Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ιδιοκτησιακό - πολεοδομικό ερώτημα: Πολεοδομία Σύρου-Χορήγηση ορων δόμησης


Recommended Posts

Καλημέρα σας,

Είμαι 24 ετών ιδιώτης και επειδή έχω αγανακτήσει με την συμπεριφορά υπαλλήλου στην πολεοδομία Σύρου θέλησα να μοιραστώ μαζί σας τα γεγονότα όπως έχουν διαδραματιστεί για να καταλάβετε ΠΟΣΟ *** είναι η υπηρεσία τους....

 

Εχω στην ιδιοκτησία μου γήπεδο 1.2στρέματα μετά από απαλλωτρίωση, εντός ζώνης οικισμού και θέλω να οικοδομήσω.Οπως μου είπε ο μηχανικός μου επειδή πριν το 77 είχε εμβαδόν μεγαλύτερο των 2 στρ. είναι άρτιο και οικοδομήσιμο. Στο δια ταυτα τωρα...

Καταθέτουμε για να είμαστε τυπικοί φάκελο στην πολεοδομία για χορήγηση όρων δόμησης τον Δεκέμβριο του 2009 με χρέωση στον υπάλληλο **

 

Μετά από αλλεπάληλες επισκέψεις του μηχανικού μου κοιτάει τον φάκελο τον Μάρτιο. Είπε πως επειδή είναι δύσκολη περίπτωση πρέπει να το εξετάσει με μια άλλη υπάλληλο...Φτάνουμε Απρίλιο. Μας διαβεβαιώνει προφορικά πως το οικόπεδο είναι άρτιο και οικοδομήσιμο και μετά από καιρό καλεί τον μηχανικό μου να καταθέσει αμοιβές, να υπογράψει κάτι στο τοπογραφικό και τα έχει ΟΛΑ έτοιμα!!!!και τελευταία στιγμή ΔΕΝ του την δίνει την βεβαίωση γιατί λέει δεν είναι σίγουρος αν είναι άρτιο το οικόπεδο...ΕΝΩ ΤΑ ΕΙΧΕ ΥΠΟΓΡΑΨΕΙ ΟΛΑ.....!!!!και είπε οτι πρέπει να γίνει γραπτό ερώτημα κάπου στην Αθήνα και στην Περιφέρεια...

 

Το ερώτημα το έγραψε μετά από 3 εβδομάδες!!!!!!ο μηχανικός μου με ενημέρωσε οτι θα το κυνηγήσει το θέμα και όντως είχαμε γραπτή απάντηση εντός 3 ημερών!!!!!!!!!!!!!

Του την καταθέσαμε και εδώ και τρείς βδομάδες λέει ότι δεν τον καλύπτει γιατί δεν είναι σίγουρος...

 

Εχουμε απελπιστεί, ο μηχανικός μου αν και τον ενοχλεί κάθε μέρα δεν μπορεί να κάνει τίποτα γιατί το ατομο είναι ΑΔΙΑΦΟΡΟ!!!

Πολύ φοβάμαι ότι θέλει κάποιο λάδωμα γιατί ήδη έχουν περάσει 6 μήνες και συνέχεια μας λέει "περάστε αύριο" κτλ κτλ...

 

Μην απορείται λοιπον για όσα διαβάζετε για την πολεοδομία Μύρου, προφάνως είναι όντως ΤΟΣΟ μπ***έλο όσο λένε.....

Σαν νέος θέλω να στήσω την επιχείρηση μου-έστω και σε δύσκολη οικονομικά στιγμή- και πρέπει να περιμένω τον κάθε χαραμοφάι τεμπέλη να κάνει την δουλειά του....πραγματικά έχω απελπιστεί....

Link to comment
Share on other sites

Yπάρχουν και χειρότερα, πίστεψέ με! Βέβαια έχω ακούσει/διαβάσει τα χειρότερα για Σύρο:

http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_ell_4_30/04/2010_399420

 

Προϊστάμενος υπάρχει;

 

Η πολεοδομία σαν υπηρεσία είναι υπό του νομάρχη;

 

Πάντως εδώ, η πόρτα του γραφείου προϊσταμένου πολεοδομίας είναι σπασμένη από κλωτσιά αγανακτισμένου πολίτη...

Link to comment
Share on other sites

δυστηχώς δεν γνωρίζω απο αυτά...θα το συζητήσω και με τον μηχανικό μου ο οποίος έχει πραγματικά αγανακτήσει και δεν ξέρει τι άλλο να κάνει...κατέθεσε ήδη νέα αίτηση εκ μέρους μου σήμερα για επίσπευση του φακέλου...

Η δικαιολογία του ηπαλλήλου είναι εξοργιστική...."Φοβάμαι να πάρω την ευθύνη.."

Δηλάδη είτε σήμερα είτε αύριο κάποια στιγμή δεν θα την αναλάβει την ευθύνη??αν φοβάται ας χρεώσει κάπου αλλού τον φάκελο...δεν ξέρω...δέχομαι οποιαδήποτε συμβουλή γιατί προσπαθούμε απλά να πάρουμε στα χέρια μας μια βεβαίωση, τίποτα άλλο!!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εδώ μέσα δεν μπορεί να αρχίσουμε να αποδίδουμε ευθύνες εν είδει λαϊκού δικαστηρίου. Σίγουρα είναι εξοργιστικό να σου απαντούν : "Φοβάμαι να πάρω την ευθύνη.." αλλά ο μηχανικός σου θα απευθυνθεί στον διοικητικά ανώτερο του Δ/ντη Πολεοδομίας Σύρου.

 

Το αν έχει καλά ή κακά μπουμπούκια καθώς και το αν η πόρτα του προϊσταμένου είναι σπασμένη η όχι , δεν συνάδουν με την φιλοσοφία του forum.

 

Ευχαριστώ Πολύ

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.