Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόγραμμα "Εξοικονόμηση κατ' οίκον"


Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Έχει κανείς πληροφορίες για το πρόγραμμα "Εξοικονομώ κατ' οίκον" που λένε να αρχίσει από τον Ιούνιο; Το διάβασα εδώ: http://www.e-alouminio.gr/content_events.asp?eid=1

Θα γίνει τελικά; Αξίζει η τόση αναμονή, ή τελικά το κόστος που θα γλιτώσουμε θα είναι πολύ μικρό;

:confused:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Kαλημέρα σε όλους. Η σύζυγός μου ενδιαφερεται για το εξοικονομω κατ οικον και για τα 4 ιδιόκτητα διαμερίσματά της . Κρίνεται σκόπιμο να υποβληθεί αίτηση και για τις 4 ιδιοκτησίες ή είναι χαμένος χρόνος καθώς η μία μόνο σε αυτές τις περιπτώσεις κρίνεται επιλέξιμη? Ευχαριστώ εκ των πρότέρων για την προσοχή σας

Link to comment
Share on other sites

Πλέον δεν υπάρχει όριο στις αιτήσεις ανά άτομο.

Θα κάνει 4 αιτήσεις και θα τα βάλει όλα στο πρόγραμμα, εάν είναι σε τιμή ζώνης το πολύ 2100 και ενεργειακή κατηγορία Δ ή χειρότερα.

 

 

Δες παρακάτω τον αναθεωρημένο οδηγό του προγράμματος

 

http://exoikonomisi.ypeka.gr/LinkClick.aspx?fileticket=jlhrCIw8W1w%3d&tabid=629&language=el-GR

Edited by tsx
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Παιδιά <<ξεθαβω>> το θέμα για να ρωτήσω.Πήρα κωδικό υπαγωγής,υπέγραψα το δάνειο στη τράπεζα,στάλθηκαν και οι υπευθυνες δηλώσεις για να εκταμιευτεί το 40% της προκαταβολής όλα εντάξει.Ομως ο επιθεωρητής μου ζητά επιπλέον δικά μου χρήματα για τους προμηθευτές για να ξεκινήσουν οι εργασίες τα οποία θα πάρω πίσω στο τέλος με την τελική εξόφληση.Τι να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Aυτή τη συμφωνία έπρεπε να την κάνεις νωρίτερα. Αλλά μόνο σε περίπτωση που βιαζόσουν εσύ να τελειώσεις μια ώρα αρχίτερα και να τιμολογήσουν-περιμένουν τα μαστορια/προμηθευτές.

 

Κανονικά, με την προκαταβολή είναι υποχρεωμένοι να ξεκινήσουν αλλά και να παραδοσουν το έργο περαιωμένο και να περιμένουν αυτοί την εκταμίευση των υπολοίπων χρημάτων. Ετσι δουλεύει το πρόγραμμα. Οποιος προμηθευτής δε το δέχεται, ας μή δουλέψει.

Link to comment
Share on other sites

Η συμφωνία είχε γίνει από την αρχη.Μου το είχε θέσει το ζήτημα αυτό εγώ αρνήθηκα και τώρα με φέρνει προ τετελεσμένων γεγονότων κατα κάποιο τροπο.Με ένα ιδιωτικό συμφωνητικό διασφαλίζομαι οτι θα πάρω σίγουρα τα χρήματα μου πίσω ή όχι?.

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα σε όλους. Η σύζυγός μου ενδιαφερεται για το εξοικονομω κατ οικον και για τα 4 ιδιόκτητα διαμερίσματά της . Κρίνεται σκόπιμο να υποβληθεί αίτηση και για τις 4 ιδιοκτησίες ή είναι χαμένος χρόνος καθώς η μία μόνο σε αυτές τις περιπτώσεις κρίνεται επιλέξιμη? Ευχαριστώ εκ των πρότέρων για την προσοχή σας

εξαρτάται είναι, πως είναι σε μία οικοδομή?

Link to comment
Share on other sites

Η συμφωνία είχε γίνει από την αρχη.Μου το είχε θέσει το ζήτημα αυτό εγώ αρνήθηκα και τώρα με φέρνει προ τετελεσμένων γεγονότων κατα κάποιο τροπο.Με ένα ιδιωτικό συμφωνητικό διασφαλίζομαι οτι θα πάρω σίγουρα τα χρήματα μου πίσω ή όχι?.

 

Δηλαδή σου λέει να πληρώσεις εσύ όλους τους προμηθευτές και να περιμένεις μετά να πληρωθείς από την τράπεζα ?

 

Δεν έχω φτάσει σε τέτοιο στάδιο αλλά μου φαίνεται παράλογο κάτι τέτοιο.

 

Κανονικά παίρνουν ένα 40% οι προμηθευτές και μετά περιμένουν να πληρωθούν στο τέλος της διαδικασίας αφού έχουν βάλει τον εξοπλισμό, έχει γίνει το δεύτερο πιστοποιητικό και εγκριθούν τα υπόλοιπα χρήματα.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή σου λέει να πληρώσεις εσύ όλους τους προμηθευτές και να περιμένεις μετά να πληρωθείς από την τράπεζα ?

 

Δεν έχω φτάσει σε τέτοιο στάδιο αλλά μου φαίνεται παράλογο κάτι τέτοιο.

 

Κανονικά παίρνουν ένα 40% οι προμηθευτές και μετά περιμένουν να πληρωθούν στο τέλος της διαδικασίας αφού έχουν βάλει τον εξοπλισμό, έχει γίνει το δεύτερο πιστοποιητικό και εγκριθούν τα υπόλοιπα χρήματα.

 

 

Οχι ακριβώς.Μου λέει επιπλέον του 40% της προκαταβολής να δώσω κι εγώ ένα + 20% και να πάμε στο 60.Μετά θα τα πάρω πίσω όταν εκταμιευτεί όλο το ποσό στο τέλος.Το θέμα είναι οτι λεφτά σε μένα δεν μπαίνουν αλλά μόνο στους προμηθευτές οπότε εγώ μένω ακάλυπτος.Πρεπει να εμπιστευτω δηλαδή οτι θα μου τα επιστρέψει 

Edited by giorgosvet
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.