Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ειδικά θέματα: Ημ/νια μετατροπής χρήσης


yorgho

Recommended Posts

Αντιδεοντολογικό δεν είναι γιατί εγώ ήμουν η επιβλέπουσα . Αλλά και να μην ήμουν πάλι δεν το βλέπω έτσι . Το θέμα μου είναι αν μπορώ ή όχι να υπαχθώ στη ρύθμιση . Και αν όχι με ποια δικαιολογία ? Οι τότε υπεύθυνες δηλώσεις ήταν ψευδείς όπως και όλες άλλωστε . Σιγά τα νέα ...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 238
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Λες και προκειται να ελεγξει κανενας υπαλληλος την ημερομηνια ρευματοδοτησης πανω στο στελεχος. (ασε που μπορει να πας και στελεχος προγενεστερο της ρευματοδοτησης ΧΩΡΙΣ σφραγιδα :) )

Αν βαλεις απλα ημερομηνια αλλαγης χρησης πριν της 28/04, νομιζω θα κανεις την δουλεια σου και δεν θα παρει και κανενας χαμπαρι.

Ειναι τοσο προχειρος ο ελεγχος που γινεται, που δε νομιζω να εχεις προβλημα.

Ειναι αυτο που λεει ο zavi.....ΜΠΑΝΑΝΙΑ ΚΑΝΟΝΙΚΗ ειμαστε...:)

 

ΥΓ : Αραγε επιτρεποντα τετοιες κουβεντες σ ενα φορουμ ή εχουμε ξεφυγει λιγο? :)

Link to comment
Share on other sites

adadim συμφωνώ μαζί σου.

Ακόμα και σε περίπτωση που κάποιος κυνηγήσει τον επιβλέποντα ότι ψευδώς δήλωσε όλα καλώς αφού δεν ήταν, πιστεύω ότι ο δικαστής εξετάζοντας την υπόθεση με το πνεύμα του νόμου θα πει το αυτονόητο:

ΟΛΕΣ οι ΥΔ περί καλής εφαρμογής είναι ψευδείς, όλοι το ξέρουμε. Ήρθε αυτός ο νόμος και μας "συγχώρεσε" επιβάλλοντας πρόστιμο.

Δε νομίζω ότι χρειάζεται να κολλάμε σε τυπικά.

 

Βέβαια αυτό είναι δική μου άποψη.

Νομικά ξέρω ότι μπορείτε να μου πείτε πολλά...

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι να αποδειχθεί πως η παρανομία έγινε πριν την δήλωση του μηχανικού.

Αυτό μπορεί να αποδειχθεί μόνο αν η δήλωση μηχανικού έχει μεταγενέστερη ημερομηνία από τον χρόνο που δηλώνει ο ιδιοκτήτης στην δήλωση του Ν3843.

Άρα όσοι κάνουμε εκθέσεις που δεν είμαστε οι επιβλέποντες, προσέχουμε να δηλώνει ο ιδιοκτήτης ημερομηνία μετά την ρευματοδότηση.

Αν δεν έχει ρευματοδοτηθεί τότε δεν παίζει κανένα ρόλο απλά ο μηχανικός που θα κάνει Υ/Δ για ρευματοδότηση, πρέπει να γράψει πως ο χώρος δηλώθηκε με τον Ν3843 για να είναι καλυμμένος.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι σωστό, μιλάμε όμως για την περίπτωση που έχεις πάρει ρεύμα μετά τις 28.04.2010 και έρχεσαι εσύ να κάνεις τη δήλωση σήμερα.

Τότε τι κάνεις;

 

1. Δεν μπορεί να ενταχθεί (πόθεν συνάγεται; )

2. Δηλώνεις κανονικά και βάζεις τον Επιβλέποντα σε κίνδυνο;

3. Δηλώνεις κανονικά και δεν πρόκειται να κάνουν τίποτα στον Επιβλέποντα;

Link to comment
Share on other sites

Μα ο νόμος λέει η άδεια να μην έχει εκδοθεί μετά την 2.7.2009

 

Δεν μπορώ να το βρω, αλλά έχω την εντύπωση σε κάποια εγκύκλιο λέει πως ο χρόνος δημιουργίας πρέπει να είναι προγενέστερος της δήλωσης του Ν3843 χωρίς αναφορά στην 28.4.2010

Link to comment
Share on other sites

Παράδειγμα

ΑΔΕΙΑ: 01.06.2008

ΗΛΕΚΤΡΟΔΟΤΗΣΗ: 01.07.2010

 

Έρχεται σήμερα το απόγευμα ένας στο γραφείο και λέει θέλω να ρυθμίσω τον Η/Χ.

Τι του απαντάμε;

 

1. Δεν μπορεί να ενταχθεί (πόθεν συνάγεται; )

2. Δηλώνεις κανονικά και βάζεις τον Επιβλέποντα σε κίνδυνο;

3. Δηλώνεις κανονικά και δεν πρόκειται να κάνουν τίποτα στον Επιβλέποντα;

Link to comment
Share on other sites

Αν έχω δίκιο στο παραπάνω που έγραψα, το δηλώνεις και βάζεις ημερομηνία χτεσινή.

 

Το βρήκα, όμως δεν είναι σε εγκύκλιο αλλά σε Τροπολογία-προσθήκη για τους ημιυπαίθριους. Δες το Δελτίο Τύπου στην παρ. 1 που λέει :

 

η ημερομηνία μετατροπής της χρήσης του, η οποία πρέπει να είναι προγενέστερη της δήλωσης αυτής
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.