Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιστροφή εισφορών ΤΣΜΕΔΕ


Topap

Recommended Posts

Για να το μάθεις αυτό πρέπει να κοιτάξεις όλη τη νομοθεσία...ή να ξέρει εκ πείρας κάποιος, που αμφιβάλλω...

Πάντως τα λεφτά σου θα τα πάρεις...Άμα θες τόκο, τον ζητάς και αφού τα πάρεις, πιο χαλαρά...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έχει νομική υπόσταση η «απειλή» μου ότι θα τα ζητήσω έντοκα τα λεφτά μου? Όπως λεει ο fraafr «όταν καθυστερούμε εμείς να πληρώσουμε τις εισφορές μας, τι "κοπάνισμα" πέφτει με τα καθυστερούμενα», νομικά μπορώ να απαιτήσω τόκο στα λεφτά που πρέπει να μου επιστρέψουν?

 

Ναι μπορείς. Αλλά άντε να δικαιωθείς στο ελλάντα.

 

Ν. 3230/04 Καθιέρωση συστήματος διοίκησης με στόχους, μέτρηση της αποδοτικότητας και άλλες διατάξεις

Διάβασε στο άρθρο 11 και ζήτα και αποζημίωση για την καθυστέρηση.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε στο άρθρο 11 και ζήτα και αποζημίωση για την καθυστέρηση.

 

"Ε φαρμόζονται στις δημόσιες υπηρεσίες και τα νομικά πρόσωπα δημοσίου δικαίου (Ν.Π.Δ.Δ.). " Ειναι το ΤΣΜΕΔΕ δημόσια υπηρεσία ΝΠΔΔ?

 

Στο αρθρο 11 εννοεις την παράγραφο 5?

 

5. Στο πρώτο εδάφιο της παρ. 8 του άρθρου 5 του Ν. 1943/1991, όπως αντικαταστάθηκε με την παράγραφο 2α του άρθρου δεύτερου του Ν. 2690/1999 προστίθεται διάταξη ως εξής:

«Για τον καθορισμό του ύψους του καταβλητέου χρηματικού ποσού λαμβάνονται υπόψη ιδίως:

α. το χρονικό διάστημα της καθυστέρησης για τη διεκπεραίωση της υπόθεσης,

β. το μέγεθος της περιουσιακής ζημίας και της ηθικής βλάβης που προκλήθηκε από την καθυστέρηση,

γ. οι συνθήκες στις οποίες οφείλεται η καθυστέρηση».

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε απευθύνσου στο συνήγορο του πολίτη. Σε παρόμοια περίπτωση με το ΤΣΜΕΔΕ Θεσ/νίκης, και αφού είχα απογοητευτεί και μαλώσει με όλο το τμήμα εισφορών, η υπόθεση μου διευθετήθηκε εντός 10 ημερών με μία απλή αναφορά διαδικτυακά στο Σ. του Π. Κάντο και σίγουρα δε θα χάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Έχετε υπόψι σας την μείωση των εισφορών στις γυναίκες που έχουν γεννήσει...

Πληρώνεις το 50% της Κ.Σ. για ένα χρόνο.

Όσες είστε νέες μητερούλες σπεύσετε να ...περιμένετε επιστροφές...

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε απευθύνσου στο συνήγορο του πολίτη.

 

Αυτο θα κάνω σε πρωτη φάση. Τους στέλνω με φαξ την αναφορά μου.

 

Ευχαριστώ ολους,

 

Θα ενημερωσω για εξελιξεις.

Link to comment
Share on other sites

Καθυστερούν πολύ!!!!!

Εγώ έκανα αίτηση Μάρτιο του 2009 για εισφορές που πλήρωσα ενώ είχα γεννήσει και δικαιούμουν έκπτωσης (και κανένας δε με ενημέρωσε από το ΤΣΜΕΔΕ). Μου είπαν να περιμένω τα λεφτά μάλλον το 2011 γιατί τώρα ελέγχουν τις αιτήσεις του Ιουνίου 2008.

