Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εκπαίδευση και επαγγελματική σταδιοδρομία


Civilla

Recommended Posts

Εάν δεν το ψάξω μόνος μου, δεν το ερευνήσω μόνος μου και δεν το ανακαλύψω μέσα από την προτεινόμενη βιβλιογραφία, δημοσιεύσεις κ.τ.λ. δεν δέχομαι τίποτα.

 

μπραβο αλλα θα χρειαζεται παντα να ξεκιναμε απο την αρχη. Τα παντα που ξερεις τωρα ή τα εχεις μαθει στην πραξη ειναι ποριον ερευνας. μην το ξεχνάς. Το τσιμεντο εχει τρομερη ερευνα αλλα το χρησιμοποιεις χωρις να ρωτας.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το τσιμεντο εχει τρομερη ερευνα αλλα το χρησιμοποιεις χωρις να ρωτας.
Εννοείται γνωρίζω και για το τσιμέντο εάν αυτό εννοείς και εννοείται ότι είναι βασικό.

Αλλά όχι τόσο βασικό όσο μια σωστή στατική επίλυση και σωστή προσομοίωση. Διότι τι νόημα έχει να έχεις το σωστότερο τσιμέντο και την λάθος στατική επίλυση με λάθος τιμές και προσομοίωση. Η βάση είναι η στατική για τους μηχανικούς. Η αντοχή υλικών και τα υπόλοιπα, αν και βασικά, ακολουθούν μετά.

 

Ο Μητσάρας έχει σιδερώσει 5 ή και 500 πλάκες και νομίζει ότι τα ξέρει όλα...

 

Ας σιδερώσει και όλον τον πλανήτη. Δεν είναι μηχανικός. Απλά πράματα. Το τι νομίζει ο καθένας είναι για τον εαυτό του. Και εγώ νομίζω είμαι ο καινούργιος Πλάτωνας, είμαι και στην πραγματικότητα ??? Σαφώς και όχι.

Link to comment
Share on other sites

Αχ η στατική. Ξερεις ποσο ερευνα υπάρχει στο Ευρωκωδικα 8? Στα λογισμικα που χρησιμοποιεις? Ρε παιδια δεν μας τα εστειλαν Alien email.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ μου φίλε Ροδόπουλε, απευθύνεσαι σε κάποιον, που γνωρίζει για τις κανονιστικές διατάξεις και τους κανονισμούς.

 

Ξέρεις ποσο ερευνα υπάρχει στο Ευρωκωδικα 8
Δεν θα σου απαντήσω σε αυτό. Θα το αφήσω στην κρίση σου.

 

Στα λογισμικα που χρησιμοποιεις
...

 

Επίσης να γνωρίζεις, που το γνωρίζεις, ότι παντού υπάρχει έρευνα. Από την θεωρία συνόλων του Cantor, μέχρι ναι, μέχρι και την στατική.

Τα παραπάνω τα θεωρώ δεδομένα λοιπόν. Αλλά η στατική είναι η βάση για τους μηχανικούς, όπως οι αριθμοί για τα μαθηματικά. Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι δεν γίνεται αξιόλογη έρευνα για τα μαθηματικά, αλλά μην ξεχνάς και την θεωρία αριθμών. Αυτό μόνο σαν παράδειγμα και παραλληλισμό για τα περί έρευνας και την τοποθέτησή σου.

 

Σου είπα, υπάρχουν άπειρα αντικείμενα και πεδία έρευνας (εννοείται το γνωρίζεις αυτό, ειδικά εσύ πολύ καλά). Γιατί όμως φιλέ μου είσαι τόσο αρνητικός για την στατική.

Τι το κακό έχει η στατική ? Ακόμα και τα προγράμματα σε αυτήν βασίζονται. Το κάθε πρόγραμμα τον δικό του τρόπο επίλυσης (άλλο μεγάλο πεδίο έρευνας αυτό) κ.ο.κ. Τα ξέρεις άλλωστε. Αλλά γιατί τόσο με την στατική ?

 

το τσιμεντο εχει και φιλοτιμο μεγαλο με αυτα που του εχουν κανει αλλα αυτο ειναι μια μεγαλη αλλη συζητηση !!

 

Αυτό αν δεν απατώμαι είναι ρητό ενός ακαδημαϊκού...και φυσικά έχει απόλυτο δίκιο...για όποιον αντιλαμβάνεται τι θέλει να μας πει...

Link to comment
Share on other sites

Μα ακριβως το αντιθετο λεω. Οτι η στατική εχει πολυ ερευνα και οτι δεν μας την εδωσαν Alien email. Με παρεξηγησες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.