Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ιδιοκτησιακό - πολεοδομικό ερώτημα: Εισφορά σε γη και χρήμα


Recommended Posts

Αγαπητοί ειδικοί,

είμαι ιδιώτης και θέλω τη βοήθειά σας σε ένα θέμα που προέκυψε με την ένταξη ενός αγροτεμαχίου σε επέκταση σχεδίου πόλης του δήμου Θερμαϊκού

 

 

αγροτεμάχιο 18.100 τμ

ιδιοκτήτης στις 10-3-1982 ο παππούς

το 1989 γίνεται αποδοχή κληρονομιάς από τον πατέρα μου (50% εξ αδιαιρέτου με το θείο μου

το 2005 δημοσιεύεται η έγκριση επέκτασης του σχεδίου πόλης του δήμου Θερμαϊκού

κατά τη δεύτερη ανάρτηση της κτηματογράφησης ο πατέρας μου με γονική παροχή μου μεταβιβάζει το 1/3 (του 50%) εξ αδιαιρέτου με τον ίδιο και τον αδερφό μου

ο παππούς ήταν πρόσφυγας

 

Η μειωμένη εισφορά σε γή και χρήμα (μέχρι 2.000 τμ) αφορά σε κάθε ένα συνιδιοκτήτη του 2005, του 2010 ή του 1982.

 

Θα ήμουν ευγνώμων σε όποιον κάνει τον κόπο να με διαφωτίσει.

Link to comment
Share on other sites

Του 1982.

Οι εισφορες βγαίνουν στην συνολική έκταση που είχε ο παππούς σου το 82.

Έμαθα σας έβαλαν πολύ υψηλές εισφορές σε χρήμα.

1.5 φορα την αντικειμενική νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν δύο νόμοι που αναφέρονται σε αυτήν την περίπτωση. Ο ν. 1337/86 και ο ν. 2831/00

Σε αυτούς διάβασα

1337: Σε περίπτωση εξ αδιαιρέτου συνιδιοκτησίας τα ποσοστά εισφοράς γης εφαρμόζονται στο εμβαδόν που αντιστοιχεί στο ιδανικό μερίδιο κάθε συνιδιοκτήτη όπως έχει διαμορφωθεί μέχρι την10.3.1982.

 

2831: Κατ' εξαίρεση τα ποσοστά εισφοράς σε γη εφαρμόζονται στο εμβαδόν που αντιστοιχεί στο ιδανικό μερίδιο κάθε συνιδιοκτήτη ή σε αυτοτελές οικόπεδο που δημιουργήθηκε μετά τη 10η Μαρτίου 1982 αν η κτήση τους επήλθε από επαγωγή κληρονομιάς μέχρι την ημερομηνία δημοσίευσης σε ΦΕΚ της πολεοδομικής μελέτης

 

Ο νεότερος δε λέει το αντίθετο με τον πρώτό;

 

Η αντικειμενική για τα υπο ένταξη της Αγίας Τριάδας είναι περίπου 60 και προέβλεψαν 81

Link to comment
Share on other sites

αγαπητέ adelis

είστε ιδιοκτητης/συνιδιοκτήτης ενός οικοπέδου (πρώην γηπέδου) μεγάλης έκτασης και πολύ μεγάλης αξίας, επιτρέψτε μου να σας πώ ότι το να προσπαθείτε μόνος σας να ερμηνεύσετε διατάξεις πολεοδομικού χαρακτήρα είναι εντελώς επιπόλαια απόφαση,

ζητήστε την συνδρομή τοπογράφου μηχανικού που δραστηριοποιείται στην περιοχή

και ενδεχομένως και δικηγόρου

έχει πολύ μεγάλη σημασία να ερευνηθουν τεχνικά και νομικά τόσο οι διατάξεις με τις οποίες γίνεται η ένταξη στο σχέδιο όσο και το ιδιοκτησιακό καθεστώς του οικοπέδου σας

τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

και ενδεχομένως και δικηγόρου

 

Καλα συμβουλεύεις...

 

Αλλά και αυτό

ζητήστε την συνδρομή τοπογράφου μηχανικού που δραστηριοποιείται στην περιοχή

 

Πρέπει να το κατέχει ο συνάδελφος. Ε;

 

Πάντως γενικά και εκτός θέματος αν γινόταν και στο φορολογικό όπως γινεται και στα πολεοδομικά ζητήματα η εισφορά , πιστεύω, δεν θα είχαμε πολλων ταχυτήτων κοινωνικές ομάδες....

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί ειδικοί,

είμαι ιδιώτης και θέλω τη βοήθειά σας σε ένα θέμα που προέκυψε με την ένταξη ενός αγροτεμαχίου σε επέκταση σχεδίου πόλης του δήμου Θερμαϊκού

 

 

Καλημέρα! α)Γνωστοποίησέ μας την ακριβή ημερομηνία μεταβίβασης του 1/3 του 50% σε σένα και β) ρίξε μιά ματιά στην εγκύκλιο 30/2004 του ΥΠΕΧΩΔΕ (ΔΤΕ/β/οικ.10891/406/5-3-2004) "Διατάξεις για την εισφορά σε γη" και συγκεκριμένα στην παρ.1.Γ σε συνδυασμό με την παρ. 5 του άρθρου 8 του ν.1337/83 και αν συνεχίζεις να έχεις απορία, τα ξαναλέμε.

 

Αγαπητέ Adelis!

Δεν είχα προσέξει την απορία σου για την "αναίρεση" όπως αναφέρεις, των ν. 1337/83 και 2831/00. Κατά πρώτον, ο δεύτερος απλά τροποποίησε το άρθρο 8 του πρώτου και κατά δεύτερον δεν πρόσεξες ίσως τη φράση-κλειδί που διαφοροποιεί τον υπολογισμό της εισφοράς που είναι " αν η κτήση τους επήλθε από επαγωγή κληρονομιάς μέχρι την ημερομηνία δημοσίευσης σε ΦΕΚ της πολεοδομικής μελέτης".

Θα συμφωνήσω πάντως με τον συνάδελφο που αναφέρει οτι δεν θα πρέπει να προσπαθείς να λύσεις τον γρίφο μόνος σου, αλλά θα πρέπει ν' απευθυνθείς σε τοπογράφο μηχανικό και μάλιστα θα πρόσθετα, αν μου επιτρέπετε, σε πολύ έμπειρο συνάδελφο.

Καλημέρα!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας.

Ενημερωτικά α) η πολεοδομική μελέτη δεν έχει γίνει ακόμη, β) ο πατέρας μου κληρωνόμησε το 50% του "γηπέδου" και γ) εγώ το απέκτησα με γονική παροχή.

Απευθύνθηκα εδώ αρχικά για να πάρω απόψεις ειδικών. Ξέρω ότι δεν μπορώ να

χρησιμοποιήσω τις απόψεις σας για να διεκδικήσω τίποτα.

Και πάλι σας ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.