Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόταση για το εξωτερικό χρέος


Recommended Posts

η ιστορία της ολυμπιακής και της κρατικοποίησης (1975) και τα πρώτα (επίσημα) ελλείμματα (1977) δεν είναι έτσι. ανατρέξτε αν έχετε όρεξη στο τι είχε δηλώσει ο ίδιος ο Ωνάσης όταν είχε αρχίσει να τη γιγαντώνει
Το τι έχει δηλώσει ο Ωνάσης είναι άλλο θέμα. Αλλά το τι έχει γίνει με την Ολυμπιακή γνωστό. Δηλαδή ούτε αυτό δεν παραδεχόμαστε ??? Αφού είχαν μπει μέσα οι μισοί πολίτες της Ελλάδα γιατί συνεχίζουμε να μιλάμε ??? Είναι της πάσης γνωστό ότι τα κοματόσκυλα είναι η καταστροφή αυτού του τόπου και ότι κρατικοποιούν το ξεφτιλίζουν.

 

Έξω και τα 300 κοπρόσκυλα και ας μπουν νέοι με όρεξη για δουλειά και οράματα. Η παλιά φουρνιά των πολιτικών δεν έχει να υποδείξει κάτι άλλο πέρα από την καταστροφή αυτού του τόπου.

 

Και τέλος όποιος γουστάρει κομουνισμό ας πάει στην Κίνα.

 

3ο. Είναι θέμα πολιτικής βούλησης. Οι πρώτοι που θα πληρώσουν είναι οι πάνω. Ανέφικτο για την Ελληνική πραγματικότητα εκτός και αν γίνει επανάσταση και ο λαός πάρει τη εξουσία στα χέρια αλλά και ξέρει μετά τι να την κάνει

 

Ο όχλος δεν οδήγησε ποτέ σε δημοκρατία.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 35
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

... ας μπουν νέοι με όρεξη για δουλειά και οράματα. Η παλιά φουρνιά των πολιτικών δεν έχει να υποδείξει κάτι άλλο πέρα από την καταστροφή αυτού του τόπου.

 

Άψογος !!!

Link to comment
Share on other sites

προφανώς μου μπήκε η ταμπέλα χωρίς να είμαι καν.

1, το μοντέλο που προτείνω δεν νομίζω ότι είναι κουμουνιστικό

2, Που έχει εφαρμοσθεί κουμουνισμός και σοσιαλισμός με επιτυχία ? πουθενά. Μήπως έφταιγε το μοντέλο ή η εφαρμογή του ?

3, Η αποτυχία της ολυμπιακής, του ΟΣΕ, κλπ είναι αποτυχία του μοντέλου ή της εφαρμογής του ?

4. Δεν θέλω ή χώρα μου να γίνει ούτε βουλγαρία ούτε κίνα. Δεν θέλω όμως να καταλήξουμε σε αυτό το σημείο, και όπως βλέπω εκεί οδηγουμαστε

 

το πρόβλημα είναι όντως οι 300 που μας κυβερνάνε κάθε 4 χρόνια, αλλά γιατί βγαίνουνε συνέχεια μπορεί να μου το εξηγήσει κανείς ?

 

που ήμασταν τόσα χρόνια να λέμε για κομπίνες και διαφθορά ??

που ήμασταν τόσα χρόνια να μιλάμε για οικονομία και πολιτική ??

εμείς τόσα χρόνια δεν πληρώναμε μαύρα, και τώρα κυνηγάμε με το ντουφέκι την απόδειξη του 1 ευρώ.

εμείς δεν είμαστε που πληρώναμε αδιαμαρτύρητα 5 ευρώ τον καφέ ?

 

Τώρα ξυπνήσαμε ? λογικό αφού πλέον βάζουν χέρι στα ..........

 

Όταν γίνεται ένα έγκλημα δεν είναι υπέυθυνος μόνο ο θύτης, αλλά και αυτός που σιωπά.

 

Και μεις τόσα χρόνια σιωπάμε, και ακόμα μου φαίνεται θα σιωπάμε.

Και η πορεία και η απεργία έχει πλέον ξεφτιλιστεί και δεν είναι φωνή, αλλά βαβούρα.

 

Η αγοραστική δύναμη της αστικής τάξης κρίνει την οικονομία μιας χώρας, Δηλαδή όσο περισσότερα βγάζει τόσο περισσότερα ξοδεύει, αυτό λέγεται ο κύκλος του χρήματος,

διαφωνεί κανείς ?

 

Όταν ένα κράτος προσπαθεί να επιβιώσει μόνο με την φορολογία μαθηματικά οδηγείται σε χρεωκοπία, γιατί κάνει ανίσχυρη την αστική τάξη. πρέπει λοιπόν είτε να αυξηθούν οι μισθοί, που δεν το βλέπω να γίνεται άμεσα, είτε να βρεθούν νέοι δρόμοι εσόδων.

Και γιαυτό πρέπει σε μία επιχείρηση να συμμετέχει και το κράτος και το προσωπικό.

