Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δικαιολογητικά, Διαδικασία


ΤΟΠΟΓΑΒΡΟΣ

Recommended Posts

Μια απλή και γρήγορη ερωτηση αν μπορείτε... να μή ψάχνω...

Ο συνιδιοκτήτης που συνυπογράφει την αίτηση, πάει και αυτός στα ΚΕΠ ή έτσι απλώς συνυπογράφει;

Εχει και εξουσιοδότηση προς τον άλλο συνιδιοκτήτη που είναι στην αίτηση;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θα γίνω ο κλασσικός κακός που εδώ και 2 μέρες τσακώνεται με την πολεοδομία και αφού δεν βρήκε άκρη μπαίνει εδώ μέσα για να βρίσει και να βγάλει λίγο από το συσσωρευμένο θυμό του.

 

Αφορά τους καθυστερημένους της πολεοδομίας Βόρειου Τομέα στον Περισσό και ειδικότερα τα τούβλα που δεν μπορούν να διαβάσουν ένα σχέδιο, μία γα!@%$%$^ σύσταση ή ένα νόμο...

 

Έχω τακτοποίηση 2 αποθηκών που ανήκουν σε μία μεζονέτα, εννιαία, αυτοτελή και ανεξάρτητη ιδιοκτησία (υπάρχει λόγος που το υπογραμμίζω).

Η μία είναι στο 2ο υπόγειο και η άλλη είναι στο 1ο υπόγειο.

 

Περίμενα χτες από τις 6 το πρωί (σημ. πήρα το νούμερο 22 ενώ στις 5.15 το πρωί συνάδελφος πήρε το νούμερο 10!!!).

 

Υπάρχει ένα τούβλο εκεί μέσα (η γνωστή σε όλους τους συναδέλφους Ελισσάβετ) η οποία αφού μίλαγε τη μισή ώρα στο κινητό και έκοβε βόλτες στην υπηρεσία μην εξυπηρετώντας (σημ. την βρίζανε ακόμα και οι συνάδελφοί της!!!) μου έβγαλε πρόβλημα για τις υπεύθυνες δηλώσεις επειδή είχα ένα πρωτότυπο και ένα φωτοαντίτυπο. Αναγκάστηκα λοιπόν να πάω μέχρι το ΑΤ Νέας Ιωνίας για να μου πουν ότι δεν χρειάζεται να κάνουν κάτι και ότι πρέπει να δεχτεί το φωτοαντίγραφο αφού υπάρχει και το πρωτότυπο μαζί (6 ευρώ ταξί και άπλετος χαμμένος χρόνος γιατί έχασα τη σειρά μου).

 

Γυρνώντας και βλέπωντας τα σχέδια μου λέει ότι πρέπει να κάνω 2 φακέλους, με το σκεπτικό ότι πρόκειται για 2 χώρους που δεν επικοινωνούν μεταξύ τους, καθώς και ότι από τα σχέδια δεν φαίνεται ότι πρόκειται για μία ιδιοκτησία (επειδή ήταν σε διαφορετικούς ορόφους και δεν ξέρει να διαβάζει σχέδια τα οποία προφανώς έδειχναν την εσωτερική σκάλα που ενώνει τα 2 υπόγεια). Άρα, για να το δεχτεί μου ζητάει να ξανακάνω υπεύθυνες δηλώσεις (λες και έχω όρεξη να τραβάω τους πελάτες μου στα ΚΕΠ κάθε τρεις και λίγο) όπου θα αναφέρουν ότι πρόκειται για μία εννιαία και αυτοτελή ιδιοκτησία.

 

Τον ίδιο προβληματισμό θέτουν και οι συνάδελφοί της κι έτσι στις 3 το μεσημέρι που είχε φτάσει ξανά η σειρά μου, αποχωρώ μην έχοντας κάνει τίποτα.

 

Επιστρέφω λοιπόν σήμερα εξοπλισμένος με αντίγραφο της σύστασης, νόμους και εγκύκλιους για να ξεκαθαρίσει η υπόθεση (ή έτσι νόμιζα)...

 

Στη σύσταση αναφέρει ότι "πρόκειται για εννιαία αυτοτελή και ανεξάρτητη ιδιοκτησία που αποτελείται από τέσσερις ορόφους, 2ο υπόγειο (όπου είναι η μία αποθήκη), 1ο υπόγειο (όπου είναι η άλλη), ισόγειο και πρώτο κλπ".

 

Τους το δείχνω και με απόλυτη φυσικότητα μου λένε ότι δεν το δέχονται, επιμένοντας στο χθεσινό παραλογισμό τους, και δεν καταλαβαίνουν γιατί δεν κάνω 2 φακέλους! Τους εξηγώ ότι στο κάτω κάτω θα πάρω και 2 αμοιβές, αλλά δεν είναι αυτό το θέμα μου, αλλά η τήρηση των όσων αναφέρει η υπουργική απόφαση και οι εγκύκλιοι.

 

Επιμένω λοιπόν ότι για κάθε αυτοτελή ιδιοκτησία, όπως η συγκεκριμένη, απαιτείται ένας φάκελος για το σύνολο των χώρων. Μου απαντάνε ότι δεν τα έχω διαβάσει καλά και ότι είναι ένας φάκελος για κάθε διηρημένη ιδιοκτησία. Στην αντίδρασή μου ότι τα βγάζουν από το μυαλό τους αυτά και στο κάτω-κάτω η σύσταση δεν λέει τπτ τέτοιο εκείνοι ισχυρίζονται ότι αφού δεν επικοινωνούν με άμεσο τρόπο οι δύο χώροι (δλδ δεν υπάρχει σκάλα που να συνδέει απευθείας τη μια αποθήκη με την άλλη, ενώ συνδέονται οι όροφοι και είναι τρελλό αυτό που λένε) επιμένουν ότι πρέπει να γίνουν δύο φάκελοι.

