κοστισει επιπλεον ειναι ενα τοπογραφικο, αντε και μια στατικη σε περιπτωση αντικαταστασης στεγης

Οποτε, σταματα να αναφερεσαι σε αδεια και να επικαλεισαι αμοιβες.

Κατι τετοιες συμπεριφορες μας στιγματιζουν ολους και δε νιωθω καμια ενοχη να κανω ρομπα τον οποιο *%#&%%$@* κανει το μηχανικο και τα 'κονομαει χωρις ιχνος ηθικης.

οk?

 

εχω δει να χτιζονται σπιτια με μικρης κλιμακας και εχω γινει εξω φρενων

Link to comment
Share on other sites

Επιμένω ότι δεν ξέρουμε ποιες ακριβώς εργασίες εκτέλεσε ο συνάδελφος. Επίσης επιμένω ότι δεν είναι σωστό να εκφέρουμε χαρακτηρισμούς για τον συνάδελφο μιας και δεν μπορούμε να ξέρουμε τί ακριβώς έχει συμβεί. Εσένα θα σου κάθονταν καλά αν έβλεπες κάποιον πελάτη σου να θέτει ερώτημα στο φόρουμ και κάποιος άλλος συνάδελφος να διατείνεται ότι τον είδες σαν θύμα;

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά αυτός ο άνθρωπος θα μπουκάρει αύριο σε ένα γραφείο και θα απαιτήσει τα λεφτά του από τον "απατεώνα". Χωρίς ψευδώνυμα...

Επίσης μας είπε την δική του εκδοχή της ιστορίας. Δεν ακούσαμε την εκδοχή του συναδέλφου για την ιστορία. Τέλος πάντων τέτοια ευθύνη δεν μπορώ να την αναλάβω μέσα από ένα φόρουμ. Προτιμώ να υπερασπίζομαι "άδικες" αμοιβές παρά να αμαυρώνω συναδέλφους.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε dgt,

Όπως ο καλός συνάδελφος cna, είπε μιλώντας αποστασιοποιημένα και νηφάλια, τα στοιχεία που παρέθεσε ο "καταγγέλων" vtr είναι ελάχιστα. Δεν έχουμε ακούσει τι άλλες ενέργειες - μελέτες έκανε ο "καταγγελόμενος" συνάδελφος, που ενδεχομένως είναι άγνωστες στον vtr. Αυτό που σίγουρα έχω να πω πως αμοιβή 200€ για τοπογραφικό είναι άξια καταγγελίας !!

Πρέπει επιτέλους να πάψει η υποβάθμιση της αμοιβής τοπογραφικού ώστε να αποτελεί το "τυράκι" που θα φέρει την άδεια (μικρής η μεγάλης κλίμακας).

 

Όσο για τον χαρακτηρισμό "αλογομούρη" στο συνάδελφο ..... ελλείψει στοιχείων που θα σου επιτρέπουν να στοιχειοθετήσεις αυτή την άποψη θα σου "συνιστούσα" να την ανασκευάσεις από μόνος σου. Δεν θα ήθελα σεβόμενος την συνεισφορά σου στο φόρουμ να μπει κάποιος συντονιστής στη διαδικασία να το κάνει!

Link to comment
Share on other sites

απ οτι φαινεται δεν θα παρω απαντηση στο ερωτημα μου... δεν ξερω αν ειμαι θυμα η οχι , εκεινο που ξερω σιγουρα ομως ειναι πως εχω ηδη μετανοιωσει και απ οτι φαινεται θα τα παρατησω!

Δεν πειραζει ας χασω τα λεφτα που εδωσα , τουλαχιστον θα κοιμαμε ησυχος...ακομα και τα πιο απλα πραγματα , φαινεται πως σε αυτη τη χωρα ειναι βουνα ολοκληρα για ενα φτωχο πλην τιμιο πολιτη ....

 

ευχαριστω πολυ ολους σας , και ετσι για την ιστορια θα αναφερω πως το ποσο των 200 ευρω που εδωσα για το τοπογραφικο , μου ζητηθηκε απο συμβολαιογραφο για μεταβιβαση απο γονικη παροχη για το ιδιο κτισμα λιγους μηνες πριν ...

 

ευχαριστω και παλι

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε dgt,

Όπως ο καλός συνάδελφος cna, είπε μιλώντας αποστασιοποιημένα και νηφάλια, τα στοιχεία που παρέθεσε ο "καταγγέλων" vtr είναι ελάχιστα. Δεν έχουμε ακούσει τι άλλες ενέργειες - μελέτες έκανε ο "καταγγελόμενος" συνάδελφος, που ενδεχομένως είναι άγνωστες στον vtr. Αυτό που σίγουρα έχω να πω πως αμοιβή 200€ για τοπογραφικό είναι άξια καταγγελίας !!

Πρέπει επιτέλους να πάψει η υποβάθμιση της αμοιβής τοπογραφικού ώστε να αποτελεί το "τυράκι" που θα φέρει την άδεια (μικρής η μεγάλης κλίμακας).

 

Όσο για τον χαρακτηρισμό "αλογομούρη" στο συνάδελφο ..... ελλείψει στοιχείων που θα σου επιτρέπουν να στοιχειοθετήσεις αυτή την άποψη θα σου "συνιστούσα" να την ανασκευάσεις από μόνος σου. Δεν θα ήθελα σεβόμενος την συνεισφορά σου στο φόρουμ να μπει κάποιος συντονιστής στη διαδικασία να το κάνει!

 

το ανασκευασα (οσο μπορουσα ;) )

για την τιμη του τοπογραφικου συμφωνω, αν και νομιζω οτι θα χειροτερεψουν τα πραγματα αφου ο καθενας αγοραζει ενα μηχανακι και κανει τον τοπογραφο....το εχουμε ξανασυζητησει εξ'αλλου

Link to comment
Share on other sites

vtr θα πρέπει να αντιληφθείτε ότι υπάρχουν μερικά ερωτήματα, μετρημένα στα δάκτυλα του ενός χεριού, που μπορούν να απαντηθούν σε ένα φόρουμ και άλλα που δεν μπορούν. Εμφανίζεστε ως υπάλληλος του ΟΤΕ και θα ήθελα να σας υποβάλλω ένα ερώτημα για να αντιληφθείτε το σκεπτικό μας σε τέτοιες περιπτώσεις: υπάρχει ποτέ περίπτωση να διορθωθεί κάποια βλάβη του ΟΤΕ αν δεν επισκεφθεί ο αρμόδιος τεχνικός τις εγκαταστάσεις για να καταλάβει το μέγεθος και την έκταση του προβλήματος; Προφανώς όχι. Κατ' αυτόν τον τρόπο δεν μπορούμε να απαντήσουμε σε ερωτήματα που απαιτούν γνώση της υπάρχουσας κατάστασης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.