Μετάβαση στο περιεχόμενο

Χρονοδιακόπτης αντιστροφής φάσεων σε επαγγελματικό πλυντήριο


Recommended Posts

Γνωστος μου εχει επαγγελματικο πλυντηριο, πιστευω οτι ειναι πιο παλιο απο 30ετιας. Δεν γνωριζω μαρκα, (καποιος μου ειπε οτι τα εφτιαχνε η ΙΖΟΛΑ αλλα δεν υπαρχει ταμπελακι πανω) φτιαχνονταν στην Ελλαδα πιο παλια, οταν ακομα ειχαμε βιομηχανια..τεσπα

 

Ψαχνει να βρει χρονοδιακοπτη, το εξαρτημα που κανει την εξης δουλεια:

Το 3φ μοτερακι περιστρεφεται κατα την μια φορα για λιγα δευτερολεπτα, κανει μια παυση αλλα λιγα δευτερολεπτα, και μετα περιστρεφεται αντιθετα. Αυτο συνεχιζεται οσο ο περιστροφικος διακοπτης που τον ρυθμιζεις απο 0 μεχρι 60 πχ λεπτα δεν εχει τερματισει-φτασει στο 0.

 

Το περιστροφικο εξαρτημα το εχω βρει, δεν μπορω να βρω τον διακοπτη αντιστροφης φασεων.

Ο ασπρος διακοπτης που εβαλα φωτο του ειναι μαρκας crouzet, εταιριας διακοπτικου υλικου κτλ, αλλα αυτη η εταιρια πλεον δεν βγαζει τετοιο εξοπλισμο που να ταιριαζει bolt on.

 

Μπορει η δουλεια να γινει με ενα plc αλλα και πιο ακριβα θα βγει , και δεν θελω να μπλεξω τον ανθρωπο ετσι. Πρεπει να υπαρχει πιο απλη λυση..

 

Εχετε καμια ιδεα, κατι να προτεινετε?

 

Ευχαριστω εκ των προτερων.

post-549-131887241403_thumb.jpg

post-549-131887241409_thumb.jpg

post-549-131887241414_thumb.jpg

post-549-13188724142_thumb.jpg

post-549-131887241426_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.