Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ειδικά θέματα: Τακτοποίηση κλεισμένης pilotis


melnikof

Recommended Posts

Ευχαριστώ. Το είχα διαβάσει όταν βγήκε η εγκύκλιος αλλα σήμερα που το χρειαζόμουν αν και την ξανακοίταξα δεν μπορούσα να το βρώ.

 

tpanag οι ανοιχτες θέσεις σταθμευσεις στην pilloti δεν αποτελούν ιδιοκτησία κανενός αλλά χρήση απο κάποιο διαμέρισμα. Οπότε θεωρούνται κοινόχρηστοι χώροι.

Link to comment
Share on other sites

tpanag οι ανοιχτες θέσεις σταθμευσεις στην pilloti δεν αποτελούν ιδιοκτησία κανενός αλλά χρήση απο κάποιο διαμέρισμα. Οπότε θεωρούνται κοινόχρηστοι χώροι.

 

Σαφώς, αλλά το ιδιοκτησιακό είπαμε είναι άλλο θέμα και δε μας απασχολεί. Έχουν οριστεί ακόμα και από την πράξη Ν. 1221/81 θέσεις στάθμευσης στην πυλωτή. Με χρήση (και πριν την ρύθμιση δηλαδή), στάθμευση. Αυτοί οι χώροι με χρήση στάθμευση (πριν) και στάθμευση (και μετά), ρυθμίζονται; Ρωτάω γιατί μπορεί να έχω χάσει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Θα με ενδιέφερε συνάδελφοι μια απάντηση σε αυτό το ζήτημα. Βλέπω ότι συζητάμε το θέμα των θ/σ αλλου, αλλά δεν βλέπω συσχέτιση με το Ν. 3843 και η τελευταία εγκύκλιος είναι και πάλι ασαφής! Εντάσσονται στη ρύθμιση κλεισμένοι χώροι σε pilotis, ακόμα και αν πρόκειται για σαφώς ορισμένες θέσεις στάθμευσης (με χρήση "στάθμευση") που κλείστηκαν ή η αναφορά είναι για το υπόλοιπο της Pilotis; Είναι άλλο πράγμα το "κοινόχρηστο" και άλλο το "κοινόκτητο" και έχω την υποψία ότι και η απόφαση του Αρείου Πάγου, δε μας αφορά, εκτός αν αναίρεσε τη χρήση η οποία όμως μέχρι τώρα ξεκάθαρα ορίζεται στις πράξεις Ν. 1221/81.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά,

 

Από τη στιγμή που έχω εξασφαλίσει συναινετικές Υ.Δ. από τους υπόλοιπους ιδιοκτήτες για την τακτοποίηση ενός κλειστού χώρου εντός Pilotis, είμαι καλυμμένος ; (ένα μικρό κομμάτι του "κλειστού χώρου" πατάει πάνω σε ανοιχτή θέση στάθμευσης, περίπου 0,60m x 4,60m). Χρειάζεται υπογραφή στην αίτηση ΚΑΙ από τους υπόλοιπους ; (τακτοποιεί ο 1 εκ των 3 μόνο και τα έξοδα θα βαρύνουν αυτόν εφόσον πρόκειται για δική του χρήση, οι 2 έχουν δώσει τις συναινετικές).

 

Ευχαριστώ,

Link to comment
Share on other sites

Ισόγειο πυλωτή

Όροφος μια κατοικία (ιδιοκτησίας μητέρας με δυο ενήλικα τέκνα)

 

Νόμιμη κατοικία με Ο.Α.

1.Στην Ο.Α. δεν υπάρχει στέγη αλλά είναι φτιαγμένη. Μπορεί να τακτοποιηθεί;

2.Η πυλωτή έκλεισε κατά μεγάλο μέρος σε κατοικία. Τακτοποιείται και πιστεύω παίρνει ρεύμα, αλλά θα μπορέσει να μεταβιβαστεί σε ένα από τα παραπάνω άτομα πχ παιδί; Θα γίνει συμβολαιογραφική πράξη; Ιδιοκτησιακά θα ανήκει σε κάποιον;

3.Φορολογικά θα έχει επίπτωση – θα δηλώνει τα τετραγωνικά;

4.Στον φάκελο που θα δηλώσω την κλεισμένη πυλωτή, θα κάνω σχέδιο νέο κάτοψης pilotis;

5.Στον κτιριακό όγκο συμπεριλαμβάνονται και οι βεράντες. Εννοώ ότι κάτω από την προέκταση της βεράντας (εξώστη) του ορόφου, στην πυλωτή έγινε λεβητοστάσιο σε συνέχεια της κατοικίας. Τακτοποιείται και ναι ως βοηθητικός χώρος;

6.Στην κλειστή πλέον πυλωτή, μετράω την εξωτερική τοιχοποιία;

7.Ο επιθεωρητής ενεργειακής απόδοσης θα ελέγξει την νομιμότητα του κτιρίου; Θα υπάρχει πρόβλημα στην κλειστή πυλωτή;

Link to comment
Share on other sites

1.όχι. είναι εκτός εγκεκριμένου όγκου

2.Τακτοποιειται. (μερικές πολεοδομίες ζητάνε συναινεση όλων των συνιδιοκτητών) συμβόλαια κανονικά. ιδιοκτησιακά.... πιαστο αυγό κ κουρευ'το. κανονικά είναι συνιδιοκτησία αφου ειναι κοινόκτητος χώρος.

3. θα δηλώνει κανονικά.

4. όχι. μόνο το περίγραμμα με διαστάσεις κ εμβαδόν στο υπάρχον σχέδιο πιλοτής.

5. σε καμιά περίπτωση (βλ.1.)

6. μετράς όσες τοιχοποιίες δεν εμφανίζονται στα εγκεκριμένα σχέδια. τις υπάρχουσες δεν τις μετράς.

7. θα τα μετρήσει όλα, άγνωστο είναι αν θα σε δώσει...

Link to comment
Share on other sites

Η περίπτωση σου είναι ανάλογα την πολεοδομία.

Μπορεί να σου ζητήσουν συναίνεση του Συνόλου των ιδιοκτητών της πολυκατοικίας (πχ περισσός).

Αν δεν σου ζητήσουν τίποτα αρκεί η συναίνεση των συνιδιοκτητών της οριζόντιας ιδιοκτησίας (αν υπάρχουν συνιδιοκτήτες)

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο, δεν το διατύπωσα σωστά. Έχω λάβει συναινετικές Υ.Δ. του συνόλου των ιδιοκτητών (3 είναι, έχω πάρει από τους 2 και ο 3ος τακτοποιεί). Θενξ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.