Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ειδικά θέματα: Τακτοποίηση κλεισμένης pilotis


melnikof

Recommended Posts

Σε κτίριο το οποίο αποτελείται από τρεις ορόφους (όχι μαιζονετα - αλλά λειτουργικά τρία (3) διαφορετικά οροφοδιαμερίσματα) έχει γίνει αλλαγή χρήσης:

- στις κλειστές θέσεις γκαράζ και

- στον Η/Χ στον Γ όροφο,

υποβάλεται ένας (1) ή δύο (2) φάκελοι στην Πολεοδομία???

Σημειώνω ότι το όλο κτίριο ανήκει σε έναν ιδιοκτήτη και δεν έχει γίνει σύσταση οριζοντιου ιδιοκτσίας (δηλ. ούτε οι κλειστές θέσεις γκαράζ ούτε κάποιο από τα οροφοδιαμερίσματα έχουν χιλιοστά)

 

Αποψή μου είναι πως επειδή το όλο κτίριο αποτελεί αυτοτελή ιδιοκτησία πρέπει να υποβληθεί ένας φάκελος στην Πολεοδομία. Ωστόσο, η υπάλληλος στην Πολεοδομία μου είπε πως επειδή λειτουργικά πρόκειται για διαφορετικές κατοικίες και ειδικότερα επειδή οι κλειστες θέσεις στάθμευσης λειτουργικά δεν αποτελούν ενιαία ιδιοκτησία με τον Γ όροφο πρέπει να υποβάλω δύο φακέλους...

Link to comment
Share on other sites

Σωστα τα λεει η υπαλληλος.Αυτοτελης ιδιοκτησια εννοειται ως προς τη λειτουργια-χρηση και οχι ως προς το ιδιοκτησιακο.

Link to comment
Share on other sites

Aσε που τον βολευει και τον ιδιοκτητη να καταθεσει 2 φακελους.

Πες του να μην τσιγουνευεται την εξτρα αμοιβη μηχανικου...θα πιασουν τοπο τα λεφτα...

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς εννοεις ότι στην περίπτωση που κατατίθενται δύο φάκελοι στην Πολεοδομία τότε πάμε στο 5% (επειδή είναι μικρότερος από 25τ.μ. ο Η/Χ στον Γ όροφο).

Ήθελα όμως να ρωτήσω και το εξής : δεδομένου ότι όπως είπα πιο πάνω ο Η/Χ στον Γ όροφο δεν είναι λειτουργικά ενιαία ιδιοκτησία με τις κλειστές θέσεις γκαραζ μήπως οι κλειστές θέσεις γκαράζ πάνε ως λοιπή κατοικία και όχι ως Α κατοικία όπως πάει ο Γ όροφος??? έχει κανείς παρόμοια εμπειρία???

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αν έχει ήδη απαντηθεί: υπάρχει στην οικ. άδεια, κατάστημα επιφάνειας 30 μ2 στην pilotis πολυκατοικίας στην Αθήνα που στην πράξη έγινε 70 μ2, κλείνοντας extra 40 μ2 pilotis. Ρωτάω αν χρειάζεται υπογραφή των υπόλοιπων συνιδιοκτητών της πολυκατοικίας σε υπεύθυνη δήλωση ότι αποδέχονται την αλλαγή χρήσης?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι έχω το εξής πρόβλημα.

Υπάρχει 2/όροφη οικοδομή επί pilotis.

Υπάρχει σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας μεταξύ των 2 που έχουν τα διαμερίσματα στους ορόφους και ενός τρίτου που έχει το δικαίωμα δόμησης στην pilotis.

Αυτός λοιπόν ο τρίτος έχει δομήσει στην pilotis.

Την δήλωση θα την κάνει αυτός ή κάποιος από τους άλλους δύο;

Εγώ πιστεύω πως πρέπει να την κάνει αυτός αλλά ο λογιστής του θεωρεί πως δεν μπορεί.

Ποια η γνώμη σας;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.