Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιμετρήσεις σε επιχώσεις ορύγματα


Recommended Posts

Γειά σας. Θέλω να ασχοληθώ με επιμετρήσεις επιχωμάτων ορυγμάτων σε ένα μικρό έργο οδοποιίας.

Υπάρχουν κάποια φύλλα excell, μελέτες που μπορούν να με βοηθήσουν σε αυτήν την κατεύθυνση;

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε Skeptikos

καλύτερα να χρησιμοποιήσεις ένα απλό λογισμικό

1ο θα διευκολυνθείς στην επεξεργασία-εισαγωγή-εξαγωγή και

2ο θα μπορέσεις να εκτυπώσεις σχέδια και πίνακες

τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας. Θέλω να ασχοληθώ με επιμετρήσεις επιχωμάτων ορυγμάτων σε ένα μικρό έργο οδοποιίας.

Υπάρχουν κάποια φύλλα excell, μελέτες που μπορούν να με βοηθήσουν σε αυτήν την κατεύθυνση;

 

excel πορείς να φτιάξεις και μόνος σου αλλά όπως επισημαίνει και ο συνάδελφος το θέμα δεν είναι μόνο ο υπολογισμός αλλά και η παρουσίαση των αποτελεσμάτων σου (dtm, μηκοτομή, οριζοντιογραφία, διατομές κλπ).

μπορείς να χρησιμοποιήσεις το autodesk civil 3d αν δεν έχεις κάποιο εξειδικευμένο λογισμικό.

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε markon

το autodesk civil 3d παραείναι εξειδικευμένο λογισμικό και βέβαια ακριβό για να το αποκτήσει κανείς νόμιμα

το να παραδώσεις και δουλειά γρήγορα γιά νέο συνάδελφο που πρωτοασχολείται με επιμετρήσεις το βλέπω εξαιρετικά δύσκολο

χρειάζεται κάτι πιό απλό !!!!!

τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας και για τις γενικές συμβουλές για αρχή. Θα επανέλθω αν χρειαστώ κάποια ειδικότερα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Αν το έργο είναι μικρό και η εκάστοτε διατομή δεν αλλάζει πολύ μπορείς να το κάνεις και στο excel.

Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να προσδιορίσεις τις επιμετρητικές διατομές, να φτιάξεις ένα σκαρίφημα για την κάθε μια με τα αντίστοιχα εμβαδά των διαφορετικών επιφανειών και στο τέλος πίνακα με τα μήκη εφαρμογής τις επιφάνειες και τους όγκους, για απλές διατομές είναι πολύ εύκολο

Link to comment
Share on other sites

Το σκαρίφημα της διατομής είναι απαραίτητο για να προσδιοριστούν για κάθε ξεχωριστά επιμετρούμενη επιφάνεια, οι εξισώσεις που θα προσδιορίζουν το εμβαδόν σε συνάρτηση με τα γεωμετρικά στοιχεία της διατομής.

Το σκαρίφημα το κάνεις όπου σε βολεύει, το σημαντικό είναι να φαίνονται κάπου οι εξισώσεις (ο τρόπος υπολογισμού δηλαδή) της κάθε επιφάνειας.

Κατόπιν τα βάζεις σε ένα πίνακα με τις αποστάσεις εφαρμογής της κάθε διατομής και έχεις του όγκους.

Το θέμα είναι πως θα φτιάξεις τις εξισώσεις στο excel έτσι ώστε ανάλογα με τα στοιχεία της αποτύπωσης να σου βγάζει αυτόματα τα εμβαδά.

Μέχρι και σε σήραγγα το είχα κάνει γιατί δεν έβρισκα πρόγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας. Θέλω να ασχοληθώ με επιμετρήσεις επιχωμάτων ορυγμάτων σε ένα μικρό έργο οδοποιίας.

 

Πάντως φίλε μου Skeptikos, και αν δεν έχεις κάποιο πρόγραμμα μπορείς κάλλιστα να φτιάξεις τις διατομές μόνος σου στο Autocad. Έχω φτιάξει άπειρες πριν αποκτήσουμε πρόγραμμα. Δεν λέω είναι πιο χρονοβόρο και στην αρχή μέχρι να πάρεις το κολάι θα είναι ακόμα περισσότερο αλλά γίνεται. Και αν είναι μικρό έργο οδοποιίας όπως λες κάντο έτσι. Αν θες καμιά συμβουλή πες μου.

Ακόμα και τώρα ανάλογα με το τι θέλω να υπολογίσω, τον αριθμό των διατομών ,τα στοιχεία που έχω κλπ προτιμώ να σχεδιάζω τις διατομές με το χέρι στο Αutocad.

Link to comment
Share on other sites

Το να φτιάξει τις διατομές στο Autocad, είναι μια λύση με τα ακόλουθα ερωτηματικά όμως .

1) δεν είναι σίγουρο ότι είναι το πιο γρήγορο (σε περίπτωση που δεν υπάρχουν μεγάλες αλλαγές στις διατομές) γιατί θα πρέπει σε κάθε διατομή να γίνει μέτρηση των επιφανειών.

Εάν έχεις φτιάξει τις σωστές εξισώσεις το excel θα το κάνει αυτόματα αφού εισάγεις τα γεωμετρικά χαρακτηριστικά

2) Σε περίπτωση που μιλάμε για παραλαβή και έλεγχο από κάποιον τρίτο (π.χ. υπηρεσία του Δημοσίου) πρέπει να γίνει συνεννόηση για τον ΑΠΟΔΕΚΤΟ τρόπο επιμέτρησης

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.