 

κλείνοντας το μόνο που με ενδιαφέρει είναι η δυναμική της αστικής τάξης . εξάλλου δεν νομίζω ότι ξέρω σαν μοντέλα ούτε το κουμουνιστικό ούτε το σοσιαλιστικό ούτε το καπιταλιστικό.

Απλά όσα έχουν εφαρμοσθεί έχουν εφαρμοσθεί όπως συνέφερε κάποιους.

 

το παρόν θέμα για να αποπληρωμή του χρέους συνδυάζεται απόλυτα με το θέμα γίνε η αλλαγή.

 

το θέμα πλέον είναι τι κάνουμε ?????

Link to comment
Share on other sites

το πρόβλημα είναι όντως οι 300 που μας κυβερνάνε κάθε 4 χρόνια, αλλά γιατί βγαίνουνε συνέχεια μπορεί να μου το εξηγήσει κανείς ?

 

που ήμασταν τόσα χρόνια να λέμε για κομπίνες και διαφθορά ??

που ήμασταν τόσα χρόνια να μιλάμε για οικονομία και πολιτική ??

 

Να σου πω που ήμασταν; Υπήρχαν συμπατριώτες μας, που πίστευαν στα σοβαρά ακόμα και εν έτει 1990κάτι ότι αν έβγαινε η "δεξιά" θα ξανάνοιγαν τα ξερονήσια! Υπήρχαν κάποιοι άλλοι, που πίστευαν ότι αν έβγαινε το ΠΑΣΟΚ θα καταλήγαμε Ρωσία! ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΟΣΟ ΖΩΝΤΟΒΟΛΑ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ! Δε μπόρεσαν ποτέ να καταλάβουν ότι οι εποχές είχαν αλλάξει οριστικά. Δε μπόρεσαν ποτέ να δουν τους στόχους που άρχισαν να θέτονται πλέον και από ποιούς. Αποτέλεσμα ο ανίκητος δικομματισμός και η εναλλαγή των 2 στην εξουσία με μόνο στόχο του καθενός κάθε φορά, να αποδείξει ότι είναι πιο "δημοκράτης" από τον άλλον ...μοιράζοντας δανεικά λεφτά. Αυτό το εμφυλιοπολεμικό σύνδρομο των παπούδων και των πατεράδων μας πληρώνουμε σήμερα λοιπόν. Αναλωθήκαμε επί 30 χρόνια στον "εκδημοκρατισμό" της χώρας και μόνο (τον κακώς εννοούμενο εκδημοκρατισμό με μορφή διάλυσης-λες και είχαμε έλλειμα πραγματικής δημοκρατίας) αντί να κοιτάξουμε να βάλουμε τον κώλο μας κάτω και να δουλέψουμε.

Link to comment
Share on other sites

tpanag, η απάντηση σου μου αρέσει . γιατί

 

το πρώτο βήμα είναι να βρούμε που φταίμε εμείς και να συνειδητοποιήσουμε την δική μας ευθύνη, για την σημερινή εικόνα.

 

επειδή ακούω συνέχεια για στάση πληρωμών, αλλά την ακούω να λέγεται αυθαίρετα. Υπάρχουν πολλά θέματα τα οποία δεν ορίζονται όπως

 

1. Πως θα επιβιώσουν οι οικογένειες που τα βγάζουν δύσκολά πέρα, χωρίς λεφτά ?

 

2. Για πόσο στάση πληρωμών,ένα μήνα, ένα χρόνο ?

 

είναι εξαιρετικά επώδυνη αυτή η λύση, γκρεμίστε στα και ξανακτίστε από την αρχή με οποιοδήποτε κόστος. Η ισοπέδωση δεν είναι λύση.

 

Πριν προτείνουμε λύσεις για βελτίωση της χώρας μας, καλό είναι να βλέπουμε το σύνολο και όχι μέρος του.

 

Κλείνοντας επιμένω ότι πρέπει να ενισχυθεί η αστική τάξη. και αυτό πρέπει να γίνει τώρα, ακόμα και αν χάσουνε μέρος των κερδών τους οι επιχειρηματίες ( όχι την περιουσία τους)

 

Στην επόμενη απόφαση για περικοπές μισθών, θα φουντώσει το ένστικτο της επιβίωσης στον πολίτη, και αυτό οδηγεί σε επαναστάσεις, και τότε λειτουργεί η βία και ο όχλος, και πλέον ο λαός αρπάζει με το ζόρι.

Αυτό βλέπω από την ιστορία μέχρι σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

απο echoes

1ο. Δεν είναι δουλειά του κράτους να κάνει τον επιχειρηματία. Ποτέ δεν ήταν. Δουλειά του (μία από τις δουλειές του) είναι να εξασφαλίζει το περιβάλλον για την ανάπτυξη της επιχειρηματικότητας.

 

πιστέύω ότι το κράτος είναι επιχείρηση αφού εισπράτει και δαπανά.

Πρέπει να βγάζει για να δαπανά, εκτός και θέλουμε να παίρνουμε δάνεια για τις δαπάνες του.

Αυτό που το διαφοροποιεί είναι ο κοινωνικός χαρακτήρας που πρέπει να έχει και για να τον διατηρήσει πρέπει να δαπανά, άρα και να εισπράτει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.