Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ακρίβεια τοπογραφικών αποτυπώσεων


Recommended Posts

Συνάδελφοι, γίνεται τοπογραφικό αγροτεμαχίου για οικοδομική άδεια (εκτός σχεδίου) μόνο με το rover διπλόσυχνου GPS;

 

Αν δεν εννοείς με τη χρήση του Hepos (που μάλλον δεν εννοείς) είναι σαν να μετράς με GPS χειρός άρα ΟΧΙ.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, γίνεται τοπογραφικό αγροτεμαχίου για οικοδομική άδεια (εκτός σχεδίου) μόνο με το rover διπλόσυχνου GPS; Είναι ανεκτή αυτή η ακρίβεια; Ή θα πρέπει να χρησιμοποιήσω base που θα τοποθετηθεί σε σημείο στάσης και ταχυμετρία/χάραξη με το rover;

 

Δεν έχω εμπειρία με GPS, οπότε η δεν έχω γνώμη.

 

Ήθελα να σταθώ σ'αυτό που είπε ο Θεοχάρης.

 

Επειδή είναι πολύ πιθανό,(περι εξαρτησης 3ου απο ΓΥΣ) καλό είναι να αποτυπώσεις (τι στιγμή που έχεις GPS-ευκολότερο) τυχόν όρια καλλιέργειας, τυχούσες περιφράξεις, αν βρείς τίποτε πασαλλάκια κτλ.

Ετσι μόλις βάλεις τη διανομή πάνω θα φανεί με την αποτύπωση σου αν υπάρχουν διαφορές και πόσο θα είναι αυτές.

Link to comment
Share on other sites

Εννούσα χωρίς ΗΕPOS. Μόνο το rover σε λειτουργία δίνει κάποιες συντεταγμένες αλλά όπως είπε κάποιος άλλος δε συνίσταται για τοπογραφικό αδείας αν και νομίζω ότι η ακρίβειά του είναι καλύτερη απο GPS χειρός που χρησιμοποιούν οι καπετάνιοι και οι ορειβάτες.

Άρα για τοπογραφικό αδείας με GPS συνίστανται οι εξής δύο μέθοδοι:

 

1) Rover + HEPOS

2) Rover + Base σε τριγωνομετρικό/γνωστό σημείο

 

Έτσι δεν είναι;

Link to comment
Share on other sites

1. Ναι

2. Ναι, αλλα η βαση δεν πρεπει σωνει και καλα να ειναι σε τριγωνομετρικο..

 

Τι διαφορα εχει ενα τοοπογραφικο ΟΑ απο ενα οποιοδηποτε τοπογραφικο???

 

Ερωτηση:

Το ΗΕΡΟΣ εχει σταθερη ακριβεια??

Δεν παιζει απο σημειο σε σημειο?????

Link to comment
Share on other sites

Στα τοπογραφικά δικαιοπραξίας δεν είναι αναγκαία τα υψόμετρα. Οπότε μπορείς χωρίς κανένα ενδοιασμό να χρησιμοποιήσεις GPS, αφού το GPS στην υψομετρία "πονάει".

Μετά στο τοπογραφικό δικαιοπραξίας αν δεν είναι και τόσο μεγάλη η ακρίβεια μπορείς να τη βγάλεις καθαρή, ενώ στο αδείας το λάθος φαίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Επιπλέον Τοπογραφικού αδείας : υψόμετρα, κλείσιμο ομόρων κλπ

Το ΗΕPOS δεν έχει σταθερή ακρίβεια και οι σταθμοί του ενδέχεται να έχουν αποκλίσεις από τότε που μετρήθηκαν.

Link to comment
Share on other sites

Σαν πρόταση πάντως συνάδελφε Καίσαρα ;) μην κάνεις εκπτώσεις στην ακρίβεια της αποτύπωσης σου, είτε είναι για άδεια, είτε για μεταβίβαση, είτε για οτιδήποτε. Δεν ξέρεις ποτέ που θα χρησιμοποιηθεί ένα τοπογραφικό διάγραμμα και αφού με τον συνήθη εξοπλισμό μας μπορούμε να πετύχουμε πολύ καλή (εσωτερική τουλάχιστον) ακρίβεια, καλό είναι να προσπαθούμε πάντα για αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απολύτως κι εγώ Δημήτρη. Είπα ότι απλώς στο τοπογραφικό δικαιοπραξίας στο δίλημμα Total Station/GPS να επιλέξεις με κλειστά μάτια GPS.

Όσο για το ψευδώνυμό σκέφτηκα να επιλέξω το Ναπολέων :D:cool::razz: αλλά συμβιβάστηκα και με τον Ιούλιο Καίσαρα!:lol:

Link to comment
Share on other sites

στο τοπογραφικό δικαιοπραξίας στο δίλημμα Total Station/GPS να επιλέξεις με κλειστά μάτια GPS.

 

δέ δίνεις καλύτερα το gps στον πελάτη να πάει να το αποτυπώσει που ξέρει και τα όρια? πές του να το τυπώσει κιόλας και βάζεις εσύ τη σφραγίδα. συνάδελφε καίσαρα εδώ μου τα έκανες λίγο σαλάτα του καίσαρα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.