 

Στα @@ αυτοί, στα @@ κι εγώ, τους βγάζω στα μούτρα την εγκύκλιο που αναφέρει ότι γίνεται μόνο έλεγχος πληρότητας από τις πολεοδομίες και τις ευθύνες για οτιδήποτε άλλο έχουν οι ιδιοκτήτες που υποβάλλουν τις υπεύθυνες δηλώσεις. Άρα τους λέω κάντε μου το φάκελλο όπως σας λέω γιατί δεν φέρετε ευθύνη και στο κάτω-κάτω δεν σας πέφτει λόγος, και αν γίνει κανένας έλεγχος, δεν θα κριθούν εκείνοι, αλλά οι ιδιοκτήτες που υπέβαλλαν τη δήλωση.

 

Απαντάνε ότι δεν πρόκειται να υπογράψουν για παράνομο φάκελλο(!!!) και δίνουν εντολή να μην δεχτεί κανείς να κάνει έλεγχο πληρότητας σε μένα.

 

Τους ρίχνω κι εγώ ένα γαμοσταυρίδι και την κάνω...

 

Παιδιά είναι τρέλλα.........

 

Το χειρότερο είναι ότι πρέπει να ζητήσω από πελάτη εξτρά αμοιβή (που δεν του είχα ανφέρει και άρα φαίνομαι ερασιτέχνης στα μάτια τους), αλλά και το ότι μη θέλοντας να καβαλήσω το άρμα του κανιβαλισμού για τους δημόσιους υπαλλήλους γιατί σε άλλες πολεοδομίες υπάρχουν άνθρωποι που το δουλεύουν ρολόι το σύστημα, είμαι και τις 2 μέρες εξοπλισμένος με υπομονή, χαμόγελο και διάθεση συνεργασίας και αυτοί (ειδικά αυτή η Ελισσάβετ) φέρεται λες και της σκότωσες τη μάνα τον πατέρα, το γιό, τη γάτα, το σκύλο, το μικρό ψαράκι που έχει στο ενυδρείο της και με το οποίο είναι δεμένη συναισθηματικά!

 

Τέλος πάντων θα πάω με 2 φακέλους την επόμενη φορά, αλλά το χειρότερο θα πάω με την αίσθηση ότι έχω χάσει σε αγώνα παραλογισμού τη λογική μου...

 

ΥΓ. ζητώ συγνώμη αλλά κάπου έπρεπε να ξεσπάσω...

Link to comment
Share on other sites

Απορία, ίσως χαζή, που μου δημιουργήθηκε από 5-6 προηγούμενα ποστ...στις αιτήσεις προς την Πολεοδομία που υπογράφει ιδιοκτήτης ή συνιδιοκτήτες θέλει και αυτή γνήσιο υπογραφής θεωρημένο από ΚΕΠ ή ΑΤ? ΕΓώ σε όσα έχω κάνει δεν είχα ποτέ θεωρημένο γνήσιο υπογραφής στις αιτήσεις...μόνο σε Υ/Δ και εξουσιοδοτήσεις....

Link to comment
Share on other sites

Ούτε εγώ να σου πω την αλήθεια.

Μέχρι και χτες που το πρόσεξα νόμιζα ότι την αίτηση την υπογράφει ο εξουσιοδοτούμενος, δλδ εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Γυρνώντας και βλέπωντας τα σχέδια μου λέει ότι πρέπει να κάνω 2 φακέλους, με το σκεπτικό ότι πρόκειται για 2 χώρους που δεν επικοινωνούν μεταξύ τους, καθώς και ότι από τα σχέδια δεν φαίνεται ότι πρόκειται για μία ιδιοκτησία (επειδή ήταν σε διαφορετικούς ορόφους και δεν ξέρει να διαβάζει σχέδια τα οποία προφανώς έδειχναν την εσωτερική σκάλα που ενώνει τα 2 υπόγεια). Άρα, για να το δεχτεί μου ζητάει να ξανακάνω υπεύθυνες δηλώσεις (λες και έχω όρεξη να τραβάω τους πελάτες μου στα ΚΕΠ κάθε τρεις και λίγο) όπου θα αναφέρουν ότι πρόκειται για μία εννιαία και αυτοτελή ιδιοκτησία.

......

Απαντάνε ότι δεν πρόκειται να υπογράψουν για παράνομο φάκελλο(!!!) και δίνουν εντολή να μην δεχτεί κανείς να κάνει έλεγχο πληρότητας σε μένα.

1ον ζητάς να γράψουν αυτές τις μπουρδες στις παρατηρήσεις

2ον αν δεν δέχονται να κάνουν πληρότητα καλέις την αστυνομιά = αυτόφορο

υγ επειδή δεν μπορούν να γράψουν τις μπούρδες γι'αυτό δε θέλουν να κάνουν έλεγχο πληρότητας

 

τιπς

βγάλε από το φακελλο τη συσταση (ούτε είναι απραίτητ ούτε χρειάζεται να ερμηνευουν πράγματα που δεν τουα αφορούν)

 

ενημέρωσε τον ιδιοκτήτη για το θέμα

και ρώτησέ τον πως θελει να συνεχίσει

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.