Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δικαιολογητικά, Διαδικασία


ΤΟΠΟΓΑΒΡΟΣ

Recommended Posts

Από τη στιγμή που η προσθήκη έγινε χωρίς άδεια και άρα δεν υπάρχουν εγκεκριμένα σχέδια στα οποία να φαίνεται ο χώρος, η απάντηση είναι ΟΧΙ - δε μπορεί να τακτοποιηθεί ο όροφος.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@ΣΤΑ

Αν στην άδεια το εγκεκριμένο ύψος της αποθήκης είναι 9μ και ο όροφος είναι μέσα στο ύψος αυτό τότε είναι και μεσα στον εγκεκριμένο όγκο όπως τον ορίζει ο ν.3843/10

Άρα νομίζω ότι μπορεί να ρυθμιστεί και ας μην υπάρχει κάτοψη ορόφου. Θεώρησε το κάτι σαν πατάρι, δεν υπάρχουν στις άδειες κατόψεις για πατάρια και σοφίτες. Διαγραμίζεις στον από κάτω όροφο δηλαδή στο ισόγειο...

Link to comment
Share on other sites

@viki85

 

Άλλο πατάρι και άλλο να του δεχτούν ολόκληρο όροφο που δεν υπάρχει πουθενά στα σχέδια...

 

Τι να πω...εμένα μου φαίνεται ότι δεν περνάει, αλλά ας ρωτήσει στην πολεοδομία να μας εκπλήξει.

Link to comment
Share on other sites

πάντως και εγώ πιστεύω πως θα εκπλαγούμε !!!!!! :)

 

Occultist νομίζω πως δεν έχεις ακόμη αντιληφθει το μεγαλείο του νόμου Μπιρμπίλη !!!! που ξεπέρασε και το νόμο Σουφλιά !!!!!!!

 

Εννοείται πως μόνο ένα "οικολογικό" μυαλό που σεβεται το φυσικό περιβάλλον θα μπορούσε να σκεφτεί κάτι τέτοιο!!!! :P

Link to comment
Share on other sites

@ΣΤΑ

Αν στην άδεια το εγκεκριμένο ύψος της αποθήκης είναι 9μ και ο όροφος είναι μέσα στο ύψος αυτό τότε είναι και μεσα στον εγκεκριμένο όγκο όπως τον ορίζει ο ν.3843/10

 

αυτή ακριβώς είναι η λογική. ειναι ξεκαθαρο στο αρθ.1. Ρυθμίζεται.

 

ερώτημα ελληνάρα: μπορεί να ρυθμίσει και τα υπόλοιπα 42 του 3ου για να τα χρησιμοποιήσει αργότερα?

Link to comment
Share on other sites

Ας πει ότι έχτισε αρχικά την αποθήκη στα 9 μέτρα και μετά έβαλε 2 πατάρια μέσα.

Προλαβαίνει να το κάνει 3όροφο όπως πολύ σωστά αναφέρει πιο πάνω ο jbosbas.

 

Ότι προλαβαίνει ο καθένας.

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι, μάλλον όσο περνάει ο καιρός το αντιλαμβάνομαι όλο και καλύτερα, ότι με το νόμο αυτόν εφόσον δηλωθεί το σύνολο των υπερβάσεων τότε πολύ απλά το σύνολο των οικδομικών αδειών που τόσο τόπο πιάνουν και αραχνιάζουν στα αρχεία των πολεοδομιών είναι απλά κουρελόχαρτα!

Όλες οι μελέτες που περιέχουν οι φάκελοι είναι για τον κάλαθο των αχρήστων - όλα για πέταμα:

όψεις εγκεκριμένες από επαε, στατικές μελέτες, πυρασφάλειες, τα πάντα!

Θα μου πείτε έτσι είναι η πραγματικότητα - ναι ΟΚ μόνο που τώρα πια θα είναι και με τη βούλα του κράτους...

Να πετάξουν όλους τους φακέλους να ευρυχωρήσουν κιόλας!

Ή μήπως πρέπει να τους κρατήσουν για να ενημερωθεί κάθε μελλοντικός ιδιοκτήτης το 2010+40= 2050 για το πώς ήταν κάποτε το σπίτι του και να το επαναφέρει? Ίσως με τη βοήθεια της ... αρχαιολογίας

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.