Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ιδιοκτησιακό - πολεοδομικό ερώτημα: Αγορά οικοπέδου για αντιπαροχή


Recommended Posts

γεια σας! είμαι καινούρια σ αυτό το φόρουμ και θα ήθελα να ζητήσω την συμβουλή σας για κάποια πράγματα που με ενδιαφέρουν. ενδιαφέρομαι να αγοράσω ένα οικόπεδο η αγροτεμάχιο για να το δώσω αντιπαροχή.είδα διαφορα σε διαφορες τιμές και μεγέθη ποσα tm θα πρέπει να είναι για να μου μείνουν μετά από την κατασκευή των σπιτιών 3 σπίτια? είδα ένα αγροτεμάχιο γύρω στα 9000tm με s.d 0,2 φτάνει για να χτίσω ποσα σπίτια μέσα και τι μένει συνήθως από αυτά στον οικοπεδούχο?

Link to comment
Share on other sites

Οι κατοικίες που θα παραμείνουν στην ιδιοκτησία του οικοπεδούχου εξαρτώνται από πολλούς άλλους παράγοντες εκτός από την μέγιστη επιτρεπόμενη δόμηση.

Το κόστος κατασκευής έχει αποκλίσεις της τάξης του 30% (μία στοιχειώδης κατασκευή σε σχέση με μία πολυτελή).

Η εμπορική αξία όμως του παραγόμενου προιόντος (κατοικία) έχει αποκλίσεις της τάξης του 500% από περιοχή σε περιοχή!

Άρα ο πρώτος παράγοντας είναι η περιοχή (ακριβή ή φθηνή), ο προσανατολισμός του οικοπέδου, η ζήτηση για κατοικία κ.α.

Μετά ο κάθε οικοπεδούχος έχει διαφορετικές ανάγκες να ικανοποιήσει άρα χρειάζεται και κατοικίες με διαφορετικά χαρακτηριστικά (κάποιος μπορεί να χρειάζεται γκαρσονιέρες για ενοικίαση και κάποιος άλλος να έχει δύο κόρες να προικίσει και να θέλει δύο μεζονέτες και πισίνα).

 

Μετά επισέρχεται ο παράγοντας του μηχανικού - κατασκευαστή.

Ο παλιός μηχανικός με μακροχρόνια καλή παρουσία στην αγορά, με οικονομική ευρωστία (ιδιαίτερα σημαντικό στις μέρες μας) και με μικρό ανεκτέλεστο ίσως να δώσει λιγότερο ποσοστό στον οικοπεδούχο σε σχέση με κάποιον νεότερο και με λιγότερα εχέγγυα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σας προτείνω να αγοράσετε ένα μικρότερο οικόπεδο σε σημείο που σας αρέσει και να το αναθέσετε σε μηχανικό της εμπιστοσύνης σας να κατασκευάσει το κτίριο όπως σας αρέσει και να μην πάτε στη λύση της αντιπαροχής. Με αυτό το τρόπο θα έχετε περίπου όφελος 20%

Με τη αντιπαροχή (στη καλύτερη των περιπτώσεων) θα πάρετε την αξία του οικοπέδου που θα αγοράσετε σε κτίσματα χωρίς να έχετε λόγο στην κατασκευή του κτιρίου.

Link to comment
Share on other sites

ποσο μπορεί δηλαδή να μου κοστίσει η κατασκευή μια μονοκατοικίας γύρω στα 200τμ αν υποθέσουμε ότι ο κατασκευαστής θα χρησιμοποιήσει normal υλικά χωρίς κάτι ιδιαιτερα ακριβό?

σ αυτές τις περιπτώσεις τι ακριβώς γίνεται? εκτος από το κόστος κατασκευής ποσο επιπλέον θα μου βγούν άδειες και κατασκευαστικά έξοδα?

 

Παρατήρηση: Τα greeklish απαγορεύονται. Αν δεν μπορείτε να τα αποφύγετε, διαβάστε τι μπορείτε να κάνετε ΕΔΩ

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

Ευχαριστώ, myri

Link to comment
Share on other sites

μα μέσα στα 300000 είναι και η αμοιβή του κατασκευαστή η αυτό είναι μέσα στα επιπλέον?

και κάτι ακόμα...ποσο καιρό πριν το ξεκίνημα των εργασιών θα πρέπει να ξεκινήσω τις διαδικασίες έκδοσης της άδειας?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.