Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατάσταση πελατών προμηθευτών 2009 μέχρι 25/06/2010 [Δόθηκε παράταση μέχρι 20/09]


Recommended Posts

Δεν πρέπει να με αφορα..ελπίζω...

 

Μια χαρα σε αφορά εφόσον έχεις κόψει έστω μια απόδειξη πάνω από 300 ευρώ όπως ήδη είπα. Όλοι μας κάνουμε. Κοίτα να κάνεις όσες τέτοιες δηλώσεις έχεις παραλείψει τα τελευταία χρόνια καθώς έδωσαν "αμνηστία" μέχρι 30/6, γιατί το πρόστιμο είναι υπέρογκο σχετικά με την σημασία της δήλωσης.

Link to comment
Share on other sites

Θέλουν να πάρουν πρόστιμα οι αλήτες γι αυτό το κάνουν. Μην είστε κορόιδα. Δεν σας κάνει εντύπωση που κανένας δεν αναφέρετε στο νεο φορολογικό νομοσχέδιο. Καμιά εκπομπή καμια εφημερίδα!!! γιατί???? οεο? Μα για να μην μάθει κανένας ή ο περισσότεροι τις αλλαγές με τα τεκμήρια τους συντελεστές τις αποδείξεις και όλα τα άλλα οπότε θα περάσει ο χρόνος και οι δυνατότητες αντίδρασης θα είναι ανύπαρκτες. Τι αξία θα έχει να μεταβιβάσεις κινητά και ακίνητα στο τέλος του έτους? Μιλάμε για μεγάλη αλητεία

Link to comment
Share on other sites

astranalysis κάνε αυτό που σου λέει ο tpanag πιο πάνω ΑΜΕΣΑ.

Είναι τόσο "ασήμαντη" η διαδικασία (κόστος μηδέν και σχετικά εύκολη, με ειδικό προγραμματάκι από gsis, αλλά εσύ θα πας να καταθέσεις αναδρομικά στην εφορία σου), αλλά άμα σε τσακώσουν, η κουτουλιά είναι ηχηρή. Πολύ πολύ μεγάλη. Για συνάδελφο που δεν κατέθεσε μία χρονιά και τον τσάκωσαν την επόμενη το αρχικό ήταν 2500€. Τελικά πλήρωσε 750€ λόγω εφάπαξ καταβολής και λόγω του ότι ισχυρίστηκε (παλιά έπιανε, τώρα δεν ξέρω) ότι δεν έχει άλλα να δώσει. Και να κάνεις αυτή τη διαδικασία μέσω λογιστή. Όχι μόνος. ΑΜΕΣΑ. Έχεις 20 μέρες αλλά από βδομάδα να το ξεκινήσεις.

 

Όσο για το αν έχουμε ενημέρωση για το φορολογικό από κανάλια κτλ.

1. Τουλάχιστον σε εβδομαδιαία κλίμακα, εγώ βλέπω σε τοπικά κανάλια σχετικά θέματα.

2. φόρουμ

3. Εφημερίδες

4. αν μας απασχολεί κάτι, απλά ρωτάμε τους ειδικούς για κάθε περίπτωση.

 

Ας μην περιμένουμε κάποιος να μυρίσει τα δάχτυλα του, να μας χτυπήσει την πόρτα και να έρθει να μας πει: Ξέρω ότι έχεις ένα σπίτι που σκέφτεσαι να το μεταβιβάσεις στα παιδιά σου και να κρατήσεις επικαρπία. Συμφέρει να το κάνεις μέσα στο 2010 και να μην μπει το 2011.

 

 

Όσο για την ημερομηνία αυτή, έχει βγει ανακοίνωση στο gsis, έχουν ενημερωθεί λογιστές. Το πιο πιθανό είναι να δοθεί και παράταση.

Άμα θυμάμαι καλά, πέρσι η αρχική ημερομηνία για μένα που είχε ΑΦΜ 2, ήταν αρχικά Ιούνιο, μετά πήγε Σεπτέμβρη και μετά Γενάρη.

Ας μην κυνηγάμε φαντάσματα και εκεί που δεν υπάρχουν. Δόξα το Θεό μας δίνουν πολλές άλλες ευκαιρίες για κράξιμο.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά εχω βοηθηθει πολλές φορές από το φόρουμ αλλά αυτό νομίζω ότι θα με έκαιγε κανονικά, στα 5+ χρόνια εργασίας δεν το έχω κάνει ποτέ και έχω κόψει δεκάδες δελτία άνω των 300 αν δε το πρόστιμο είναι ανάλογο αυτών που έχεις κόψει μιλάμε για χοντρή ζημιά.

Ισως θα ήτανε καλό να υπάρχει κάπου στο φόρουμ και να φαίνεται αυτό το θέμα γιατί δεν το ξέρουν πολλοι..

Link to comment
Share on other sites

μιλαγα με λογιστη μου...

 

586 ευρω προστιμο αν σου κανουν ελεγχο και δεν εχεις της προηγουμενςη χρονιας...

 

αν δενε χεις της 5ετιας πουναι το οριο της διαγραφης 2.500 ευρω περιπου...

 

μουπε οτι αν καποιος δνε εχει κανει ολοκληρη 5ετια ειναι κοντα στα 5.000 το πακετακι !!!

 

 

τα προστιμα ειναι αναλογα τα βιβλια....οι μηχανικοι εχουμε Β....ποσα χρονια....και αν ειναι κατω των 15000 η ανω των 15000 αυτα που δεν δηλωσες !!

 

 

300 ευρω και ανω καθαρη αξια !!!

Link to comment
Share on other sites

astranalysis

1ον μην αγχώνεσαι για τα παλαιά κάνε την πάπια

2ον αφορά τις αποδείξεις που έκοψες με επαγγελματίες και όχι με ιδιώτες

Link to comment
Share on other sites

συναδελφοι αλλου ειναι το κολπο...

 

απο του χρονου ολοι οι μηχανικοι θα κανουμε περαιωση που ως τωρα δεν καναμε....

 

 

εκει θα μας τα παρουν για τα καλα....

 

 

εως τωρα με συντελστες δεν καναμε....τωρα θα μπουμε στο λουκι !!!

Link to comment
Share on other sites

astranalysis

1ον μην αγχώνεσαι για τα παλαιά κάνε την πάπια

2ον αφορά τις αποδείξεις που έκοψες με επαγγελματίες και όχι με ιδιώτες

 

1) Να μην κάνει την πάπια. http://www.taxheaven.gr/laws/circular/index/circular/11190

Κάπου είχα διαβάσει ότι πιάνει και τις συγκεντρωτικές (ΚΒΣ). Ερώτηση τέλος πάντων στη ΔΟΥ.

2) Νομίζω ότι αφορά τα πάντα. Έχει επιλογή που τσεκάρεις αν ο λήπτης δεν είναι υπόχρεος σε υποβολή συγκεντρωτικής.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.