Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δικαιολογητικά, Διαδικασία


ΤΟΠΟΓΑΒΡΟΣ

Recommended Posts

στην Πολεοδομία του Δήμου Αθηναίων ζητούν 2 αιτήσεις

προφανώς τσιγκουνέυονται τη φωτοτυπία

 

(πιο καλά να πας με 2 παρά να τρέχεις)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μία και βγάζουν επιτόπου φωτοαντίγραφο.

Όποτε έχω πάει δύο, την μία μου την επέστρεψαν για να μη τα μπερδέψουν!

 

Thanx thanx Gousgounis. Είσαι Θεός κι αν είσαι και σαν το συνωνόματο είσαι μεγάλος Θεόςςςςςςςςςςςςςς :) :) :) :)

------------

myri@ Θα τους πάρει, ότι θένε λένε, αφού ο νόμος προβλέπει μία?

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ αλλά μου είναι πιο ανωδυνο (για την ψυχική μου υγεία) να τυπώσω την αίτηση 2 φορές και να την υπογράψουν οι ιδιοκτητες

Link to comment
Share on other sites

Δύο φορές ρε παιδιά οι αιτήσεις! Γιατί πολύ απλά τη μια την παίρνουμε πισω σφραγισμένη με σφραγίδα πληρότητας, σαν αποδεικτικό κατάθεσης του φακέλου!

Link to comment
Share on other sites

1.Το παράβολο για το πρόστιμο για ποιο λόγο δεν μπορεί να πληρωθεί σε διαφορετική ΔΟΥ απ αυτή που ανήκει ο ιδοκτήτης?Αφού δεν είναι προ-τυπωμένη η αναγραφή της αρμόδιας ΔΟΥ στο παράβολο...Έχετε κάποια φωτοτυπία απ το παράβολο να τη δω?

 

2.Το γραμμάτιο είσπραξης αμοιβής του μηχανικού έχει αλλάξει, γιατί βρήκα στο συρτάρι μου μια σειρά γραμματίων που ψιλο-διαφέρει η δομή τους?

Link to comment
Share on other sites

Σε οποιαδήποτε ΔΟΥ πληρώνεται το παράβολο. Δεν είναι ανάγκη να είναι εκεί που ανήκει ο ιδιοκτήτης. (Εξ ιδίας πείρας).

Link to comment
Share on other sites

1. θεωρώ πως μπορεί να πληρωθεί σε όλες τις ΔΟΥ

στο τμήμα "οικοθεν" όπου πληρωνουμε και τα φορολογικά των αδειών

 

2. δεν θυμάμαι, δεν νομίζω να υπάρχει θέμα με το παλαιό έντυπο, στην ανάγκη ξανασυμπληρώνεις το νεο επιτόπου

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα!! είμαι νέα Αρχιτέκτονας και έχω αναλάβει την τακτοποίηση ημιυπαιθρίου σε κτίσμα προϋφιστάμενο του 1955. κατά συνέπεια δεν υπάρχει άδεια παρά μόνο μια βεβαίωση από τον Δήμο ότι το κτίσμα είναι προϋφιστάμενο του 1955.τί χαρτιά προσκομίζω σε αυτή την περίπτωση??

επίσης δεν υπάρχει κάτοψη παρά μόνο ένα παλιό τοπογραφικό (σε ριζόχαρτο με πενάκι...) που δείχνει το περίγραμμα της κατοικίας και το μικρό μπαλκονάκι 8 τετραγωνικών, από το οποίο έχουν κλείσει τα 4 τετραγωνικά. το ποσό πληρωμής είναι 200 ευρώ και το παράβολο είναι 250 ευρώ.τί γίνεται σε αυτή την περίπτωση?? υπάρχει ελάχιστο ποσό πληρωμής?? μήπως δεν χρειάζεται καν να γίνει η διαδικασία τακτοποίησης??

Link to comment
Share on other sites

Να τα παρουμε με την σειρα...

Ημιυπαίθριος πριν το '85 δεν υπάρχει σαν πολεοδομική έννοια.

Ο χώρος που αναφέρεις ως "μπαλκονάκι" είναι προφανώς εκτός εγκεκριμένου όγκου.

Οπότε πρόκειται περί αυθαίρετης προσθήκης και δεν μπορεί να ρυθμιστεί.

Ερωτηση: είναι προσφάτη η προσθήκη? αν όχι, θεώρησε (αφου δεν υπάρχουν σχέδια κλπ) πως είναι κατασκευασμένο προ 55 και μην κανεις τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.