Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δικαιολογητικά, Διαδικασία


ΤΟΠΟΓΑΒΡΟΣ

Recommended Posts

Στο έντυπο υπολογισμού ειδικού προστίμου που ήρθε ταχυδρομικά σε πελάτη μου, από την πολεοδομία Αθηνών (Σωκράτους) δεν έχουν αφαιρέσει το παράβολο των 250 €. Στη στήλη για το παράβολο έχουν γράψει 0€ (όλα μηχανογραφημένα). Όλα ήταν σωστά είχα πάρει πληρότητα κλπ από Νοέμβρη και τώρα ήρθε το πληρωτέο ποσό προφανώς λάθος και αυξημένο κατά 250€ (το παράβολο που δεν αφαιρέθηκε). Έχει τύχει σε κάνεναν κάτι αντίστοιχο?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα.

Θα ήθελα την γνώμη σας σε μια τακτοποίηση βοηθητικού χώρου στο υπόγειο σε κατοικία.

Η άδεια είναι του 64 κα τα σχέδια που μου τύπωσαν από τα μικροφίλμ δεν είναι σε κλίμακα.

Επιπλέον στην πολύ απλή και κακής ποιότητος φωτοτυπία κάτοψης υπογείου υπάρχουν μόνο 4 εξωτερικές διαστάσεις και καμία εσωτερική.

Το ερώτημα είναι σχετικά με τα τετραγωνικά που οι ιδιοκτήτες θέλουν να ταχτοποιήσουν και ου πρέπει να πω ότι σε συζήτηση μαζί τους κατάλαβα ότι δεν είναι σίγουροι ουτε οι ίδιοι μιας και είναι κληρονομία.

Οι ίδιοι μιλούν για 28 μ2 όπως δηλώνονται και στο συμβόλαιο αγοράς του συγκεκριμένου χωρου. Στην κάτοψη προσπαθώντας να λύσω το πρόβλημα της μη κλίμακας του σχεδίου και χρησιμοποιώντας τις υπάρχουσες διαστάσεις σαν οδηγό, τα τετραγωνικά μου βγαίνουν 35 μ2.

Ποια η συμβουλή σας;

1.Να διαγραμμίσω όλον τον χώρο θεωρώντας ότι ο μηχανικός έβαλε στο περίπου τον εσωτερικο τοίχο που χωριζει την συγκεκριμενη αποθηκη με την διπλανη, μιας και δεν υπάρχουν καθόλου εσωτερικές διαστάσεις;

2.Έναν εσωτερικό φωταγωγό 0,70*0,70 ΔΕΝ τον διαγραμμίζω, συμφωνείτε;

3.Επίσης αν κάποιος έχει συμπληρώσει ʽʽέντυπο υπολογισμού προστίμουʼ ʽστην περιγραφή χώρου βάζουμε την χρήση του χώρου σύμφωνα με την οικ. άδεια?

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

pavloselef: μήπως έχουν οι ιδιοκτήτες κανένα σχέδιο ή ο/η συμβολαιογράφος (ή αυτός που έχει σήμερα το αρχείο του/της), απλώς και μόνο για να έχεις ένα σχεδιο υπό κλίμακα ώστε να είσαι σίγουρος για τις διαστάσεις και τα τραγωνικά.

Τώρα, κατά τη γνώμη μου μη λαμβάνεις υπόψην τα τετραγωνικά που λέει το συμβόλαιο, δεν ταυτιζονται συχνά συμβόλαια και εγκεκριμένα πολεοδομικά σχέδια, αλλά μόνο ό,τι υπολογίσεις εσύ.

