Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιστροφή εισφορών ΤΣΜΕΔΕ


Topap

Recommended Posts

Συνάδελφοι,

 

Πάνε σχεδόν 2 χρόνια από την ημέρα που έκανα στο ΤΣΜΕΔΕ την αίτηση επιστροφής του κλάδου υγείας στο διάστημα που ήμουν φαντάρος. Σκέφτομαι λοιπόν να τους στείλω το παρακάτω γράμμα.

 

Παρακαλώ για τις απόψεις-προτάσεις σας.

 

 

 

Αγαπητοί Κύριοι,

 

Επικοινωνώ μαζί σας σχετικά με την αίτηση επιστροφής εισφορών μου. Με σχετική αίτηση μου (Αρ. Πρωτ. xxxxx) τη 19η Σεπτεμβρίου 2008, αξίωσα την επιστροφή του κλάδου υγείας για το διάστημα που ήμουν στρατευμένος (Αύγουστο 2007 - Μάιο 2008 ).

 

Μέχρι σήμερα ουδεμία ενέργεια έχει γίνει από μέρους σας για την επιστροφή του ανωτέρου ποσού. Παρακαλείσθε λοιπόν να λάβετε τις απαραίτητες ενέργειες:-

α. Την άμεση επιστροφή του ανωτέρου ποσού διαμέσου τραπεζικής μεταφοράς σε τραπεζικό λογαριασμό της Τράπεζας Αττικής (IBAN: GRxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx) ή

β. Τον άμεσο συμψηφισμό του ανωτέρου ποσού με το ποσό ασφάλισης του Β’ εξάμηνου 2010

 

Είναι ευνόητο ότι σε περίπτωση μη καταβολής του εν λόγο ποσού με τους παραπάνω τρόπους σε εύλογο χρονικό διάστημα, επιφυλάσσομαι κάθε νόμιμου δικαιώματος μου για έντοκη επιστροφή των χρημάτων μου.

 

Σας ευχαριστώ για την άμεση απάντηση σας.

 

 

Με εκτίμηση,

Topap 8-)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Topap τον κλάδο υγείας γιατί τον πλήρωνες τότε?

 

Καλό το κείμενο, αλλά και λίγο πιο απειλητικό να ήταν ακόμα καλύτερα!

Απλά πάρε αριθμ. πρωτ. από το ΤΣΜΕΔΕ.

Αν το βάλεις έτσι κλάψτο!

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν δεχτούν να το παραλάβουν προφασιζόμενοι οποιοδήποτε λόγο, στείλτο συστημένο. Έτσι πρωτοκολλείται σίγουρα.

 

ΥΓ διόρθωσε σε "λόγω"

Link to comment
Share on other sites

Πλήρωνα κλάδο υγείας γιατί μόλις είχα γυρίσει από Αγγλία και παρουσιάστηκα μετά από μια εβδομάδα. Όποτε δεν είχα χρόνο να ενημερώσω ή να ενημερωθώ. Πλήρωσα και τις 2 φορές (Β εξάμηνο 07, Α εξάμηνο του 08 ) και έκανα αίτηση αφότου απολύθηκα. Ξέρω, βλακεία μου που απλά δεν πλήρωσα, αλλά.... ήταν αργά.

 

Αριθμό πρωτοκόλλου από το ΤΣΜΕΔΕ έχω, απλώς δεν το έβαλα εδώ γιατί είναι προσωπικό δεδομένο...

 

Πως μπορώ να γίνω πιο απειλητικός δηλαδή?

 

Και επίσης, θα καταφέρω τίποτα ή απλά θα χάσω το χρόνο μου?

 

Αν δεν δεχτούν να το παραλάβουν προφασιζόμενοι οποιοδήποτε λόγο, στείλτο συστημένο. Έτσι πρωτοκολλείται σίγουρα.

 

ΥΓ διόρθωσε σε "λόγω"

 

 

Συστημένο οκ

λόγο ->λόγω οκ

 

Ευχαριστώ nikmmech

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορώ να γίνω πιο απειλητικός δηλαδή?

Αυτό το:

"Παρακαλώ για τις απόψεις-προτάσεις σας."

πολύ διαλλακτικό είναι μου φαίνεται.

Εγώ δεν θα το έβαζα.

 

Δεν είπες ότι σκέφτεσαι να το στείλεις?