Αυτά στο ΤΣΜΕΔΕ Θεσσαλονίκης. Κάποια στιγμή θα τα πάρουμε... ή μήπως τα χάσουμε και αυτά στο βωμό της κρίσης...????

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Συνάδελφοι,

 

Ενημέρωση σχετικά με το ζήτημα της επιστροφής εισφορών από το ΤΣΜΕΔΕ:

 

Έστειλα αναφορά στο Συνήγορο του Πολίτη στις 08.06.2010 γράφοντας το ιστορικό της περίπτωσης μου και ζητώντας:

1. Την άμεση επιστροφή του ποσού σε τραπεζικό λογαριασμό μου, εντόκως, ή

2. Τον άμεσο συμψηφισμό του οφειλόμενου ποσού με το ποσό ασφάλισης του Β εξαμήνου 2010, εντόκως.

 

Την περίπτωση μου ανέλαβε μια υπάλληλος η οποία έστειλε γράμμα στο ΤΣΜΕΔΕ με κοινοποίηση σε εμένα, ζητώντας ενημέρωση σχετικά με την πορεία της αίτησης μου για επιστροφή εισφορών η οποία έγινε στις 19.09.2008. Η κοπέλα από ότι μου είπε δεν ήταν η πρώτη φορά που ασχολήθηκε με παρόμοια περίπτωση…

 

Προς τα μέσα Αυγούστου πήραν τηλέφωνο στο πατρικό μου (απάντησαν οι δικοί μου) ζητώντας να πάω το βιβλιάριο υγείας στο ΤΣΜΕΔΕ Θεσσαλονίκης. Στην αδελφή μου που πήγε το βιβλιάριο της είπαν ότι θα τα πάρω σε κανένα χρόνο…

 

Σήμερα με πήρε τηλέφωνο ο πατέρας μου και μου είπε ότι ήρθε ένα γράμμα από τα κεντρικά του ΤΣΜΕΔΕ, κοινοποιημένο σε εμένα και το Συνήγορο του Πολίτη, ζητώντας από το ΤΣΜΕΔΕ Θεσ/νίκης να διεκπεραιώσει άμεσα την υπόθεση μου.

 

Από πληροφορίες «εκ τω έσω» έμαθα ότι η προϊσταμένη του ΤΣΜΕΔΕ Θεσ/νίκης τα έχει πάρει με αυτόν τον «Topap» ο οποίος έκανε αναφορά στο Συνήγορο του Πολίτη…

 

Θα περιμένω μέχρι της 19.09.2010 και εάν δεν έχω λάβει ειδοποίηση να πάω να παραλάβω τα λεφτά, θα ξαναστείλω αναφορά στο Συνήγορο του Πολίτη ζητώντας 3% τόκο για τον πρώτο μήνα και 1% για τους υπόλοιπους μέχρι την ημερομηνία που θα μου επιστραφούν τα χρήματα μου.

 

 

Προτρέπω κάθε συνάδελφο με παρόμοιο ζήτημα να ακολουθήσει την συμβουλή του kostas alex και να στείλει αναφορά στο Συνήγορο του Πολίτη. Πρέπει να καταλάβουν μερικοί κύριοι του ΤΣΜΕΔΕ ότι δεν είναι δημόσιοι υπάλληλοι και ότι εμείς πληρώνουμε τον μισθό τους!

 

Θα επανέλθω όταν έχω νεότερα.

Link to comment
Share on other sites

Topap καλό κουράγιο...για επιτυχή έκβαση.

 

Η προϊσταμένη τα 'χει πάρει ε; Κι εμείς τι τα 'χουμε κάνει με το ΤΣΜΕΔΕ δηλαδή;:-x

 

Ψάξ'το λίγο με τους τόκους. Απ' όσο ξέρω, το δημόσιο οφείλει τόκο υπερημερίας 6% για ανεξόφλητες οφειλές...Aς επιβεβαιώσει κανένας συνάδελφος που ασχολείται με Δ.Ε.

 

Κάτσε να δεις...μόλις ξεμπερδέψεις...πόσοι συνάδελφοι θα σε ακολουθήσουν...θα πήξεις στα pm :P

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.