Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ιδιοκτησιακό - πολεοδομικό ερώτημα: Κόστος οικοδομικής άδειας προσθήκης ενός ορόφου


Recommended Posts

Σε υφιστάμενο κτίσμα (ισόγειο και πρώτος όροφος) εντός σχεδίου πόλεως, επιφάνειας ορόφου 135 τ.μ., ενδιαφέρομαι να αγοράσω τον αέρα (υψούν) του β' ορόφου, που μπορεί να κτίσει άλλα 88 τ.μ. . Το υπάρχον κτίσμα είναι με οικοδομική άδεια του 1961. Ο πωλητής μου λέει ότι μπορεί να κτίσει ελαφριά κατασκευή. Ερώτηση: Πόσο είναι το κόστος της οικοδομικής άδειας για μια ελαφριά κατασκευή, και πόσο (πάνω-κάτω) το συνολικό κόστος της κατασκευής; Ο πωλητής λέει πως η άδεια οικοδομής πάει γύρω στις 8.000 ευρώ. Μπορεί να είναι τόσο; Είναι λίγα ή πολλά;

Link to comment
Share on other sites

ο πωλητης μπορει να λεει οτι θελει. εσεις οφειλετε να εξακριβωσετε το τι μπορει να κατασκευαστει σε ενα τοσο παλιο κτιριο και μονο μηχανικος μπορει να σας το απαντησει αυτο, αφου μελετησει τη στατικη μελετη του υφισταμενου κτιριου.

 

το κοστος αυτη τη στιγμη ειναι δευτερευον θεμα. αφηστε που θα εξαρτηθει αμεσα απο το τι ειδους κατασκευη θα γινει.

 

απο κατω ποσοι ιδιοκτητες ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Ο πωλητής μπορεί να λέει ότι θέλει τώρα, αλλά για προσθήκη Γ' ή και Β' ορόφου ακόμα, σε οικοδομή του 61, μάλλον πρέπει να συμβουλευτείς κάποιον πολιτικό μηχανικό.

Διότι μετά όταν θα του πεις πως πρέπει να γίνουν ενισχύσεις στο υπάρχον (το δικό του δηλαδή) θα σου λέει άλλα......

 

edit: Τέτοια λεκτική ταύτιση....!!!!!

Link to comment
Share on other sites

μαλλον εχεις αντιμετωπισει παρομοιο θεμα, οπως κι εγω φιλε και το μυαλο και των δυο εφερε στο νου τις ιδιες παραστασεις χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

1) Μπορεί να παίρνει προσθήκη καθ' ύψος μπορεί και όχι.

 

1.1) Αν παίρνει έχει καλώς. Δεν μειώνεται η αμοιβή του μηχανικού αν είναι ελαφριά κατασκευή ως λες. Φόροι πάλι όχι. Κρατήσεις όχι. Ίσως το ΙΚΑ.

 

1.2) Αν όχι τότε θες ενίσχυση που σημαίνει συνυπογραφές όλων των συνιδιοκτητών. Λες να το πετύχεις ?

 

2) ο πωλητής μπορεί να σου πει πως μυρίζει λεβάντα ο αέρας σε αυτό το ύψος αν θέλει να το πουλήσει. Λες να ισχύει ?

Ποιος θα στο πει ? Ο μπαρμα Μήτσος ο περιπτεράς που έκανε το πανωσήκωμα στο σπίτι του χύμα για προίκα της κορούλας του ?

 

Καλή τύχη και να θυμάσαι πως οι γιατροί των σπιτιών είναι οι μηχανικοί.

Αλλά αν το σπίτι πονάει δεν έχει φωνή και γι αυτό του δίνουμε και καταλαβαίνει.

Link to comment
Share on other sites

Καλά είναι τα 8.000. Κάπου εκεί είναι. Γίνονται στατικοί έλεγχοι υπάρχοντος, νέου και αυτό αυξάνει το κόστος της άδειας. Είναι και δύσκολη η μελέτη μίας τέτοιας περίπτωσης.

Link to comment
Share on other sites

nik μου εξηγείς και εμένα πως βγαίνει το 8.000 εκεί γύρω ?

 

α) προσθήκη

β) Στατικά. έλεγχος κατ' ελάχιστον του υφιστάμενου+ίσως αποτύπωση στατικών+ίσως επάρκεια+ίσως ενισχύσεις και εν τέλει νέα στατικά.

γ) αρχιτεκτονικά

δ) θερμομόνωση

3) ύδρευση - αποχέτευση +ίσως αποτύπωση αυτών καθώς αν βρεις σε άδεια του 61 ΥΔΡ-ΑΠΧ είσαι ο Χουντίνι.

4) Κρατήσεις

5) ΦΠΑ 23%

6) τοπογραφικό

7) ίσως καύσιμο αέριο

8-)++++ Επιβλέψεις ?

 

Δλδ όλα τα παραπάνω είναι 8κ ?

 

Με τίποτα !!!!!

 

Μην υποτιμάτε έτσι την δουλειά σας.

 

Και μην λέτε ποτέ τιμή σε απλό ιδιώτη που εσείς εννοείτε για αμοιβή μηχανικού καθώς αυτός ενδιαφέρεται για το κοστούμι άδεια και εννοεί τα πάντα όλα.

 

Μην επίσης λέτε τιμές αν δεν δείτε το και πως από κοντά και διαβάσετε και χαρτιά.

 

Και αν το οικόπεδο είναι 1.800 μέτρα2 ? Ξέρεις πόσο είναι το τοπογραφικό μόνο ?

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έκανα προσθήκη πρόσφατα, η μελέτη ( όχι μαζί με επίβλεψη ) κάπου εκεί μου βγήκε και λίγο παραπάνω. Το λέω επειδή του ιδιώτη μάλλον του φαίνονται πολλά! Πάντως οι τιμές είναι ενδεικτικές και όπως γράφεις παραπάνω εξαρτώνται και από τι μελέτες θα χρειαστούν. Φυσικά η περίπτωση μου ήταν με παλιό ΦΠΑ (19%).

 

Για την αποτύπωση των μηχανολογικών (3) δεν σε καταλαβαίνω. Γιατί χρειάζεται?!

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις μελέτη ΥΔΡ-ΑΠΧ που θα δείξεις τις κατακόρυφες ?

 

Έτσι πρέπει να συντάξεις και πληρωθείς μελέτη αποτύπωσης απχ.

 

Τρίχες κατσαρές δλδ αλλά σε δουλειά να βρισκόμαστε.

 

Συμφωνώ με αυτό που λές. Εσύ και εγώ και όλοι οι μηχανικοί λέμε αμοιβές μηχανικών και ίσως και τα λοιπά έξοδα για να βγει η άδεια. όχι επιβλέψεις. ¨Οχι ΙΚΑ.

 

Άλλα εννοούμε εμείς και άλλο οι ιδιώτες.

Εκεί ξεκινάνε οι παρεξηγήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ο πωλητής λέει πως η άδεια οικοδομής πάει γύρω στις 8.000 ευρώ. Μπορεί να είναι τόσο; Είναι λίγα ή πολλά;

 

Η Άδεια Οικοδομής πάει 0 (ολογράφως: μηδέν) ευρώ.

Κόστος έχει η Αρχιτεκτονική, η Στατική και η Μηχνολογική μελέτη του σπιτιού σας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.