Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δικαιολογητικά, Διαδικασία


ΤΟΠΟΓΑΒΡΟΣ

Recommended Posts

fotinouli1983

Συμβολαιο απο τον ιδιοκτητη ή συμβολαιογραφο-υποθηκοφυλακίο.

Αριθμος αδειας απο συμβολαιο ή πολεοδομια.

Φυλλο αδειας απο πολεοδομια φωτοαντιγραφο επικυρωμενο.

Σχεδια- κατοψεις παλι απο πολεοδομια.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@gio

το συμβόλαιο δεν χρειάζεται.

Σωστά, δεν χρειαζεται για να το καταθέσεις αλλα για να πάρεις στοιχεια και να δεις όντως σε ποιον ανήκει η ιδιοκτησια.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Εχω την εξης απορία:

Εχω εναν αριθμο λογαριασμου στην Εθνικη Τραπεζα που τον χρησιμοποιω απο παλια.

Για την καταβολη της αμοιβης πρεπει να ανοιξω καποιον νεο λογαριασμο, για τη συγκεκριμενη περιπτωση ή μπορει να γίνει και στον ηδη υπαρχον?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

ναι, οπωσδήποτε νέο λογαριασμό!

χρειάζεσαι ειδικό λογαριασμό ΜΗΧΑΝΙΚΟΥ.

αν το ψάξεις λίγο με την αναζήτηση θα κατατοπιστείς πλήρως ;)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω συναδελφοι!

Πηγα σημερα πρωι και ανοιξα. Οσο για το παντα γεματος.. Ευχαριστω και αντευχομαι, χωρις μεγαλες ελπιδες ωστοσο.. :)

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα. Θα ήθελα να κάνω και εγώ μερικές ερωτήσεις σχετικά με την τακτοποίηση και αν έχει την καλοσύνη κάποιος συνάδελφος ας με βοηθήσει.

1) Για το αντίγραφο της οικοδομικής άδειας και του τοπογραφικού διαγράμματος που ζητούνται πρέπει να τα πάρω υποχρεωτικά από την πολεοδομία ή μπορώ να τα προσκομίσω αν τα έχει ο ιδιοκτήτης?

2) Σχετικά με την κάτοψη του χώρου που αλλάζει χρήση σχεδιάζουμε καινούργια κάτοψη ή απλώς σε αντίγραφο του αρχιτεκτονικού της αδείας κάνουμε ένα περίγραμμα του χώρου που αλλάζει χρήση?

3) Όταν έχουμε συνιδιοκτησία τα στοιχεία ποιανού γράφουμε? Και των 2? Μόνο αυτού που προχωρά την ρύθμιση?

4) Την τιμή ζώνης μπορώ να την πληροφορηθώ απο την πολεοδομία? (γιατί απο τις αντικειμενικές δεν μπορώ να βγάλω άκρη λόγω πολλών ανωνύμων οδών και ασαφούς ορίου σχεδίου πόλης). Και επίσης αν δεν υπάρχει τιμή ζώνης ποιά τιμή παίρνουμε?

Link to comment
Share on other sites

mem_fretz

 

Για το 4) γιατί αυτοί θα ξέρουν τις οδούς? αν είναι και καμία πολεοδομία μπάχαλο θα βρεις άτομο να σε εξυπηρετήσει? ένα χάρτη μεγάλο θες και αναλυτικό να λέει όλες τις οδούς και από εκεί από το περίγραμμα που σου δίνει το gis βλέπεις πόσο είναι η τ.ζ.

Για το 3) γίνεται και με τον έναν μόνο και τον άλλον δεν τον εμφανίζεις

πουθενά ούτε υπεύθυνη δήλωση, μου έτυχε τέτοια περίπτωση. Τώρα ανάλογα και την πολεοδομία

Για το 2) με κόκκινο στυλό κάνε το περίγραμμα του χώρου που ζητάται η ρύθμιση και σκίασέ τον, τράβα 5-6 πλάγιες γραμμές, γράψε και τις πλευρές του π.χ. ΑΒΓΔ και τα τ.μ. , γράψε και ένα υπόμνημα αν θέλεις, 1 Η/Χ με Εμβαδόν ΑΒΓΔ= τόσο τόσο = ..... σε μία κάτοψη αυτό, και αυτήν υποβάλλεις και καμία άλλη. Τώρα αν υπάρχουν πολεοδ. που θέλουν 2, δε νομίζω.

Για το 1) αν τα 'χει ο ιδιοκτήτης πας αυτά αρκεί να 'χουν τη σφραγίδα (τη φωτοτυπημένη εννοώ), να είναι δηλαδή τα ίδια με αυτά που θα έπαιρνες από πολεοδομία (αν και είναι δουλέιά του ιδιοκτήτη να πάει να τα πάρει) και απλά στην υπευθυνη δήλωση ιδιοκτήτη ο ιδιοκτήτης βεβαιώνει '' Προσκομίζονται φωτοαντίγραφα σχεδίων για τα οποία βεβαιώνω ότι είναι ακριβή αντίγραφα των εγκεκριμένων σχεδίων της οικοδομικής αδείας Αρ.Οικ.Αδ./Έτος ''

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.