Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγή χρήσης με τμήμα κτηρίου εντός πρασιάς νέου ρυμοτομικού


Recommended Posts

@sdtopo Καλημέρα!

Πρόκειται για οικισμό κάτω των 2000 κατοίκων (όλα τα οικόπεδο ήταν διανομή του 1967) στον οποίο το 2007 έγινε ρυμοτομικό. Δεν ήταν εκτός σχεδίου. Οι όροι δόμησης που χρησιμοποιήθηκαν ήταν του συστήματος των πτερύγων (γοκ 73) λόγω μικρού οικισμού. Το θέμα είναι, όπως είπα παραπάνω, ότι το νέο ρυμοτομικό ρήμαξε "νόμιμα" κτίρια (με άδειες) του οικισμού γιατί δεν έγιναν ενστάσεις (λόγω άγνοιας, μη πληροφόρησης, δεν ξέρω) και τώρα δημιουργεί τέτοια θέματα.

Έχω άδεια του 1980 για μονώροφο επί πυλωτής και η πυλωτή έχει γίνει κατοικία ανεξάρτητη (κοινόχρηστο κλιμακοστάσιο) από τον όροφο κατά τα φαινόμενα τον ίδιο χρόνο που χτίστηκε το σπίτι και ημερομηνία λήξης αδείας τον 08/1983... και δεν έχει ηλεκτροδοτηθεί ποτέ ούτε φαίνεται πουθενά η κλειστή πυλωτή... Τμήμα του κτιρίου αυτού είναι μέσα σε πρασιά για 60 εκ στη μια πλευρά και 40εκ στην άλλη, άρα δεν πάει κατηγορία 4. Ψάχνω παλαιότητα μπας και πιστοποιήσω κατασκευή προ 1983 για Κατηγορία 2 γιατί αλλιώς είναι κατηγορία 5 το τμήμα αυτό.

Και ρωτάω αν γνωρίζει κανείς κάτι στη νομοθεσία που μου διαφεύγει για αυθαιρεσίες σε άδειες προγενέστερες των ρυμοτομικών. Μήπως υπάρχει κάτι που να τα εξαιρεί από την κατηγορία 5. Ευχαριστώ για το χρόνο σας!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.