Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δικαιολογητικά, Διαδικασία


ΤΟΠΟΓΑΒΡΟΣ

Recommended Posts

'Εχω περίπτωση που ο ιδιοκτήτης που απουσιάζει στο εξωτερικό έχει κάνει πληρεξούσιο σε τρίτο άτομο να προβεί σε οποιαδήποτε διαδικασία - ενέργεια , να υπογράφει υπεύθυνες δηλώσεις κτλ όσον αφορά το ακίνητό του . Στην αίτηση ποιου τα στοιχεία βάζω ? Στην υπεύθυνη δήλωση και στην εξουσιοδότηση γράφω τον ιδιοκτήτη ή τον εξουσιοδοτημένο?Πιστεύω πως δεν γίνεται να έχω υπεύθυνη δήλωση με τα στοιχεία του ιδιοκτήτη και πρέπει να βάλω τα στοιχεία του τρίτου ατόμου . Είμαι λάθος?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε αντίστοιχη περίπτωση, έστειλα τα έντυπα στον ιδιοκτήτη και μου τα επέστρεψε υπογεγραμμένα. Η διαδικασία πήρε 20 ημέρες.

Το έκανα έτσι γιατί μετά από 2 ημέρες στην πολεοδομία, αντιλήφθηκα πως γρηγορότερα θα γίνονταν όπως το έκανα παρά περιμένοντας απάντηση από αυτούς.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ erling αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση πρέπει να καταθέσω Δευτέρα και δεν προλαβαίνω να κάνω κάτι τέτοιο . Τι μου προτείνεις λοιπόν ?

Link to comment
Share on other sites

@Occultist

πολύ επίφοβο, θα έλεγα!

μέσα στην πολεοδομία χάνονται φάκελοι που έχεις καταθέσει με τα χεράκια σου! πόσο μάλλον...

 

εξάλλου:

1. δεν έχει βγει σε εγκύκλιο η πληροφορία ότι θα δέχονται φακέλους από ταχυδρομείο μετά τις 28/10 (ρώτησα σήμερα και μου είπαν ότι δεν έχουν κάτι τέτοιο στα χέρια τους)

2. αν υπάρχουν παρατηρήσεις πώς θα το μάθουμε;; από πότε θα μετράει το 15θήμερο μέσα στο οποίο πρέπει να συμπληρώσεις τις ελλείψεις;

 

σήμερα πήγα να παραλάβω πρόστιμο και δεν είχε βγει γιατί υπήρχαν παρατηρήσεις που δεν σημειώθηκαν κατά τον έλεγχο πληρότητας (μου ζητούσαν συμβόλαιο γιατί το όνομα στο οποίο εκδόθηκε η άδεια ήταν του κατασκευαστή πολυκατοικίας και δεν συμφωνούσε -όπως είναι φυσικό- με του ιδιοκτήτη! τέλος πάντων, άλλη ανοησία αυτή). Κανείς δεν με ειδοποίησε για την "έλλειψη"...

Link to comment
Share on other sites

adadim, πραγματικά δεν μπορώ να σε βοηθήσω διότι δεν είχα βγάλει άκρη οπότε ακολούθησα την άλλη οδό.

Δεν ρωτάς και κανένα νομικό να σου διευκρινίσει τι μπορεί να κάνει με το πληρεξούσιο?

Αυτό που είχα σκεφτεί αλλά δεν έβγαλα άκρη (δεν ρώτησα δικηγόρο), είναι πως αν το πληρεξούσιο είναι για να υπογράφει τότε όλα τα έντυπα θα έχουν τα στοιχεία του ιδιοκτήτη αλλά θα υπογράφει ο πληρεξούσιος σύμφωνα με το πληρεξούσιο.

Link to comment
Share on other sites

Στην αίτηση πιστεύω ότι θα πρέπει να βάλεις τα στοιχεία του ιδιοκτήτη και θα υπογράψει ο πληρεξούσιος (με κάποια υπόμνηση ίσως δίπλα στην υπογραφή). Αυτό επειδή από όσο κατάλαβα η αίτηση είναι για σύνδεση και ταυτοποίηση ιδιοκτήτη-ακινήτου.

Όμως στην υπεύθυνη δήλωση και την εξουσιοδότηση θα μπουν τα στοιχεία του πληρεξούσιου οπωδήποτε και θα συμπληρωθεί στο κείμενο κάποιο λεκτικό περί πληρεξουσίου. Στο τελευταίο δε μπορεί εξάλλου να γίνει κατί άλλο, γιατί δεν πρόκειται (και είναι παράλογο άλλωστε) να θεωρηθεί γνήσιο υπογραφής σε άλλο πρόσωπο από αυτό του οποίου τα στοιχεία αναγράφονται στα έντυπα του Ν 1599.

Link to comment
Share on other sites

Xαίρετε,

 

έχω ένα πρόβλημα στο να βρω την τιμή της ζώνης για ένα ακίνητο.Η ΔΕΗ (που δεν είναι αξιόπιστη όπως έχει αναφερθεί) λέει 600ε, το ΕΤΑΚ εχει την τιμή εκκίνησης μόνο 290ε και ο πίνακας με τους νομούς δεν έχει καν την οδό που είναι το ακίνητο.Πρόκειται για σπίτι εντός σχεδίου πόλεως, στα Γιάννενα. Πού μπορώ αλλού να ρωτήσω?Πολεοδομία ή ΔΟΥ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.