Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ειδικά θέματα: Τακτοποίηση κλεισμένης pilotis


melnikof

Recommended Posts

Σε παραιωμένη τακτοποίηση pilotis όπου έχει δημιουργηθεί νέα αυτοτελή ιδιοκτησία έχει προχωρήσει κανείς την όποια διαδικασία προκειμένου να πάρει ξεχωριστό ρολόι από την ΔΕΗ;Γνώριζετε αν μπορεί να γίνει αυτό;Και αν ναί,πώς;Οι απαντήσεις των υπαλλήλων της πολεοδομίας που ρώτησα ήταν γενικές κ υποκειμενικές,δεν εχουν κατι στα χερια τους.Από τη Δεη λένε ότι αν τους προσκομίσεις θεωρημένο το στέλεχος της αδείας από τη πολεοδομία τότε δεν έχουν κανένα πρόβλημα.Τι συμβαίνει;να περιμένουμε νέα εγκύκλιο με το που θα τελειώσει η προθεσμία....

Link to comment
Share on other sites

Από τη Δεη λένε ότι αν τους προσκομίσεις θεωρημένο το στέλεχος της αδείας από τη πολεοδομία τότε δεν έχουν κανένα πρόβλημα.

 

Η γνώμη μου είναι ότι τελικά δεν θα έπρεπε να γίνεται κάτι τέτοιο. Δηλαδή όταν ο νόμος μιλάει για "ρυθμισμένους χώρους", εννοεί χώρους που εμπεριέχονται σε υπαρκτές, νομίμως υφιστάμενες κατά τα άλλα ιδιοκτησίες και όχι αυτόνομους ρυθμισμένους χώρους (εφόσον δε μπορεί καν να αντιμετωπιστεί το ιδιοκτησιακό αυτών των χώρων πρώτα από όλα).

Από εκεί και πέρα όμως, εφόσον πήρες τέτοια απάντηση από τη ΔΕΗ νομίζω ότι το πρόβλημα σου λύθηκε!

Link to comment
Share on other sites

νομίζω ότι στην εγκύκλιο 5, σχετικά με το άρθρο 5 παράγραφος 6 μιλάει ότι το μόνο που χριάζειται είναι η η αίτηση που δίνουν από πολεοδομία που δείχνει τις δύο σφραγίδες της πολεοδομίας για τη ρύθμιση του νόμου 3843/2010 και το αποδεικτικό ότι κατατέθηκε η πρώτη δόση του ειδικού προστίμου...δε μιλάει κάπου για θεώρηση του στελέχους, αυτοψία κλπ

 

βέβαια από τους υπαλλήλους της πολεοδομίας έχω ακούσει και τις δύο εκδοχές, αν κάποιος έχει κάνει κάτι ας μας πει

Link to comment
Share on other sites

Σε κομματι της pilotis που εχει αποκλειστικη χρηση ενα ισογειο διαμερισμα και στην πορεια εγινε μερος του διαμερισματος (δωματιο), γινεται τακτοποιηση? Υπόψιν οτι το 50% της pilotis ηταν ηδη κλειστο και με την τακτοποιηση θα υπαρχει υπερβαση αυτου.

Το παραβολο ειναι 350?

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Σε pilotis, γίνεται να εντάξεις και ανοιχτούς χώρους στάθμευσης για ρύθμιση; Κοινόχρηστο χώρο; Μέρος του κλιμακοστασίου; Καθ' υπέρβαση του 50% της κάλυψης;

 

Επίσης, σε περίπτωση που ο ιδιοκτήτης του ακίνητου είναι ανήλικος, τι γίνεται;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.