Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δικαιολογητικά, Διαδικασία


ΤΟΠΟΓΑΒΡΟΣ

Recommended Posts

Στο κάτω κάτω νέοι άνθρωποι είναι άς διαβάσουν και μια φορά το συμβόλαιο για να μάθουν και τα ιδιοκτησιακά τους αφού έχουν περιουσίες :mrgreen:

 

'Εχει λέει πολύ λεπτομέρεια... :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα συνάδελφοι! Έχω ένα ερώτημα όσον αφορά τα καινούργια σχέδια (κατόψεις) που συνοδεύουν την τακτοποίηση. Όσες τακτοποιήσεις και αν έχω κάνει μέχρι στιγμής, τα σχέδια που παίρνω πίσω δεν έχουν κάποια άλλη σφραγγίδα- υπογραφή πέρα από τη δική μου. Έτσι πρέπει να είναι?

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να μάθεις να διαβάζεις συμβόλαια. Εϊναι απαραίτητο σε έναν Μηχανικό. Από εκεί και πέρα αυτό που μπορώ να σου πω (εικάζοντας), είναι ότι το "50-50" είναι απλά λανθασμένη έκφραση που χρησιμοποιήσαν λόγω άγνοιας. Ή έχουν "50-50" πλήρη κυριότητα ή ένας εκ των δυο την ψιλή κυριότητα και ο άλλος την επικαρπία και έχουν την λανθασμένη εντύπωση ότι αυτό συνιστά "συγκυριότητα 50-50".

Η ανάλυση στο προηγούμενο ποστ μου, με την ταυτόχρονη ύπαρξη ποσοστών δικαιωμάτων ψιλή και πλήρους κυριότητας με επικαρπία, είναι μάλλον σπάνια περίπτωση και συναντάται συνήθως μόνο μετά από αποδοχές κληρονομίας. Διάβασε το συμβόλαιο πιστεύω ότι θα καταλάβεις, αλλιώς ζήτα και τη βοήθεια κάποιου συναδέλφου πιο έμπειρου ή δικηγόρου.

Link to comment
Share on other sites

Από εκεί και πέρα αυτό που μπορώ να σου πω (εικάζοντας), είναι ότι το "50-50" είναι απλά λανθασμένη έκφραση που χρησιμοποιήσαν λόγω άγνοιας. Ή έχουν "50-50" πλήρη κυριότητα ή ένας εκ των δυο την ψιλή κυριότητα και ο άλλος την επικαρπία και έχουν την λανθασμένη εντύπωση ότι αυτό συνιστά "συγκυριότητα 50-50".

 

Κι εγώ αυτό πιστεύω, οτι κάτι δεν καταλαβαίνουν σωστά. Απλά το θεωρώ απαράδεκτο να έχουν περιουσία και να μην ξέρουν πώς την έχουν και ταυτόχρονα είναι νέοι , ξέρουν να διαβάζουν , έχουν νοημοσύνη...

 

Είναι σίγουρο οτι άν διάβαζα το συμβόλαιο θα καταλάβαινα... Αλλά εδώ δουλεύουμε τζάμπα... Ειχα πάρει ένα πακέτο ΗΧ 6 ιδιοκτησίες μαζί στην ίδια πολυκατοικία και γι αυτό τους έκανα με την ελάχιστη αμοιβή. Αυτός ήταν συγγενής ενός απο αυτούς και λέω στα κομμάτια άς το κάνω κι αυτό με την ελάχιστη χαριστικά. Κι έχω μπεί μέσα ήδη... Γι αυτό και δεν θέλω να ασχοληθώ παραπάνω - πόσο μάλιστα για κάτι που θα έπρεπε να γνωρίζουν...

 

Καλά το είπε και η myri κάπου, κανονικά δεν θα έπρεπε να αναλαμβάνουμε καθόλου... έλα που μας βρήκανε στην ανάγκη :sad:. Ούτε κλητήρες να είμασταν...:roll:

Link to comment
Share on other sites

να επιστρέψουμε on-topic.....

 

γνήσια υπογραφής χρειάζονται στα δικαιολογητικά ?

 

και αν ναι..... σε ποια ?

σε περίπτωση εξουσιοδότησης....

Link to comment
Share on other sites

Αλλα επειδη ειμαστε ζωα και ο καθενας ζηταει οτι θελει, βαλε σε ολα για να εισαι καλυμμενος.

εγω προσωπικα μονο στην αιτηση δεν βαζω...κι αυτο γιατι πανε μερικοι στα ΚΕΠ και κοπανανε τις σφραγιδες πανω στα κουτακια στο κατω μερος.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

Επειδή ο αριθμός οικοδομικού τετραγώνου δεν είναι ευανάγνωστος στο τοπογραφικό, υπάρχει τρόπος να τον βρω να τραβιέμαι στην πολεοδομία;; Αναφέρομαι στο δήμο Αθήνας.

Link to comment
Share on other sites

Προφανως για να μην ειναι ευαναγνωστος, ειναι παλια η αδεια?

Αν οχι τοτε το γραφει και στο στελεχος της αδειας...

Αλλιως...πολεοδομια....ορους δομησης....ή σοτν δήμο ή στην εφορια...

Link to comment
Share on other sites

Του '98 είναι αλλά είναι γραμμένο με το χέρι και δεν διακρίνεται καθαρά.

Θα κοιτάξω και στο στέλεχος της άδειας, δεν το είχα προσέξει.

 

Thanks

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.