Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγή χρήσης υπόγειας αποθήκης σε διαμέρισμα


Recommended Posts

... ο zavi εννοει να κανεις ελεγχο για τις θεσεις σταθμευσεις... τοποθεσια, συμβολαιογραφικη πραξη κλπ ποθ ενδεχομενως επηρεαζονται απο την αλλαγη χρησης.

Φυσικο αεριο απαιτειται υποχρεωτικα.

Μελετη θερμανσης... πως θα θερμαινεται η κατοικια?

Δεν υπαρχει γενικη τιμη για την διαδικασια! λιγο "μπακαλιστικο"!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 48
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συναδελφε.. Η αποθηκη δεν ειχε θερμανση.. Το διαμερισμα δεν θα εχει??? Αρα μελετη.. Οπως και η υδρευση που παροτι εχει περαστει τυπικα πρεπει να γινει μελετη..

Αναλογα με την περιοχη που ειναι η οικοδομη και τους Ο.Δ. υπαρχουν συγκεκριμενες απαιτησεις θεσης σταθμευσης..

 

Προσοχη: Τυπικα δεν εχουν πραγματοποιηθει ακομα οι εργασιες διαμορφωσης κλπ.. Τυπικα ειναι ακομα αποθηκη..

Link to comment
Share on other sites

Τελικά νομίζω ότι χρειάζονται οι εξής μελέτες στο σύνολό τους:

 

1.Ύδρευση

2.Αποχέτευση

3.Θέρμανση

4.Θερμομόνωση

5.Παθητική Πυροπροστασία

6.Φυσικό Αέριο

7.Ηλεκτρικά

8.Τα νέα αρχιτεκτονικά-διαρρυθμίσεις.

 

άρα η δουλειά πρέπει να είναι αρκετά μεγαλύτερη απ' ό,τι φανταζόμουν,άρα κ η αμοιβή.Φίλε,πέρνα από την πολεοδομία να επιβεβαιώσεις κ μας λες.

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση που το υπόγειο δεν έιχε υπολογιστεί στη δόμηση θα έπρεπε να κάνει τακτοποίηση και μετά αλλαγή χρήσης ή δεν γινεται να αλλάξει χρήση τακτοποιημένος χώρος.

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ !

 

δεν μου είχε τύχει κάτι τέτοιο οπότε τώρα μπορώ να κάνω ένα ξεκίνημα ! και να σας ενημερώσω για όσα μάθω απο αυτό ....

Link to comment
Share on other sites

Απογορεύεται η μετατροπή του υπογείου σε χώρο κύριας χρήσης (κατοικία). Μη επαρκής φωτισμός κτλ. Μόνο με την διαδιακασία της "τακτοποίησης" (ν 3843/2010).

 

───────────────────────

Αναγράψτε την ειδικότητά σας στο προφίλ.

Link to comment
Share on other sites

Κι αν θέλει κάποιος να μετατρέψει το υπόγειό του(δεν μέτρησε στη δόμηση κατά την έκδοση της Ο.Α.) σε κατοικία ή κατάστημα, ενώ δεν έχει το απαραίτητο υπόλοιπο δόμησης,τότε απλά δεν μπορεί.Σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ δεν είμαι σίγουρος πως μέτρησε στην δόμηση το υπόγειο.

Δηλαδή πραγματικά δεν υπάρχει περίπτωση κάποιος να πληρώσει και παραπάνω χρήματα και να χάσει δόμηση.

Μπορεί να το δείχνει κανονικά στα σχέδια, αλλά δες στο διάγραμμα κάλυψης αν το προσμετρά στην συνολική δόμηση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.