Δεν ήσουν και πολύ σαφής στην περιγραφή του χώρου, οπότε ελπίζω να έχω καταλάβει σωστά: το υπόγειο είναι χωρισμένο σε δύο τμήματα, και μόνο στο ένα έχει γίνει αλλαγή χρήσης, έτσι?Όπως και να'χει, εσύ θα διαγραμμίσεις όλους τους χώρους εκείνους που έχουν αλλάξει χρήση του υπόγειο βοηθητικού χώρου σε χώρο κύρια χρήσης. Εάν υπάρχει και εσωτερικός τοίχος, εφόσον δεν έχεις σχέδιο υπό κλίμακα τοποθετησέ τον "αναλογικά", έχοντας ως μέτρο μία διάσταση που γράφεται. Τον φωταγωγό εάν έχει κλειστεί γιατί να μην τον δείξεις? Αν και το έντυπο αυτο το συμπληρώνουν στην πολεοδομία, εκεί αναγράφεται νομίζω ότι πρόκειται π.χ. για Η.Χ. υπόγειο γκαράζ, pilotis, δηλαδη τι τακτοποιείς.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Nisorvani για την βοήθεια.

Το υπόγειο αποτελείται από 4 βοηθητικούς χώρους διαφορετικών ιδιοκτητων. Ο χώρος των πελατών μου στο συμβόλαιο αναφέρετε 28μ2 και έχει ένα φωταγωγό 0,70*,070 ο όποιος δεν έχει κλείσει από ότι μου είπαν.

Πρέπει να παραδεχτώ ότι δεν πρόσεξα καλά τα σχέδια (τα οποία δεν είναι ποιότητας) και σήμερα το πρωί κάτω από τις αρχικές σφραγίδες προσεξα ότι στην μέση των δυο δωματίων που αποτελούν τον χώρο των πελατών μου αναγράφονται 4,30*3,0 και 4,10*3,00 που μας κάνουν 28,070 οπότε μάλλον πάνω σε αυτήν την πράξη βασίστηκαν τα συμβόλαια.

Φαντάζομαι δεν έχει μετρήσει και ο φωταγωγός σε αυτά τα τετραγωνικά.

Το αρχικό μήνυμα ήταν γιατί όταν εμβαδομέτρησα τον χώρο (στα σχέδια) και παίρνοντας σαν οδηγό για την κλίμακα τις εξωτερικές διαστάσεις, ο χώρος βγαίνει κατά 7μ2 μεγαλύτερος ( χωρίς τον φωταγωγό).

Αυτό ήταν που με προβλημάτιζε.

Από την στιγμή που υπάρχουν όμως αυτά τα νούμερα και μου βγάζουν 28μ2 πιστεύω ότι δεν χρειάζεται να το ψάξω περαιτέρω.

Οι ιδιοκτήτες δεν έχουν τίποτα εκτός των συμβολαίων και σε συμβολαιογράφο δεν έχω πάει να κοιτάξω. Δεν ξέρω και αν έχει νόημα από την στιγμή που μόνο σχέδια πολεοδομίας μπορώ να καταθέσω.

Link to comment
Share on other sites

(Αν και το ψάχνω ώρα και δεν μπορώ να το βρω),

 

Σε περίπτωση ενός διαμερίσματος (ενός ιδιοκτήτη) με δύο Η/Χ προς τακτοποίηση, καταβάλλεται ένα ή δύο παράβολα ;

Link to comment
Share on other sites

Στο έντυπο υπολογισμού ειδικού προστίμου που ήρθε ταχυδρομικά σε πελάτη μου, από την πολεοδομία Αθηνών (Σωκράτους) δεν έχουν αφαιρέσει το παράβολο των 250 €. Στη στήλη για το παράβολο έχουν γράψει 0€ (όλα μηχανογραφημένα). Όλα ήταν σωστά είχα πάρει πληρότητα κλπ από Νοέμβρη και τώρα ήρθε το πληρωτέο ποσό προφανώς λάθος και αυξημένο κατά 250€ (το παράβολο που δεν αφαιρέθηκε). Έχει τύχει σε κάνεναν κάτι αντίστοιχο?

 

ΜΟυ έχει τύχει εμένα. Μου είπε ο Υπάλληλος Πολεοδομίας, οτι να το διορθώσω με το χέρι να γράψω και παρακάτω με το χέρι (και blanco) τον νέο υπολογισμό προστίμου και να το πάω στις Τράπεζεεες!

Link to comment
Share on other sites

Είναι σίγουρο ότι ο κωδικός πληρωμής θα περάσει από την τράπεζα όμως για 10 δόσεις αντί για 6;

 

Οχι, το συζητήσαμε αυτό και...ακόμα άκρη δεν βρήκαμε

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.