Αφού δεν το έστειλες τι αριθμό πρωτοκόλλου έχεις?

Link to comment
Share on other sites

Δείτε και τι αλίευσα μόλις

 

http://troktiko.blogspot.com/2010/06/blog-post_3886.html

 

Τα ίδια και χειρότερα στο ΤΣΜΕΔΕ Θεσσαλονίκης. Πραγματικά οι υπάλληλοι, ειδικά στον ΚΥΤ, είναι το λεγόμενο "τεχνικό ελάχιστο" για την λειτουργία του ταμείου.

Link to comment
Share on other sites

Ilias,

 

Αυτό απευθύνεται στο forum.

 

Συνάδελφοι,

 

Πάνε σχεδόν 2 χρόνια από την ημέρα που έκανα στο ΤΣΜΕΔΕ την αίτηση επιστροφής του κλάδου υγείας στο διάστημα που ήμουν φαντάρος. Σκέφτομαι λοιπόν να τους στείλω το παρακάτω γράμμα.

 

Παρακαλώ για τις απόψεις-προτάσεις σας.

 

Το υπόλοιπο είναι το γράμμα που σκέφτομαι να στείλω γι'αυτό και είναι σε italics τα fonts.

 

Ο αριθμός πρωτοκόλλου είναι από την αίτηση που είχα κάνει 19/10/2008 για την επιστροφή αλλα μέχρι τώρα δεν είχα ούτε φωνή ούτε ακρόαση.

 

Το γράμμα θα το στείλω στην διεύθυνση:

ΤΣΜΕΔΕ

Τμήμα Ε1.1 Επιστροφή Εισφορών

Κολοκοτρώνη 4

10561, Αθήνα

 

με courier που θα του ζητησω να πάρει αριθμό πρωτοκόλου, όπως με συμβούλεψε ο nikmmech.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή την πάτησα κι εγώ...αμφιβάλλω αν θα βγάλεις άκρη...

 

Στο τμήμα επιστροφών (ΤΣΜΕΔΕ Αθήνας) είναι ο πιο γλειώδης υπάλληλος που έχω συναντήσει...ο άνθρωπος βαριέται που ζει...

 

Τον πετυχαίνω στη φάση της πρωινής χαλάρωσης (φραπεδάκι κτλ) και μου έλεγε ότι ένας άνθρωπος είναι...τι να πρωτοκάνει;:shock:

 

Εγώ τα πήρα στα 2,5 χρόνια περίπου (για συμψηφισμό χλωμό το βλέπω, αλλά ποτέ δεν ξέρεις)

 

Πάντως καλή επιτυχία...

 

ΤΣΜΕΔΕ ΦΟΡΕΒΕΡ

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε @topap

Δεν θέλω να σε απογοητεύσω, αλλά θα σου πω την δική μου "πονεμένη" ιστορία για να καταλάβεις τι γίνεται εκεί μέσα...

εισφορές του καλοκαιριού 2008, ζήτησα να μου τις επιστρέψουν αφού έγινε η εκκαθάριση με αίτηση που πήρε αρ. πρωτ. Οκτώβριο του '08. Πριν ένα (1) μήνα μετά από πολύ κόπο, για να μπορέσω να βρω κάποιον στο τηλ., μου απάντησαν ότι αυτή τη στιγμή επιστρέφονται οι αιτήσεις που έχουν κατατεθεί αρχές του 2008 και να μην ανησυχώ θα έρθει κι εμένα η σειρά μου...

Το αστείο (καθόλου) είναι όταν καθυστερούμε εμείς να πληρώσουμε τις εισφορές μας, τι "κοπάνισμα" πέφτει με τα καθυστερούμενα...

Οταν τα πάρω πίσω, μην ανησυχείς, θα το ανακοινώσω με τυμπανοκρουσίες εδώ μέσα...

...καλό κουράγιο...

Link to comment
Share on other sites

Έχει νομική υπόσταση η «απειλή» μου ότι θα τα ζητήσω έντοκα τα λεφτά μου? Όπως λεει ο fraafr «όταν καθυστερούμε εμείς να πληρώσουμε τις εισφορές μας, τι "κοπάνισμα" πέφτει με τα καθυστερούμενα», νομικά μπορώ να απαιτήσω τόκο στα λεφτά που πρέπει να μου επιστρέψουν?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.