Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέες ΤΟΤΕΕ σχετικές με ΚΕΝΑΚ


pozitron_k

Recommended Posts

οχι δεν περιλαμβάνονται οι αμοιβές μηχανικών (αν εννοιείς πρόγραμμα αμοιβών), εκτός και κατάλαβα λάθος την ερώτηση

 

η τιμή που ανέφερα είναι για τις απαιτούμενες μελέτες, θερμομόνωσης-σκιασμού-ενεργειακής μελέτης για το κτήριο που εξετάζεις

 

οχι δεν δέχεται, πρέπει οι υπολογισμοί να έχουν γίνει με ένα απο τα 4 προγράμματα

 

Συγνώμη αλλά νομίζω ότι το πιστοποιημένο λογισμικό απαιτείται για τους υπολογισμούς της ενεργειακής απόδοσης και της ενεργειακής κατάταξης μόνο. Από κει και πέρα για να κάνεις έλεγχο θερμομονωτικής επάρκειας (Δηλαδή ένας πίνακας του excel) ή να βρείς τις γωνίες σκιασμού και στη συνέχεια μέσα από τις ΤΟΤΕΕ να βρείς τους συντελεστές για παράδειγμα, τι το θες το πιστοποιημένο πρόγραμμα. Θα σου κάνει τη ζωή πιο εύκολη βέβαια, αλλά εάν δεν πάρεις "χαρτί και μολύβι", δεν θα μπορέσεις να είσαι σίγουρος οτι αυτά που σου βγάζει το πρόγραμμα είναι σωστά. Στο κάτω κάτω της γραφής στο ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ συμπληρώνεις συντελεστές και δεδομένα που δεν απαιτούν ανώτερα μαθηματικά. Στην τελική οι υπολογισμοί που απαιτούνται και οι οποίοι προκύπτουν απο τα διάφορα ΕΝ εμπεριέχονται στον αλγόριθμο του ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ.

Link to comment
Share on other sites

........ Θα σου κάνει τη ζωή πιο εύκολη βέβαια

 

η αλήθεια είναι οτι μεχρι τώρα, μου την έχει κάνει εύκολη, γιατί οι πολ. μηχ. +

αρχιτέκτονες θέλουν τις μελέτες αύριο

 

 

........ αλλά εάν δεν πάρεις "χαρτί και μολύβι"

 

συμφωνώ απόλυτα μαζί σου και προσυπογράφω

 

 

δεν θα μπορέσεις να είσαι σίγουρος οτι αυτά που σου βγάζει το πρόγραμμα είναι σωστά.....

 

εχεις δίκιο, αλλά απο τη στιγμή που μου πουλάνε ένα εγκεκριμένο (αλλά οχι πιστοποιημένο) πρόγραμμα, θέλω να πιστεύω οτι, αν κάτι πάει κάπου στραβά η υπόθεση, θα έχω στο χέρι μου ενα χαρτί που λέει οτι είναι τουλάχιστον εγκεκριμένο

Link to comment
Share on other sites

Αμ δεν θα έχεις φίλε μου. Διότι η έγκριση που έχουν είναι πως το πρόγραμμα εισάγει σωστά τα δεδομένα στο ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ και όχι πως κάνει σωστά τους υπολογισμούς αυτών που εισάγει στο ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ.

Link to comment
Share on other sites

Αμ δεν θα έχεις φίλε μου. Διότι η έγκριση που έχουν είναι πως το πρόγραμμα εισάγει σωστά τα δεδομένα στο ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ και όχι πως κάνει σωστά τους υπολογισμούς αυτών που εισάγει στο ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ.

 

έχεις δίκιο, γιαυτό φίλε μου έβαλα το πιστοποιημένο σε παρένθεση

με την έννοια οτι δεν μου αρκεί οτι βάζει σωστά τα δεδομένα στο ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ, αλλά και οτι παράγει σωστούς υπολογισμους, οποτε θα έχω το δικαίωμα να προσφύγω κατα της εταιρείας, γιαυτό άλλωστε έδωσα ενα κάρο λεφτά:-x

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.