Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εργασία για φωτοβολταϊκά


hatzi

Recommended Posts

Γεια σας! Θέλω να ρωτήσω κάποια πράγματα σχετικά με μια άσκηση που έχω να κάνω, μάλλον για σας θα είναι πολύ απλή!

 

Λοιπόν, η άσκηση αφορά ένα φωτοβολταικό σύστημα φωτισμού 12V όπου η κατανάλωση θα είναι 10 λαμπτήρες των 12V και ισχύος 11W έκαστος. Θα μπορεί να παρέχει ενέργεια στην κατανάλωση για 6 συνεχείς ημέρες χωρίς ηλιοφάνεια. Ο φωτισμός θα λειτουργεί ως εξής:

Μήνες Χειμώνα 12 ώρες ημερησίως

Μήνες Άνοιξης και φθινοπώρου 9 ώρες ημερησίως

Μήνες Καλοκαιριού 7 ώρες ημερησίως

 

Επίσης, έχω διαθέσιμη τη συνολική μέση μηνιαία ακτινοβολία (kwh/m2) για κάθε μήνα του χρόνου για το κεκλιμένο επίπδο 30 μοιρών της περιοχής.

 

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι:

 

1. Πως υπολογίζω την ονομαστική ισχύ του φωτοβολταικού συστήματος αν έχει ενεργειακή απόδοση 8%; (Μήπως είναι 10 x 11/0.008 ; )

 

2. Τη Χωρητικότητα των συσσωρευτών σε τάση λειτουργίας 12V (Επιτρεπόμενος βαθμός εκφόρτωσης των συσσωρευτών 60% και ο βαθμός απόδοσης τους είναι 85%)

 

3.Τα επιτρεπόμενα Amperes που θα διέρχονται από τον ρυθμιστή

 

Κι επίσης,για κάθε μήνα του χρόνου:

 

-Παραγόμενη ενέργεια του φωτοβολταικού

-Καταναλισκόμενη ενέργεια από το σύστημα

-Απώλειες συστήματος αποθήκευσης

-Περίσσεια της παραγόμενης ηλεκτρικής ενέργειας για κάθε μήνα και σε όλο το έτος

 

Για τα περισσότερα έχω κάποιες απαντήσεις αλλά ειδικά για την παραγόμενη ενέργεια δε χρειάζομαι τις διαστάσεις των φωτοβολταικών;; Πως θα τις βρώ;;

 

Τέλος, θέλω ένα διάγραμμα ενεργειακού ισοζυγίου (μήνας - kwh) αλλά κυρίως θέλω κάποια καθοδήγηση για τις παραπάνω ερωτήσεις!

 

Σας ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες να σκεφτείς μόνος σου; Απλώς διερωτώμαι, just in case.

 

Ναι δοκίμασα, και νομίζω πως έχω μια ιδέα για όλα. Αλλά δεν είμαι καθόλου σίγουρος και πρέπει να την παραδώσω!

 

Σας παρακαλώ..Έστω ένα τυπολόγιο αν υπάρχει κάπου..Οι σημειώσεις του μαθήματος είναι ανύπαρκτες. Τουλάχιστον αν καταλάβω πως να λύσω την άσκηση θα καταλάβω αρκετά πράγματα για το μάθημα..

 

Και πάλι ευχαριστώ..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.