Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έλεγχος επάρκειας τοιχωμάτων


 

Recommended Posts

Αλέξανδρε δες λίγο αυτό:

 

Ικανοτικό έλεγχο κόμβων δεν κάνεις όταν:

1. Επιλύεις μονώροφο ή κανονικό διώροφο χωρίς πρόβλεψη ορόφου (Ε.Α.Κ. 4.1.4.2 α [1]).

2. Επιλύεις με q=1.5 ή με qmax/2 (Ε.Α.Κ. 4.1.4 [5]).

3. Ικανοποιείται το παρακάτω κριτήριο:

nv>0.60 (Ε.Α.Κ. 4.1.4.2 β [2]) και ένα από τα:

i) Εάν σε κάθε όροφο, πλην του ανωτάτου, και σε μία τουλάχιστον διεύθυνση, διατίθενται εκατέρωθεν του Κ.Μ. δύο τουλάχιστον παράλληλα τοιχώματα η απόσταση των οποίων υπερβαίνει το 1/3 της αντίστοιχης διάστασης κάτοψης του στατικού συστήματος του κτιρίου και ικανοποιείται η συνθήκη nv>0.60 (Ε.Α.Κ. 4.1.4.2 [3] β).

ii) ρm>r (Ε.Α.Κ. 4.1.4.2 [3] β).

iii) MP1>r, MP2>r, δηλαδή οι δύο πρώτες σημαντικές ιδιομορφές να είναι κυρίως μεταφορικές (Ε.Α.Κ. 4.1.4.2 [3] γ).

 

Εάν λύσεις με q=1.5 ή qmax/2 δεν απαιτείται να ικανοποιηθεί και το κριτήριο 3 (nv>0.60) για να αποφύγεις τον ικανοτικό.

 

Τουλάχιστον αυτά λέει ο Κανονισμός.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • Απαντήσεις 343
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε χαμηλά κτίρια όπως π.χ. μία δυόροφη μεζονέτα με υπόγειο, ισόγειο χωρίς pilotis και Α΄όροφο συνεχίζετε τα τοιχώματα (εάν κάνετε γιατί ο κανονισμός υπό προϋποθέσεις δεν τα απαιτεί) και στον Α' όροφο ή απλά σε αυτόν τον όροφο φτιάχνετε μόνο κολώνες? Αξίζει να κάνει κάποιος κάτι τέτοιο για οικονομία?

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά τα συνεχίζω μέχρι την επικάλυψη, εφόσον κάποια "παράξενη" αρχιτεκτονική απαίτηση δεν μου το απαγορεύει. Το κόστος γενικά είναι ασήμαντο. Από την άλλη η κατάργηση κάποιου τοιχώματος μπορεί να σημαίνει αύξηση του ανοίγματος σε κάποια συντρέχουσα δοκό...

Link to comment
Share on other sites

Είμαι υπέρ του ην>0,60 ακόμα και σε ισόγεια.

Όμως κανονικά κτίρια μέχρι 2 ορόφους, δεν χρειάζονται τοιχώματα.

Από την άλλη, εγώ θέλω να ρωτήσω το εξής: Μήπως κάνοντας αυτό που λες, ουσιαστικά μετατρέπουμε σε μαλακό όροφο τον Α';

Link to comment
Share on other sites

Τα εξετάζω και τα τοποθετώ ανά περίπτωση. Για ποιο λόγο να έχω δύσκαμπτη κατασκευή σε βράχο πχ?

 

Μετατροπή του Α ορόφου σε μαλακό δεν συμβαίνει διότι η ταλαντούμενη μάζα είνια μικρή όπως και η κατακόρυφη φόρτιση

Link to comment
Share on other sites

Για ποιο λόγο να έχω δύσκαμπτη κατασκευή σε βράχο πχ?

Ε, εντάξει, εγώ βράχο δεν έχω σχεδόν ποτέ...

Εδώ επιχώσεις και (χάλια) άργυλο έχουμε...

Μετατροπή του Α ορόφου σε μαλακό δεν συμβαίνει διότι η ταλαντούμενη μάζα είνια μικρή όπως και η κατακόρυφη φόρτιση

Δηλ. αν στο ισόγειο έχεις ην>0,60 και στον όροφο μετατρέψεις όλα τα τοιχώματα σε στύλους, είσαι απολύτως ok?

Nα το ρωτήσω λίγο διαφορετικά:

Σε 2ώροφο επί pillotis, εάν βάλεις ην>0,60 στο ισόγειο μόνο είσαι ok, όχι βάσει κανονισμού, αλλά βάσει σχηματισμού μαλακού ορόφου;

Link to comment
Share on other sites

Σε χαμηλά κτίρια όπως π.χ. μία δυόροφη μεζονέτα με υπόγειο, ισόγειο χωρίς pilotis και Α΄όροφο συνεχίζετε τα τοιχώματα και στον Α' όροφο ή απλά σε αυτόν τον όροφο φτιάχνετε μόνο κολώνες?

Συνέχεια μέχρι πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.