Μετάβαση στο περιεχόμενο

Στατικό ερώτημα: Αποκατάσταση πέτρινου παραδοσιακού σπιτιού


Recommended Posts

Καλησπέρα σας με ονομάζομαι Νίκος, είμαι 36 ετών, καινούργιο μέλος , τεχνικός ηλεκτρονικών υπολογιστών, κάτοικος Αθήνας, καταγωγή από Σαντορίνη όπου έχω και ένα σπίτι το οποίο είναι περίπου 150 ετών όλο πέτρα αλλά δεν κατοικείται.

 

Το οίκημα βρίσκεται στον παραδοσιακό οικισμό του "Εμπορείου", μέσα στο καστέλι και είναι περίπου 33 τ.μ.- όλο μαζί με την αυλή του φτάνει τα 56.

Έχω αποφασίσει να του κάνω αναπαλαίωση, και επειδή ακριβώς βρίσκεται σε παραδοσιακό χώρο δεν ξέρω αν θα μπορούσε να υπάρξει επιδότηση από αρμόδιο φορέα... Με τον έναν ή τον άλλο τρόπο είναι κάτι που έχω αποφασίσει να κάνω και θα ήθελα να βρω ειδικευμένο τεχνικό γραφείο που να αναλαμβάνει τέτοιου είδους εργασίες. Μπορώ στο μέλλον αν χρειαστεί να επισυνάψω κάποιες φωτογραφίες για διευκόλυνση αν και πιστεύω πως η άμεση επαφή με το κτίσμα και το χώρο είναι απαραίτητη.

 

Θα ήθελα πληροφορίες από εξειδικευμένα άτομα (που ασχολούνται κυρίως με αναπαλαιώσεις πέτρινων παραδοσιακών σπιτιών) ή να έρθω σε άμεση επαφή με τεχνίτες-μάστορες τέτοιου είδους για να αποκτήσω μία πιο εμπεριστατωμένη άποψη για τις ενέργειες που θα χρειαστεί να ακολουθήσω και σε ποιες λύσεις θα καταλήξω για την ολοκλήρωση των σχεδίων μου.

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Οι τεχνιτης - μαστορες μονο εμπειρικα στοιχεια μπορουν να σου δωσουν....

 

Μιλησε με Πολιτικο Μηχανικό (απο το φορουυμ ειναι δυσκολο) να σε συμβουλεψει μετα απο αυτοψια για τις ενεργειες σου.. σιγουρα θα χρειαστεις και αδεια επισκευης-ενισχυσης..

 

Οσο για την επιδοτηση μπορεις να ρωτησεις παλι καποιον που ασχολειται με επενδυτικα προγραμματα..

Link to comment
Share on other sites

Όταν ακούω την λέξη «αναπαλαίωση» συφιλιάζομαι! :-x

Ανακαίνιση ή επισκευή είναι oi δόκιμη όροι.

 

Αυτό που ξέρω είναι ότι δεν παίζουν επιδοτήσεις για επισκευές σπιτιών. Κατα τα άλλα, μίλα με ενα μηχανικό για να σε κατευθύνει.

Link to comment
Share on other sites

επιδοτησεις για παραδοσιακες οικιες παιζουν και καλοπαιζουν...(ή επαιζαν..) και μαλιστα 60%...αλλα δεν ξερω αν ειναι μονο για εμπορικη εκμεταλλευση...

Link to comment
Share on other sites

@Topap

Δίκιο έχεις, αλλά τι να κάνουμε, αυτός ο όρος επικρατεί.

 

Αντί του λάθος όρου "αναπαλαίωση", μπορούν να χρησιμοποιούνται οι σωστοί όροι, ανά περίπτωση: ανακαίνιση, αναστήλωση, ανακατασκευή, κλπ

Link to comment
Share on other sites

επιδοτησεις για παραδοσιακες οικιες παιζουν και καλοπαιζουν...(ή επαιζαν..) και μαλιστα 60%...αλλα δεν ξερω αν ειναι μονο για εμπορικη εκμεταλλευση...

 

Αυτό ενοουσα, οτι οι επιδοτήσεις για επισκευές σπιτιών παίζουν μονο για εμπορική εκμετάλλευση, πλεον.

Link to comment
Share on other sites

Αποκατάσταση είναι ο σωστός όρος

 

Αυτή είναι η σκοπιά του Αρχιτέκτονα.

 

Ο σωστός όρος για τους Πολιτικούς Μηχανικούς υπάρχει ανά περίπτωση: θέλουμε να φέρουμε την κατασκευή στην αρχική της κατάσταση, να παραλάβει μεγαλύτερα φορτία, κλπ κλπ.

 

Sorry Myri, και χωρίς να θέλω να ξεκινήσω εμφύλιο πόλεμο... :P

Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι η σκοπιά του Αρχιτέκτονα...

 

Η οποία, στον πολιτισμένο κόσμο, έρχεται πρώτη...

 

Αν και φιλοσοφικά η "επανάχρηση" έχει προτεραιότητα.

 

@nlib74

Ακόμα και αν βρείτε "ειδικευμένο" γραφείο (εδώ μέσα δεν μπορούμε να προτείνουμε κάτι συγκεκριμένο) απαιτείστε...απόδειξη - τουλάχιστον κανένα μεταπτυχιακό στις αποκαταστάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.