Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιλογή επίτοιχου λέβητα Συμπυκνωμάτων?


lionheart

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους τους συνφορουμίτες,

 

Έχουμε σκοπό στην πολυκατοικία μας να εγκαταστήσουμε φυσικό αέριο και ειδικότερα αυτόνομους επιτοίχιους λέβητες συμπυκνωμάτων.

Οι επικρατέστεροι κατά την γνώμη μου είναι με αυτή τη σειρά:

1) Vaillant EcoTec VUW Plus 296

2) Viessmann Vitodens 100W

3) Buderus Logamax GB022-24K

4) Termomax? (γνωρίζει κάποιος κάτι γιατί στα χαρτιά φαίνονται κορυφή)

 

α) Ποιόν θεωρείται καλύτερο και με ποιά σειρά τους κατατάσσεται?

Ύστερα από ενδελλεχή έρευνα στο internet και μέσα από το forum έχω καταλήξει (με τις ταπεινές ερασιτεχνικές μου γνώσεις) στον Vaillant.

 

β) Μιας και τα διαμερίσματα στα οποία θα τοποθετηθεί είναι 80τ.μ., μου προτείνανε να επιλέξω μονάδα των 28kW με πρόβλεψη για μελλοντική χρήση

έξτρα ζεστού νερού για παροχή πλυντηρίου ρούχων/πιάτων όπως και έξτρα αερίου για κουζίνα και ψυγείο. Με πόσα kW μονάδα πιστεύεται πως θα είμαι καλυμμένος?

 

γ) Έπειτα θα ήθελα την γνώμη σας για τις μονάδες της Vaillant, όσον αφορά το επίπεδο, την ποιότητα και την τιμολογιακή πολιτική του service της εταιρίας.

Ποιά είναι άραγε η συχνότητα βλαβών της Vaillant και σε τι τιμές κυμαίνονται ανταλλακτικά και ετήσια service (στο περίπου)?

 

δ) Γνωρίζει κάποιος αν ο Vaillant EcoTec VUW Plus 296 έχει ενσωματωμένη αντιστάθμιση και αν όχι, πόσο κοστίζει αυτή?

Πιστεύεται ότι αξίζει να βάλω αντιστάθμιση, μιάς και είμαι τύπος ο οποίος δεν πολυανάβει το καλοριφέρ και οπωσδήποτε δεν αποσκοπώ σε συνεχή λειτουργία της μονάδας

κατά τους χειμερινούς μήνες σε μια "απαλή" ζέστη?

 

ε) Σχετικά με τις εσωτερικές σωληνώσεις είμαι μεταξύ χαλκού βαρέως τύπου και χαλκοσωλήνα με πολυστρωματική επένδυση. Ποιά η γνώμη σας?

 

ζ) Τέλος, σκέφτομαι όσον αφορά τα θερμαντικά σώματα (καλοριφέρ) να επιλέξω τα Buderus Logatrend VK-Profil με θερμοστατικές κεφαλές.

Τι πιστεύεται για τα συγκεκριμένα σχετικά με την ποιότητα και την αξιοπιστία τους? Έχετε να προτείνεται κάτι άλλο?

 

Συγνώμη αν σας κούρασα και θα εκτιμήσω πολύ τις απόψεις σας μιας και η αγορά εκεί έξω δείχνει άγνοια και παραπληροφορεί!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.