Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δικαιολογητικά, Διαδικασία


ΤΟΠΟΓΑΒΡΟΣ

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

δεν έχεις υποχρέωση να το πιστοποιήσεις ούτε εσύ ούτε η υπηρεσία

γενικά όταν ενημερώνουν την εφορία τότε η υπηρεσία ελέγχει για την 1η κατοικία

 

παρκτικά όταν πρόκειται για αγορά 1ης κατοικίας γραφει το συμβόλαιο πως πήρες απαλλαγή από το φόρο λόγω 1ης κατοικίας

Link to comment
Share on other sites

Σωστά. Υπάρχει όμως περίπτωση αν αγοράσεις ένα οικόπεδο και χτίσεις ή αν δώσεις αντιπαροχή ένα οικόπεδο και πάρεις τα κτίσματα που σου αναλογούν να μην αναφερθεί. Και σε αυτή την περίπτωση δε μπορείς να προσκομίσεις συμβόλαιο. Για μένα θα μπορούσε και με χαρτί από την εφορία να πιστοποιηθεί. Σωστά?

Link to comment
Share on other sites

λαθος πας με την εγκύκλιο 8 (και τους την τρίβεις στη μουρη):twisted:

 

3)

Οι αιτήσεις συνοδεύονται από τα δικαιολογητικά που προβλέπει ο νόμος, των

 

οποίων ελέγχεται μόνο η πληρότητα και από αμοιβή μηχανικού

 

 

(οποιασδήποτε ειδικότητας, που έχει δικαίωμα έκδοσης οικοδομικής άδειας), ΦΕΜ και ΤΣΜΕΔΕ,

 

σύμφωνα με το υπʼ αριθ. 15011/31-5-10 έγγραφο του Τεχνικού Επιμελητηρίου

 

Ελλάδας

, αντίγραφο του οποίου αποστέλλεται συνημμένα στην παρούσα. Τα

 

αναφερόμενα

, στην προβλεπόμενη από το νόμο τεχνική έκθεση μηχανικού,

 

στοιχεία στηρίζονται στα σχέδια της σχετικής οικοδομικής άδειας. Δεν ελέγχονται τα προσκομισθέντα παραστατικά, καθώς και τα στοιχεία, που δηλώνει ο ιδιοκτήτης

 

 

στην υπεύθυνη δήλωση

, για την αλήθεια των οποίων φέρει ο ίδιος πλήρη την

 

 

ευθύνη

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις οικοδομήσιμο οικόπεδο που μπορείς χτίζοντας το από μόνος σου να καλύψεις τις στεγαστικές σου ανάγκες σύμφωνα με το νόμο τότε δεν δικαιούσαι απαλλαγή λόγω Α' κατοικίας.Το ίδιο και στην περίπτωση της αντιπαροχής.

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ!!!! Κι εγώ αυτά ήξερα. Σήμερα όμως μου ζητήθηκε συμβόλαιο για να πιστοποιηθεί ότι είναι πρώτη κατοικία. Ρώτησα αν μπορεί ο ιδιοκτήτης με κάποιο αντίστοιχο δικαιολογητικό-αποδεικτικό της εφορίας να το αποδείξει και μου απάντησαν αρνητικά. Άρα 2 κενά:

1. όπως ανέφερες, δε χρειάζεται πιστοποίηση και την ευθύνη έχει ο ιδιοκτήτης και

2. γιατί συμβόλαιο κι όχι πχ. Ε9.

 

Μyri μου σ' ευχαριστώ που μπήκες στη διαδικασία και το ανέπτυξες αλλά δυστυχώς στη Ελλάδα ο καθένας ζητάει ότι θέλει. Θα προσπαθήσω με τυπωμένη την εγκύκλιο να του δείξω πως δεν χρειάζεται πιστοποίηση αλλά το βλέπω δύσκολο.

Link to comment
Share on other sites

Εχω δικη μου αδεια του 2008(διοροφη με υπογειο) στην οποια δεν εχει παρει ρευμα και ο ιδιοκτητης θελει να τακτοποιησει τους Η/Χ. Ρωτησα στην πολεοδομια και μου ειπαν οτι γινεται χωρις να εχει παρει ρευμα η τακτοποιηση. Γνωριζει κανεις πιο ειδικα επι του θεματος? Ευχαριστω εκ των προτερω...

Link to comment
Share on other sites

........

Ποιός κάνει την αίτηση;

 

Αυτός που δεν θέλει να του 'ρθει αργότερα πρόστιμο!!!

 

λαθος πας με την εγκύκλιο 8 (και τους την τρίβεις στη μουρη).............

 

Πολύ σωστά τα λες myri, όμως αν πρόσεξες όλο και περισσότερες Πολεοδομίες για ρυθμίσεις σε κοινόχρηστους χώρου, όπως πυλωτή, ζητάνε συναίνεση.

 

Που αναφέρει κάποια εγκύκλιος ή ο νόμος για συναίνεση;

 

Εγώ βέβαια συμφωνώ να υπάρχει συναίνεση, ώστε αύριο μεθαύριο να μην έχουν προβλήματα οι ιδιοκτήτες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.