Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ειδικά θέματα: Τακτοποίηση κλεισμένης pilotis


melnikof

Recommended Posts

Το πρόστιμο βγαίνει από τον ιδιοκτησιακό του οικοίματος και ΟΧΙ από την χρήση του. Δλδ αν έχει κανει κατάστημα στην piloti και το κτίριο είναι 1η κατοικία θα πληρώσει τον φόρο που αντιστοιχεί στην 1η, αν είναι κατοικία που δν έχει πάρει φόρο απαλλαγής θα πληρώσει τον αντίστοιχο φόρο.

 

Στο άλλο σου ερώτημα, καταλαβαίνω την ανησυχία σου ωστόσο, δεν απασχολεί τον Ν.3843/2010 αν το υπόλοιπο κτίριο τηρεί τον ΓΟΚ και τον κτιριοδομικό κανονισμό!!!!

Link to comment
Share on other sites

Το πρόστιμο βγαίνει από τον ιδιοκτησιακό του οικοίματος και ΟΧΙ από την χρήση του. Δλδ αν έχει κανει κατάστημα στην piloti και το κτίριο είναι 1η κατοικία θα πληρώσει τον φόρο που αντιστοιχεί στην 1η, ...

Αυτό που λες που το στηρίζεις;

 

Εννοείται πως το πρόστιμο βγαίνει από τη νέα χρήση του χώρου.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το 2Χ5 είναι από τα περίεργα που προκύπτουν με τον νόμο

 

τι να σου πω, δε θα το έβαζα πουθενά

η εισοδος δεν είναι καν χώρος κύριας χρήσης

 

και στη συνέχεια και να ήθελα να το δηλώσω ποιος θα ήταν ο ιδιοκτήτης;

ο διαχειριστής;

 

ας μας πει και κάποιος άλλος αν του έτυχε κάτι αντίστοιχο

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες που το στηρίζεις;

 

Εννοείται πως το πρόστιμο βγαίνει από τη νέα χρήση του χώρου.

 

Αρχικά μου το είπαν στην πολεοδομία και δεν βρήκα κάτι στις εγκυκλίους(αν έχεις βρει καλό είναι να μου το πεις γτ έχω μια περίπτωση ακομα)

 

Επίσης έχω την εντύπωση πως ο υπολογισμός στο insoft γίνεται με βάση αυτό το κριτήριο, σύμφωνα πάντα με τα πεδία που συμπληρώνεις.

 

Όσο γι' αυτο που λέει ο engant o για το τμήμα 2*5 μπορεί να τακτοποιηθεί και ασ μην είναι κύρια χρήση

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδερφοι, μια ερώτηση αν γνωρίζει κάποιος παρακαλώ ας μου απαντήσει.

 

Έχω 2 κλειστές θέσεις στάθμευσης που έχουν μετατραπεί σε 1 ενιαία κατοικία.

Ο ιδιοκτήτης των θέσεων (και της κατοικίας) είναι ένας.

 

Πρέπει να υποβληθούν 2 φάκελοι (ένας για κάθε θέση στάθμευσης που άλλαξε χρήση) ή 1 φάκελος για τη μία κατοικία που "δημιουργήθηκε"???

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ τους συναδέλφους να μου απαντήσουν, αν κάποιος έχει τακτοποιήσει με τον 3843-10 υπόγειο χώρο στάθμευσης στην περιοχή Θσ/νίκης και αν αντιμετώπισε πρόβλημα.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.