Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξώστες και Η/Χ - ειδική περίπτωση


Recommended Posts

Στις αρχείο που επισυνάπτω θα δείτε τη περίπτωση και θα ήθελα να μου πείτε αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα. Συγκεκριμένα τα ερωτήματα είναι δύο :

1. Δημιουργεί πρόβλημα το γεγονός ότι ο Η/Χ έχει κατά ένα μέρος ύψος ενός ορόφου και μετά γίνεται με ύψος δύο ορόφων; Νομίζω πως όχι.

2. Η περίπτωση του εξώστη μέσα σε Η/Χ δημιουργεί κάποιο θέμα; Αφού δεν ακουμπά σε πλαϊνούς τοίχους δεν νομίζω...

 

Παρακαλώ για τις απόψεις σας.

11502822-469.jpg

11502823-b75.jpg

11502824-7e9.jpg

hx.zip

Link to comment
Share on other sites

οχι οτι παιζει ρολο,

 

η κατακορυφη πλευρα στο αριστερο μερος της οικοδομης (διπλα από τον εξωστη) θα γινει ως φερων στοιχειο (τοιχωμα) ή από τουβλα?

Link to comment
Share on other sites

@erling : Το έχω δεί, αλλά νομίζω ότι το ζήτημα διαφορετικού βάθους ανά όροφο δεν διευκρινίζεται εκεί... (Το ξέρω ότι έχω έναν Η/Χ μια φορά μετρούμενο, αλλά λέω μήπως κάτι μου διαφεύγει από κάποια διευκρινιστική εγκύκλιο... Επίσης όπως αναφέρεται στο thread που μου δείχνεις, είναι και θέμα το αν η ΕΠΑΕ στο περνά επειδή "φωνάζει" ότι αργότερα.....

 

@sundance : Ναι, είναι τοιχίο, από το υπόγειο... φαντάζομαι θα ήθελες να πείς ότι αν είναι τοίχος γιατί να το δείξω... Σωστά..

 

 

*** Μάλλον αυτό είναι που τα λύνει όλα... Ευχαριστώ...

http://www.michanikos.gr/showpost.php?p=123266&postcount=45

Link to comment
Share on other sites

κανονικά δεν έχεις πρόβλημα. αφήνω όμως ένα ενδεχόμενο να αντιμετωπίσεις στην πολεοδομία όπου πολλοί ελεγκτές δεν γνωρίζουν την εγκύκλιο όπου επιτρέπει ημιυπαίθριο διόροφου ύψους και εντός μπαλκόνι, επίσης το θέμα μπλέκει γιατί έχεις η/υ μεταβλητού βάθους και μ ια προσωπική ερώτηση. Υπάρχει συγκεκριμένη απόσταση που πρέπει να αφήνει ο εξώστης απο τα πλευρικά τοιχεία?

Link to comment
Share on other sites

Οχι, άλλωστε αυτό και αν θα ήταν λεπτομέρεια... Απλώς με το να μην ακουμπά στα πλάγια, δεν επεκτείνεις τον Η.Χ

Μα, ακριβώς αυτό που λές, το μεταβλητό βάθος είναι που φοβάμαι γιατί δεν το έχω ξανακάνει... Αν δώ πρόβλημα θα βάλω πέργολα στη στέγη αντί επέκταση της στέγης και τελείωσε...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.